Sony Cyber-shot DSC-N2 - test

Rynek cyfrowych aparatów kompaktowych z matrycą o rozdzielczości 10 Mp staje się coraz mocniej wypełniany przez kolejne propozycje producentów. Choć ciężko jest pogodzić sensor o niewielkich wymiarach z dobrą jakością obrazu, konstruktorzy coraz lepiej radzą sobie z tym problemem. Przetestowaliśmy przedstawiciela tej klasy - Sony Cyber-shot DSC-N2 z obiektywem z trzykrotnym zoomem optycznym, dotykowym monitorem i oczywiście 10-megową matrycą. Czy poradzi sobie z wymaganiami użytkowników? Zapraszamy!
0
Paweł Ryczkowski
20 Grudzień 2006
Artykuł na: 49-60 minut

8. Podsumowanie.
Próbując odpowiedzieć na pytanie postawione we wstępie, czy Sony Cyber-shot N2 poradzi sobie z wymaganiami użytkowników, należy zastanowić się, dla kogo aparat ten został zaprojektowany. Matryca o bardzo wysokiej rozdzielczości sugeruje, że zainteresowane nim będą osoby wykonujące duże odbitki. Czyli profesjonaliści i zaawansowani fotoamatorzy. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że N2 to kompakt, więc z pewnością będzie kusił również zwykłych "pstrykaczy". Jeśli tylko obie grupy zrezygnują z używania czułości powyżej ISO 400 z pewnością będą usatysfakcjonowane. Wysokie szumy to właściwie jedyna istotna wada testowanego aparatu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę porównanie z kompaktami podobnej klasy, Sony N2 broni się jakością obrazu. Samsung NV10 ma jeszcze większe szumy a dodatkowo słabe oddanie szczegółów, natomiast dużo lepiej wypada pod względem designu, opracowania gripa oraz sensorowego interfejsu. W Casio Exilim EX-Z1000 zdecydowano się na najwyższą czułość ISO 400. I nic dziwnego, nawet przy tak niskiej czułości szumy są bardzo duże. I znowu sony zwycięża. Niestety nie testowaliśmy innych aparatów tej klasy w związku z czym nie potrafimy nic powiedzieć na temat jakości zdjęć nimi robionych. Jednak biorąc pod uwagę ceny, okazuje się, że N2 leży mniej więcej po środku przedziału. Najtańsza okazała się Praktica Luxmedia 10-x3 z ceną około 800 PLN. Samsung NV10 - przedział od 900 do 1700 PLN, jednak w jego wypadku należy uwzględnić bardzo bogate wyposażenie droższych zestawów. Cena Casio Exilim Ex-Z1000 wygląda podobnie jak cena N2, czyli od 1200 do 1500 PLN. Zdecydowanie droższa okazała się Leica D-lux 3 z ceną na poziomie 2400 PLN. Taki sam aparat, ale z logiem Panasonic DMC-Lumix LX2 kosztuje ok. 1600 zł.

Śmiało można stwierdzić, że aparat Sony Cyber-shot N2 z ceną na średnim poziomie w stosunku do konkurencji będzie cieszył się dużym powodzeniem. Jego wybór z pewnością okaże się słuszny. Przy bardzo dobrej reprodukcji szczegółów oraz niskim poziomie szumów do czułości ISO 400 oraz nowoczesnym monitorze dotykowym będzie to dobry zakup.

+ rewelacyjne oddanie szczegółów
+ wysoka rozdzielczość obiektywu
+ 3-calowy monitor
+ czytelny i przejrzysty panel dotykowy
+ mała liczba elementów sterujących

- wysoki poziom szumów
- niewygodny przełącznik trybu pracy
- brak gripa

Sony DSC-N2 uzyskał 73%
Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknij

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć umieszczonych w ostatniej części testu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
10
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Powiązane artykuły