Panasonic Lumix GF6 - test

Panasonic Lumix GF6 to niewielki bezlusterkowiec w systemie Mikro Cztery Trzecie. Ma 16-megapikselową matrycę Live MOS, możliwość nagrywania filmów Full HD i bezprzewodową łączność Wi-Fi. Sprawdźcie jak oceniliśmy go w naszym teście.

Autor: Michal Grzegorczyk

5 Lipiec 2013
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu

menu główne

Do menu głównego w Lumiksie GF6 dostajemy się wciskając przycisk Menu/Set na środku tylnej tarczy. Po wciśnięciu go pojawia się pięć dużych ikon prowadzących do poszczególnych zakładek. Mamy więc:

  • menu nagrywania, podzielone na sześć zakładek, w którym ustawiamy wszystkie parametry związane z rejestrowanym obrazem: czułość, proporcje, tryby AF, tryby pomiaru światła, jakość zdjęcia itd.
  • menu filmowania, podzielone na cztery strony, zbiera wszystkie funkcje filmowe, takie jak tryb filmowania, jakość obrazu, redukcja migotania, wyświetlanie i regulacja poziomu mikrofonu itd.
  • ustawienia własne, podzielone na sześć zakładek, umożliwia spersonalizowanie aparatu poprzez skonfigurowanie ustawień C1/C2, ustalenie roli przycisku AE/AF Lock, włącznie siatki, alarmu prześwietleń itd.
  • konfiguracja aparatu, podział na pięć zakładek, w tym menu ustawiamy datę i czas, tryb jasności ekranu, poziom głośności itd
  • odtwarzanie, podzielone na cztery strony, umożliwia skonfigurowanie pokazu slajdów, a także zawiera funkcje podstawowego retuszu zdjęcia
widok po wejściu do menu nagrywania

Tryby odtwarzania

Tryb odtwarzania ma wszystko co konieczne. Za pomocą przycisku DISP można się przełączać między kolejnymi ekranami z różnymi informacjami na temat zdjęcia, natomiast tarcza wokół spustu migawki służy do powiększania zdjęć i uruchamiania podglądu miniatur. Po włączeniu podglądu miniatur można dojść aż do widoku kalendarza i szybko przejść do zdjęć zrobionych konkretnego dnia.

zmiana informacji w trybie odtwarzania
wyświetlanie miniatur

Menu podręczne

Aparat Lumix GF6 został wyposażony w menu podręczne, do którego można wejść wciskając przycisk funkcyjny oznaczony Q. Menu (o ile nie skonfigurujemy go inaczej). Zawartość menu podręcznego jest predefiniowana, ale istnieje możliwość zmiany jego zawartości. Do wyboru mamy Styl zdjęć, Ustawienia zdjęć, Jakość, Tryb pomiaru światła, Czułość, Tryb ostrości, Inteligentna dynamika, Inteligentna rozdzielczość, HDR, Lampa błyskowa, Kompensacja siły błysku, Dodatkowy telekonwerter, Cyfrowy zoom, Stabilizacja, Ustawienia filmu, Histogram, Linie pomocnicze, Obszar nagrywania, Krok zoomu oraz Szybkość zoomu.

menu podręczne

Menu podręczne jest bardzo przydatne, ale nie jest zorganizowane idealnie. Jeśli korzystamy z nawigatora, musimy poruszać się po nim liniowo. Nawet jeśli wejdziemy do zakładki, w której są np. dwa rzędy możliwych ustawień nie możemy jednym kliknięciem przejść do niższego rzędu, a musimy "przeklikać" się przez kolejne pozycje. Korzystając z menu podręcznego warto używać dotykowego ekranu - tak jest po prostu jest szybciej. Tym bardziej, że producent poświęcił możliwość podglądu kadru w zamian za duże, zasłaniające obraz ikony. Małe ikonki, które by nie zasłaniały obrazu byłyby trudniejsze do trafienia opuszkiem palca.

Podsumowanie

Menu aparatu Panasonic Lumix GF6 jest czytelne i dobrze zaprojektowane. Nie ma żadnego problemu z dostępem zarówno do menu głównego, jak i menu podręcznego. To drugie jest ewidentnie zaprojektowane pod ekran dotykowy. Jeśli ktoś będzie uparty i będzie chciał nawigować po nim za pomocą wybieraka może się zirytować kilkoma rozwiązaniami.

+ logicznie i wygodnie skonstruowane menu

+ łatwo dostępne menu podręczne

+ bogaty wybór opcji wyświetlania

+ przewijanie powiększeń

+ kalendarz w trybie odtwarzania

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)