QNAP TS-251A - test dysku sieciowego

Serwery NAS coraz częściej zaczynają gościć w domu niejednego fotografa. Są wydajne, umożliwiają dostęp do plików z niemal każdego miejsca na świecie i natychmiastowy backup danych. Dziś sprawdzamy jak z tych zadań wywiąże się zaawansowany model QNAP TS-251A.

Autor: Michał Chrzanowski

22 Marzec 2017
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Bezpowrotna utrata zdjęć wraz ze wszystkimi danymi to czarny sen niejednego fotografa - niezależnie czy jesteśmy amatorami czy też profesjonalistami. Niestety awarie często użytkowanego sprzętu nie są czymś odosobnionym. Można się o tym boleśnie przekonać w momencie, gdy karta SD lub inny nośnik pamięci czy też główny dysk naszego komputera odmówią posłuszeństwa. Na szczęście na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju rozwiązania, które umożliwią nam odpowiednie i - przede wszystkim - bezpieczne przechowywanie i archiwizowanie danych.

W tym celu swój wzrok warto skierować w stronę zaawansowanych dysków sieciowych typu NAS. Jednym z wiodących producentów w tym segmencie jest firma QNAP. W połowie ubiegłego roku zaprezentowała model TS-251A, który reprezentuje najnowszą linię serwerów kierowanych do bardziej wymagających użytkowników. Jednak czy okaże się on optymalnym wyjściem dla osób na poważnie zajmujących się fotografią lub filmem?

Specyfikacja wygląda naprawdę obiecująco. Model TS-251A został wyposażony w dwie zatoki na 3.5″ lub 2.5″ dyski. Poza tym znajdziemy najnowszy dwurdzeniowy procesor Intel Celeron o taktowaniu 1.6 GHz (do 2.48 GHz w trybie burst), a także 2 GB pamięci DDR3L-1600 RAM z opcją rozbudowy do aż 8 GB. Otrzymujemy też port USB QuickAccess, dzięki któremu zyskamy możliwość bezpośredniego podłączenia do komputera za pośrednictwem portu USB 3.0. Pozwoli to na wygodny dostęp do plików zapisanych z maksymalną prędkością 100 MB/s. Do tego mamy dwa porty Gigabit LAN, które umożliwią osiągnięcie transferu na poziomie 211 MB/s. Z kolei zestaw aplikacji multimedialnych pomoże w efektywnym backupie danych, synchronizacji i zdalnym dostępie do zapisanych pików z każdego miejsca na świecie.

QNAP TS-251A jest już dostępny w sprzedaży w cenie 1149 zł (2 GB RAM). W zestawie handlowym znajdziemy:

  • serwer plików (bez dysków)
  • krótką instrukcję obsługi
  • zasilacz
  • kabel sieciowy
  • pilot umożliwiający zdalne sterowanie
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Szybki jak błyskawica SanDisk Professional SSD PRO-G40 - test dysku przenośnego
Szybki jak błyskawica SanDisk Professional SSD PRO-G40 - test dysku przenośnego
Mały, lekki i pancerny (IP 68), ale przede wszystkim zgodny również ze standardem Thunderbolt 3. Zdaniem producenta ma się to przekładać na nawet 3-krotnie szybsze transfery niż w przypadku...
22