Nikon Speedlight SB-910 - test

Pod koniec zeszłego roku Nikon zaprezentował nową, reporterską lampę błyskową - Speedlight SB-910. Jest to propozycja dedykowana dla profesjonalistów. Zapraszamy do bliższej analizy osiągów tej lampy.

Autor: Marcin Falana

13 Styczeń 2012
Artykuł na: 6-9 minut

Lampy błyskowe typu SB-910 są stosowane do fotografii reportażowej, newsowej, eventowej i ślubnej, w której największe znaczenie ma czas i brak możliwości powtórzenia ujęcia. Zdjęcie musi też być poprawnie naświetlone, więc automatyka lampy ma niebagatelne znaczenie.

Postanowiliśmy przekonać się jak Speedlight SB-910 sprawdza się w praktyce. Pierwsze zadanie jakie postawiliśmy przed SB-910 to portret w kadrze amerykańskim z odległości około 2 metrów. Jak widać po zdjęciach przykładowych poniżej, SB-910 oświetla postać prawidłowo oddając charakterystykę trybu iTTL oraz iTTL BL.

Następnie wykonaliśmy kilka kadrów w poziomie przy wykorzystaniu dyfuzora rozpraszającego. Na pierwszym zdjęciu skorzystaliśmy z trybu iTTL, na drugim iTTL BL, przy trzecim odbiliśmy światło od sufitu. Jak widać postać jest prawidłowo naświetlona na wszystkich zdjęciach, zmienia się jedynie charakterystyka światła.

Wyzwalanie zewnętrznych lamp błyskowych

Nikon daje nam do dyspozycji jeden z najlepiej działających systemów, który pozwala na bezprzewodowe wyzwalanie i komunikowanie się z wieloma, systemowymi lampami błyskowymi. Możliwości kształtowania efektu są właściwie nieograniczone i zależą jedynie od naszej kreatywności.

Postanowiliśmy wykonać kilka zdjęć przykładowych z wykorzystaniem SB-910 jako sterownika i SB-800 jako dodatkowej lampy. Do pierwszego zdjęcia wykorzystaliśmy dwie lampy: SB-800 - kontra, SB-910 odbite od sufitu z dyfuzorem.

Drugie zdjęcie wykonaliśmy w tych samych warunkach zmieniliśmy tylko ustawienie SB-800, która świeci z boku na tzw. "siekierę".

Na trzecim zdjęciu postanowiliśmy uzyskać bardziej dramatyczny efekt. Na lampie SB-910 wprowadziliśmy korektę - 3EV i odwróciliśmy palnik, aby jak najbardziej zgasić to źródło światła. SB-800 ustawiliśmy z boku.

Kolejne zdjęcie wykonaliśmy na identycznych ustawianiach lampy SB-910 zmieniliśmy ustawianie SB-800. Teraz lampa znajduje się pod kątem około 45 stopni względem modela.

Jak widać na zdjęciach powyżej Nikonowski CLS daje bardzo duże możliwości wpływu na plastykę naszego zdjęcia. Dodatkowo możemy zastosować jakieś niewielkie softboxy, aby zmienić charakterystykę światła.

Mając do dyspozycji dwie lampy możemy uzyskać efekty zarezerwowane dla studia fotograficznego z tą różnicą, że CLS zmierzy za nas światło. Jednym słowem szybkie i wygodne rozwiązanie do fotografii wizerunkowej, ślubnej, eventowej itp.

Podsumowanie

Speedlight SB-910 to profesjonalna lampa, która bardzo dobrze wykonuje swoje zadania. W nowym modelu Nikon poprawił dostęp do interfejsu, wprowadził plastikowe filtry do zmiany temperatury barwowej błysku i poprawił system zapobiegający przegrzaniu.

Poza tym SB-910 oferuje wszystko co najlepsze w systemie kreatywnego oświetlenia Nikon CLS. Do dyspozycji mamy tryb iTTL i iTTL BL. Poza tym możemy wyzwalać i komunikować się z zewnętrznymi lampami Nikona.

+ plastikowe filtry do zmiany temperatury barwowej błysku

+ wspomaganie wszystkich punktów AF

+ wyzwalanie o obsługa zewnętrznych lamp błyskowych

- niezbyt poręczny futerał

2

Następna

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Powiązane artykuły