Przetestuj monitor BenQ - opinia Mateusza Brzeźniaka o modelu SW271

Przetestuj monitor BenQ - opinia Mateusza Brzeźniaka o modelu SW271

W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW271 przypadł do gustu Mateuszowi Brzeźniakowi.

Swoją przygodę z monitorami BenQ rozpocząłem kilka lat temu, kiedy na rynku pojawił się monitor SW2700PT. Bez chwili zastanowienie zakupiłem go w dniu premiery. Dziś dzięki uprzejmości portalu Fotopolis.pl dane jest mi recenzować młodszego brata, 27" monitor BenQ SW271.

Pierwsze wrażenia

Tuż po rozpakowaniu monitora, pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę była cienka ramka wokół ekranu. To naprawdę dobrze wygląd! Zwłaszcza kiedy pracujemy na kilku monitorach - staje się ona o wiele przyjemniejsza, pomijając oczywisty fakt estetyki takiego rozwiązania. To swojego rodzaju nowość w tego typu ekranach. Konkurencja przyzwyczaiła nas do ciężkich, grubych ramek (poprzedni model BenQ również takie posiada).

Więcej znaczy wygodniej

Rozdzielczość 4K to kolejny z ogromnych plusów tego monitora. Na co dzień pracuję w Adobre Lightroom oraz Photoshop. Dzięki natywnej rozdzielczości 3840 x 2160 px edycja staje się o wiele przyjemniejsza. Możliwość pracy na tak dużym polu roboczym daje wiele większy komfort. Selekcja zdjęć w module Library stała się o znacznie przyjemniejsza. Myślę, że koledzy z branży ślubnej pracujący przy filmach również dostrzegliby zalety 4K.

Przyzwyczajony do solidnej konstrukcji poprzedniego modelu, tutaj również się nie zawiodłem. Monitor jest masywny a jego montaż zajmuje dosłownie chwilę. Świetnym rozwiązaniem jest otwór w stopce monitora gdzie możemy poprowadzić kable zasilające oraz sygnałowe. Dołączony do zestawu pilot usprawnia nam poruszanie się po menu. Jest też kaptur! Podczas testów co prawda nie korzystałem z niego zbyt długo ponieważ przy pracy na kilku monitorach byłoby to niewygodne. Duży plus dla BenQ!

Dobre kąty widzenia dzięki matowej matrycy, regulacja wysokości ekranu oraz jego pochylenia, bogaty zestaw złącz.. no właśnie! Na pokładzie mamy również port USB-C. Po podłączeniu smartfona w bardzo łatwy sposób możemy obejrzeć to, co na nim mamy. Trzeba to potraktować za miły dodatek na czasie.

Kalibracja prostsza niż myślisz

SW271 został dostarczony wraz z kalibratorem X-rite i1Display Pro. Po rozpakowaniu i podłączeniu monitora pierwszą czynnością była kalibracja. BenQ dołącza oprogramowanie Palette Master Element, dzięki któremu kalibracja przebiega w łatwy i zrozumiały sposób. 20 minut i mamy skalibrowany monitor w palecie sRGB i możemy przystąpić do pracy.

Mimo że sezon ślubny już za mną, obróbka nadal trwa, dlatego też postanowiłem jeden ze ślubów obrobić właśnie na tym monitorze i porównać go z jego starszym bratem. Model SW271 ma zdecydowanie przyjemniejsze kontrasty i przejścia tonalne. Są to zmiany na tyle widoczne że po obrobieniu całego materiału zacząłem obrabiać następny... i zapragnąłem, aby monitor pozostał ze mną na dłużej.

Reasumując, przez tydzień czasu, kiedy monitor stał na moim biurko w towarzystwie swojego starszego brata, ciężko znaleźć minus modelu SW271. Równomierne podświetlenie, świetne kontrasty, szczegóły w cieniach, przyjemna czerń, konstrukcja, prosta kalibracja, rozdzielczość, złącza i kaptur ochronny. Monitora 4K z możliwością kalibracji w tym przedziale cenowym próżno szukać u konkurencji. Myślę, że to świetny wybór dla każdego, kto chce pracować wygodnie i świadomie zarządzać barwą prezentowanych przez siebie zdjęć.

Komentarze
Polecane artykuły
Witold Ziomek i Michał Sadowski nagrodzeni w konkursie fotografii dronowej Skypixel 2018
22 Mar 2019
Poznaliśmy wyniki tegorocznej odsłony jednego z największych konkursów fotografii lotniczej. Wśród laureatów znalazło się dwóch Polaków. Zobaczcie galerię najlepszych podniebnych zdjęć.
0
Poczuj magię natury płynącą ze zdjęć laureatów International Garden Photographer of the Year
21 Mar 2019
Za nami 12. edycja prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year. Jak zwykle otrzymujemy urok przyrody najdalszych zakątków świata oraz prawdziwy czar natury z całą paletą barw zaprezentowanych na nagrodzonych zdjęciach laureatów.
0
Polacy wśród zwycięzców FEP European Professional Photographer of the Year 2019. Zobacz najlepsze prace
19 Mar 2019
Organizacja FEP od 1999 roku zrzesza i wspiera zawodowych fotografów pracujących na terenie Europy. Od dekady organizuje także konkurs fotograficzny. Miło nam poinformować, że w tym roku na podium stanęli także fotografowie z Polski.
0
“Nie chcę produkować obrazów, które dostaną dużo lajków na Instagramie” - Rozmowa z Rafałem Milachem
15 Mar 2019
O nowych projektach i wielopłaszczyznowych narracjach, w których mierzy się z problemami współczesnego świata, z pierwszym Polakiem zaproszonym do Magnum Photos rozmawia Marcin Grabowiecki.
4