KSIĄŻKA MIESIĄCA 03/2014: Annette Messager "Voluntary Tortures" - recenzja

Pochodzące z lat 70. zdjęcia z "Voluntary Tortures" zostały odkryte po latach przez Annette Messager. Oprawione w ramki kolaże przedstawiają kobiety poddające się rozmaitym zabiegom upiększającym. Archiwalne zdjęcia okazują się zaskakująco aktualne. Opowiadają o naszej nieustającej walce z naturalnymi procesami starzenia się.


Kontakt z książką Annette Messager jest bardzo zmysłowy. Futerał z brązowego kartonu kryje w sobie luźny plik grubych kartek, przewiązanych lnianym sznurkiem. Z okładki "wychodzi" oprawione w szare passe-partout czarno-białe zdjęcie. Wydawnictwo jest zaprojektowane w taki sposób, żeby stwarzać wrażenie fizycznego obcowania ze zdjęciami. Przeglądając kolejne strony czujemy jakbyśmy wertowali plik odbitek. Całość ma surowy charakter i doskonale pasuje do materiału, który składa się na Voluntary Tortures.

Zagadkowe prace przedstawiają kobiety w dziwnych pozach, poddające się rozmaitym procedurom upiększającym. Podpięte do aparatury medycznej, z szyjami wtłoczonymi w ortopedyczne kołnierze, maseczkami na twarzach i głowami podpiętymi do dziwnych urządzeń, wyglądają jakby sprawdzały możliwości swojego ciała, testowały jego granice. Kosmetyczne zabiegi przypominają niezrozumiałe eksperymenty medyczne. Wałeczki masujące piersi, przewody podpinane do ciała, maseczki nakładane na twarz mogą kojarzyć się z narzędziami zbrodni. Elektrostymulacje, wibracje i inne operacje budzą grozę. Czy to wszystko jest prawdą, czy fikcją? - zadajemy sobie pytanie.

Annette Messager zbierała w swojej sypialni gazety, magazyny, książki, z których następnie wycinała fragmenty tworząc kolaże, które złożyły się na cykl "Albums - Collections". 82 zdjęcia wchodzące w skład "Voluntary Tortures" to pochodzące z lat 70. obiekty, o których artystka kompletnie zapomniała. Oprawione w ramki prace zostały znalezione przez nią przez przypadek w szafie, do której bardzo rzadko zaglądała. W książce prace zaprezentowane są w oryginalnym rozmiarze i w takiej formie, w jakiej zostały stworzone. Fotomontaże budzą skojarzenia z wieloma prądami artystycznymi, takimi jak: futuryzm, abstrakcja, dadaizm czy konstruktywizm. Zebrane razem tworzą autonomiczną całość, która broni się przed zaszufladkowaniem.

Chociaż zdjęcia zostały zrobione w 1972 roku są zaskakująco aktualne. Opowiadają o naszych zmaganiach z upływającym czasem. Staramy się walczyć z naturalnymi procesami starzenia się. Stosujemy zabiegi upiększające, odmładzające. Dobrowolnie poddajemy się torturom, w nadziei na odzyskanie wdzięku. Nasze ciała i twarze są przekształcane, przerabiane i odnawiane. Dotyczy to szczególnie kobiet, o czym świadczy dobitnie obecność w książce dwóch zdjęć przedstawiających mężczyzn na osiemdziesiąt fotografii kobiet. Dlaczego tak jest, to już zupełnie inne pytanie.


Annette MessagerVoluntary Tortures
Miękka oprawa w futerale
Format: 25 x 33 cm
92 strony, 82 zdjęcia
Hatje Cantz 2013
 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0