KSIĄŻKA MIESIĄCA 02/2014: Rob Hornstra i Arnold Van Bruggen "An Atlas of War and Tourism in The Caucasus"

Autor: Marcin Grabowiecki

25 Luty 2014
Artykuł na: 4-5 minut

"An Atlas of War and Tourism in The Caucasus" to publikacja zamykająca kilkuletni projekt dokumentalny The Sochi Project. Jego twórcami są fotograf Rob Hornstra i pisarz Arnold Van Bruggen, którzy współpracują z grafikami z Kunst & Herrman. Tematem książki jest skomplikowana historia regionu sąsiadującego z Soczi.



Publikacja An Atlas of War and Tourism in The Caucasus jest podsumowaniem pięcioletniego projektu The Sochi Project, za którym stoi fotograf Rob Hornstra i pisarz Arnold Van Bruggen. Autorzy wierni są idei "slow journalism". Poświęcenie kilku lat na pracę nad jednym projektem daje im szansę na głębsze poznanie tematu. Powroty w te same miejsca są okazją do obserwacji zmian i nawiązania bliższych relacji z bohaterami historii.

U podstaw projektu leży zdziwienie faktem, że letni kurort ma się stać na kilkanaście dni stolicą zimowego sportu. Poświęcenie olbrzymich pieniędzy na dostosowanie terenu do standardów olimpijskich nie było, zdaniem wielu, dobrym pomysłem. Bardziej niż sam sport, autorów interesuje jednak kontekst i miejsce, w jakim rozgrywają się igrzyska. Kaukaz to region o niezwykle skomplikowanej i zawiłej, pełnej przemocy historii.

Gruzja, Abchazja, Osetia, Kaukaz Północny, okolice Soczi to tereny, których sytuacją zainteresowali się dziennikarze. Na stosunkowo małym obszarze żyje tutaj 30 narodowości. To aktywny wulkan, który nie wiadomo kiedy wybuchnie - twierdzą twórcy. Trudną i skomplikowaną historię ludzi i ziemi opowiadają za pomocą tekstu i zdjęć. Krajobrazy, portrety, zdjęcia archiwalne oraz poruszające teksty tworzą raport o stanie regionu w przeddzień igrzysk olimpijskich w Soczi. Autorzy pokonują trudności, jakie stają im na drodze i starają się przedostać pod powierzchnię wydarzeń i uchwycić istotę toczących się konfliktów. Ich opowieść jest wnikliwa i fascynująca.



Książka korzysta z szerokiego spektrum możliwości edytorskich. Użyto w niej dwóch rodzajów papieru, dodano wkładki w mniejszych formatach. W tekście wykorzystanych jest kilka rodzajów krojów pisma, w różnych wielkościach. Mimo tej różnorodności publikacja ma przejrzysty i czytelny układ. Odpowiednio rozłożone i wyróżnione cytaty, umiejętnie wpleciony między zdjęcia tekst oraz podział na rozdziały pomagają odnaleźć się w prawie 400-stronicowym wydawnictwie. Jest to zasługą projektantów z Kunst & Herrman, z którymi Hornstra i van Bruggen pracują od początku projektu.

Uzupełnieniem publikacji jest dziennik podróży, z którego poznajemy kulisy pracy dziennikarzy. To niepowtarzalna okazja, żeby poczytać o przygodach, które ich spotkały podczas kilkuletniej pracy. Wszyscy zainteresowani techniką mogą zajrzeć także do plecaka Roba Hornstry i zobaczyć, jaki sprzęt woził ze sobą.

The Sochi Project to jednak nie tylko "An Atlas of War and Tourism in The Caucasus". Na uwagę zasługują również inne wydawnictwa, które ukazały się w ubiegłych latach, w ramach projektu. Koncentrowały się one na poszczególnych aspektach pracy dziennikarzy. Warto zwrócić uwagę na takie pozycje jak "The Secret History of Khava Gaisanova and The North Caucasus", "Sochi Singers" czy "Kiev".

W czasach, kiedy głośno się mówi o kryzysie prasy, twórcy The Sochi Project pokazują, w jaki sposób można tworzyć ważne, poruszające materiały. Pod wieloma względami przedsięwzięcie przełamuje granice tradycyjnego dziennikarstwa i wyznacza nowe standardy w tej dziedzinie. Pokazuje, jak można pracować nad długoterminowym projektem i jakie możliwości drzemią w fotoreportażu. Książka "An Atlas of War and Tourism in The Caucasus" jest mocnym podsumowaniem projektu, chociaż brakuje jej trochę lekkości wcześniejszych publikacji, o których wspominam wyżej.

Odwiedźcie koniecznie stronę www.thesochiproject.org, gdzie znajdziecie dużo ciekawych materiałów, na które zabrakło miejsca w książce. Czekają na Was zdjęcia, teksty i krótkie filmy.


Rob Hornstra i Arnold Van Bruggen
An Atlas of War and Tourism in The Caucasus
Twarda oprawa
Format: 30x25 cm
392 strony + wkładki, 311 zdjęć
The Sochi Project/ Aperture 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
OPPO Reno to linia modeli stylowych i niedrogich, ale technicznie zaawansowanych. To seria, która jako pierwsza otrzymuje nowe rozwiązania debiutujące we flagowcach, a mocną stroną jest zawsze...
6
Podróż z Fujifilm GFX to droga w jedną stronę. Subiektywny test praktyczny
Podróż z Fujifilm GFX to droga w jedną stronę. Subiektywny test praktyczny
GFX to nie była miłość od pierwszego wrażenia. To relacja, której dałem drugą szansę. Wygląda na to że zarówno ja, jako fotograf, i GFX jako system, musieliśmy do tego nieco dojrzeć.
23
Martin Parr: Fashion Faux Parr - szpieg w krainie próżności [RECENZJA]
Martin Parr: Fashion Faux Parr - szpieg w krainie próżności [RECENZJA]
Niektóre zdjęcia przedstawiają profesjonalne modelki. Inne to przypadkowe postacie, wyłowione w ulicznym castingu. Czasem trudno odróżnić jedne od drugich... W pierwszej „modowej” książce Parra...
23
Powiązane artykuły