Ruth van Beek "The Arrangement" - recenzja

0

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Styczeń 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
"The Arrangement" to publikacja, której autorką jest Ruth Van Beek. Kolorowe kolaże, które składają się na książkę powstały na bazie pochodzących z lat 50-70. podręczników, poświęconych hodowli kwiatów i roślin doniczkowych. Za piękne wydanie odpowiedzialne jest RVB Books.

Inspiracją do powstania The Arrangement były książki poświęcone układaniu kompozycji kwiatowych, które Ruth Van Beek kolekcjonowała od lat. Znalazły się wśród nich głównie wydawnictwa o charakterze instruktażowym, pochodzące z lat 50-70. XX wieku. Składały się na nie kolorowe martwe natury i fotografie pokazujące, w jaki sposób należy obchodzić się z kwiatami i roślinami doniczkowymi.

W "The Arrangement" czarno-białe archiwalne zdjęcia zestawione są z kolorowymi kolażami. Pierwsze z nich zwracają uwagę swoją matematyczną precyzją, a drugie - fantazyjnymi kształtami. Na znalezione w starych podręcznikach zdjęcia Ruth Van Beek nakleja kolorowe kształty wycięte z papieru. Dzięki temu kwiaty tracą swój realistyczny charakter i stają się enigmatycznymi tworami, których nie sposób zidentyfikować.

Precyzyjne instrukcje dotyczące obchodzenia się z kwiatami zostały potraktowane przez artystkę jako pretekst do zabawy z formą, kształtem i barwą. Jej kompozycje fascynują i przyciągają swoim niepokojącym pięknem. Prace powstały przy wykorzystaniu techniki "wytnij i wklej" (cut&paste), która może się kojarzyć z beztroskimi, dziecięcymi zabawami w wycinanki i tworzenie z nich fantazyjnych kolaży. Ruth Van Beek eksperymentuje z formą. Tworzy płaskie aranżacje na powierzchni papieru, które sprawiają wrażenie przestrzennych.

Prace Ruth Van Beek mają w sobie zagadkowy urok i nie pozwalają się łatwo sklasyfikować. Książka "The Arrangement" jest intrygującym, autonomicznym dziełem, które nie potrzebuje żadnych odniesień ani wytłumaczeń, chociaż można ich się oczywiście doszukiwać. Publikacja jest przy tym bardzo starannie wydana. Wydawnictwo RVB Books do każdej książki podchodzi jak do obiektu i nie inaczej było w tym przypadku. Uwagę zwraca obwoluta z żółtego płótna przypominającego ceratę oraz oszczędny projekt graficzny, którego autorem jest Xavier Fernandez Fuentes.

Ruth van BeekThe Arrangement

Miękka oprawa z obwolutą
Format: 25x34cm
48 stron, 28 kolaży i 13 archiwalnych zdjęć
RVB Books 2013

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
35 mm bliżej doskonałości - dwa tygodnie z Sony FE 35 mm f/1.4 GM
35 mm bliżej doskonałości - dwa tygodnie z Sony FE 35 mm f/1.4 GM
Do Tanzanii zabrałem tylko jeden korpus i jeden obiektyw. Kompaktowe, uniwersalne i jasne 35 mm podpięte do równie niewielkiego korpusu z matrycą 60 Mp. Oto czego się...
20
1
„Elliott Erwitt: Found, Not Lost” - 170 niepublikowanych zdjęć legendy Magnum [RECENZJA]
„Elliott Erwitt: Found, Not Lost” - 170 niepublikowanych zdjęć legendy Magnum [RECENZJA]
Spośród 60 tysięcy zawartych w archiwach zdjęć, legendarny fotograf Magnum, wybiera 171 nigdy niepublikowanych i zamyka na kartach właśnie ukazującej się...
42
2
"Zdałem sobie sprawę, że o Indiach nie wiem nic" - Harry Gruyaert, „India” [RECENZJA]
"Zdałem sobie sprawę, że o Indiach nie wiem nic" - Harry Gruyaert, „India” [RECENZJA]
„Choć odwiedziłem ten kraj już dziesiątki razy, pracując nad tym albumem zdałem sobie sprawę, że o Indiach nie wiem nic” - pisze o swojej najnowszej publikacji...
9
0
Powiązane artykuły