Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Ruth van Beek "The Arrangement" - recenzja

0

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Styczeń 2014
Artykuł na: 4-5 minut
"The Arrangement" to publikacja, której autorką jest Ruth Van Beek. Kolorowe kolaże, które składają się na książkę powstały na bazie pochodzących z lat 50-70. podręczników, poświęconych hodowli kwiatów i roślin doniczkowych. Za piękne wydanie odpowiedzialne jest RVB Books.

Inspiracją do powstania The Arrangement były książki poświęcone układaniu kompozycji kwiatowych, które Ruth Van Beek kolekcjonowała od lat. Znalazły się wśród nich głównie wydawnictwa o charakterze instruktażowym, pochodzące z lat 50-70. XX wieku. Składały się na nie kolorowe martwe natury i fotografie pokazujące, w jaki sposób należy obchodzić się z kwiatami i roślinami doniczkowymi.

W "The Arrangement" czarno-białe archiwalne zdjęcia zestawione są z kolorowymi kolażami. Pierwsze z nich zwracają uwagę swoją matematyczną precyzją, a drugie - fantazyjnymi kształtami. Na znalezione w starych podręcznikach zdjęcia Ruth Van Beek nakleja kolorowe kształty wycięte z papieru. Dzięki temu kwiaty tracą swój realistyczny charakter i stają się enigmatycznymi tworami, których nie sposób zidentyfikować.

Precyzyjne instrukcje dotyczące obchodzenia się z kwiatami zostały potraktowane przez artystkę jako pretekst do zabawy z formą, kształtem i barwą. Jej kompozycje fascynują i przyciągają swoim niepokojącym pięknem. Prace powstały przy wykorzystaniu techniki "wytnij i wklej" (cut&paste), która może się kojarzyć z beztroskimi, dziecięcymi zabawami w wycinanki i tworzenie z nich fantazyjnych kolaży. Ruth Van Beek eksperymentuje z formą. Tworzy płaskie aranżacje na powierzchni papieru, które sprawiają wrażenie przestrzennych.

Prace Ruth Van Beek mają w sobie zagadkowy urok i nie pozwalają się łatwo sklasyfikować. Książka "The Arrangement" jest intrygującym, autonomicznym dziełem, które nie potrzebuje żadnych odniesień ani wytłumaczeń, chociaż można ich się oczywiście doszukiwać. Publikacja jest przy tym bardzo starannie wydana. Wydawnictwo RVB Books do każdej książki podchodzi jak do obiektu i nie inaczej było w tym przypadku. Uwagę zwraca obwoluta z żółtego płótna przypominającego ceratę oraz oszczędny projekt graficzny, którego autorem jest Xavier Fernandez Fuentes.

Ruth van BeekThe Arrangement

Miękka oprawa z obwolutą
Format: 25x34cm
48 stron, 28 kolaży i 13 archiwalnych zdjęć
RVB Books 2013

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Joel Meyerowitz „Provincetown” - ludzie tego miasta [RECENZJA]
Joel Meyerowitz „Provincetown” - ludzie tego miasta [RECENZJA]
Co się stanie gdy jeden z najsłynniejszych fotografów ulicznych zamieni niewielką Leikę na wielkoformatowy aparat 8x10 cali? Odpowiedzi szukamy w nowej książce Joela...
14
1
„Dostałem obiektyw, o którym marzyłem” - Sony FE 35 mm f/1.4 GM w rękach Maćka  Suwałowskiego
„Dostałem obiektyw, o którym marzyłem” - Sony FE 35 mm f/1.4 GM w rękach Maćka Suwałowskiego
Jak w zawodowej pracy sprawdza się najnowszy obiektyw Sony z topowej linii G Master? Pytamy o to Maćka Suwałowskiego - fotografa ślubnego, który miał okazję pracować z nim jeszcze przed oficjalną...
22
2
Przetestuj monitor BenQ SW270C - opinia Andrzeja Opyrchała
Przetestuj monitor BenQ SW270C - opinia Andrzeja Opyrchała
Kolejna opinia użytkownika na temat monitora BenQ SW270C, którą publikujemy w ramach naszego konkursu. Zobaczcie, co na jego temat ma do powiedzenia fotograf Andrzej Opyrchał.
29
1
Powiązane artykuły