Eva Vermandel "Splinter" - recenzja

"Splinter" to elegancko wydana publikacja ze zdjęciami Evy Vermandel - belgijskiej fotografki mieszkającej w Londynie. Tematem obrazów o malarskim świetle jest codzienność, ujęta przez artystkę z czułością i delikatnością.


Splinter to publikacja, której autorką jest Eva Vermandel. Elegancko wydana książka pozbawiona jest ozdobników, dzięki czemu możemy skupić się na samych fotografiach. Zdjęcia przedstawiają codzienne sytuacje i przedmioty, które łączy nostalgiczna atmosfera. Znajdziemy pośród nich pejzaże, martwe natury oraz portrety. Dominującą cechą fotografii jest kruchość i delikatność, której symbolem mogą być powracające na kartach książki kwiaty. Fotografie Evy Vermandel są skromne i nie narzucają się. Ich tematem jest codzienność. Martwe natury przedstawiają przedmioty, które można znaleźć w każdym wnętrzu: lustro, rośliny, solniczkę, kalendarz, zdjęcia w ramkach. To co je wyróżnia to atmosfera, przywołujące na myśl malarstwo renesansowe. Oświetlone miękkim światłem obiekty wyłaniają się z mroku.

Obok nich pojawiają się zatopieni w myślach ludzie. Mężczyzna pochylający się nad łóżkiem z głową wtuloną w dłonie, kobieta oparta o mebel kierująca spojrzenie w górę, dziewczyna z półprzymkniętymi oczami siedząca przy stole - to zdjęcia, w których dużą wagę odgrywa gest, uchwycony przez portrecistkę. Odwrócone twarze, skulone plecy, dłoń ukryta pod ramieniem stają się subtelnymi znakami zawieszenia w czasoprzestrzeni. Bohaterowie Vermandel są zatopieni w swoich myślach, uchwyceni w chwili świadomie doświadczanej samotności. Ich małe dramaty mogą być mało istotne, ale malarskie kompozycje sprawiają, że zostają uwznioślone, stają się ponadczasowe.Nie na wszystkich pracach ludzie są osobni, na niektórych uchwyceni są razem. Bracia śpiący na trawie, kobieta karmiąca piersią swoje dziecko, mężczyzna polewający wodą głowę małego dziecka w wanience to obrazy emanujące ciepłem. Można je przeciwstawić chłodnym krajobrazom, które są trzecim motywem, któremu fotografka poświęca uwagę.

To co najciekawsze w książce Evy Vermandel to relacje miedzy poszczególnymi zdjęciami. Cienie zaobserwowane we wnętrzach mieszkań nawiązują dialog z zamyślonymi twarzami ludzi, a krajobraz staje się niemym świadkiem ich rozterek. Fotografce udało się uchwycić subtelne obrazy życia codziennego, ulotne momenty pełne ciepła, czułości i niewyrażalnego smutku. Z fotografii składających się na publikacje "Splinter" emanuje cisza i spokój, które nadają im kontemplacyjny charakter. Przebija z nich także niepokój, który sprawia, że zostawiają w nas trwały ślad.


Eva VermandelSplinter
Twarda oprawa
Format: 21x24 cm
112 stron, 53 zdjęcia
Hatje Cantz 2013
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0