Trent Parke "The Christmas Tree Bucket" - recenzja

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Kilka dni wypełnionych ubieraniem choinki, przygotowywaniem wigilijnych potraw oraz spotkaniami z bliskimi. W "The Christmas Tree Bucket" Trent Parke daje nam dostęp do tych intymnych chwil.


Z czym kojarzą się wam Święta Bożego Narodzenia? Poza rzeczami wymienionymi w zajawce te dni kojarzymy ze św. Mikołajem w grubym biało-czerwonym stroju, zimowych butach; część z nas chciałaby, żeby za oknem leżał malowniczy śnieg. Te stereotypy zupełnie nie przystają do The Christmas Tree Bucket.

Album rodzinny Trenta Parke'a powstał w Australii, a tam Boże Narodzenie wypada praktycznie w środku lata. Już ta sytuacja sprawia, że czujemy się w absurdalny sposób. Pięknie oprawiona w czerwoną skórę ze złotymi tłoczeniami książka to album rodzinny artysty, który skupia się na dziwności tego corocznego rytuału na australijskich przedmieściach.


W środku znajdziemy 128 stron zapełnionych kolorowymi fotografiami. Trent Parke skierował obiektyw w stronę swoich najbliższych - w tym siebie. Choinka, grille, prezenty, św. Mikołaj, bliscy - to wszystko pojawia się na zdjęciach. Jednak patrząc na kolejne kadry czujemy wyjątkowe napięcie. Rzeczywistość fotografowana przez Parke'a zupełnie nie przystaje do tego co znamy i co chce się nam sprzedać.

Fotografiom daleko jest do wyidealiozwanego świata z reklam. Już po kilku pierwszych zdjęciach otwierających album wiemy, że dopisek Family Album jest tu całkowicie na miejscu. Subiektywna opowieść artysty to także lustro, w którym sami możemy się przejrzeć. Pomimo zupełnie innego położenia geograficznego, nadal jesteśmy uczestnikami tej samej kultury. Same zdjęcia to - dokładnie jak w przypadku poprzedniej książki Trenta Parke'a - majstersztyk. Świetne, zapadające w pamięć fotografie o wyjątkowym klimacie. Jedyne co można zarzucić tej publikacji to bardzo tradycyjne podejście do edycji.

Komentarze
Polecane artykuły
Oscary już w niedzielę. Oto przypomnienie wszystkich filmów, które zdobyły nagrodę za najlepsze zdjęcia
22 Lut 2019
Ponoć jednym z lepszych sposobów na rozwinięcie fotograficznego oka jest studiowanie obrazów i filmów. A jak już oglądać, to te najlepsze. Oto szybki przekrój przez największe osiągnięcia kinematografii.
0
„To forma medytacji“ - o miłości do latania i fotografii opowiada Filip Wolak
21 Lut 2019
Filip Wolak łączy doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Lubię niebanalność, prostotę, czystość formy, równowagę, czasem symetrię (lub jej kompletny brak)“ - zaznacza fotograf.
0
World Press Photo 2019 - poznaliśmy najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
20 Lut 2019
Gratka dla wszystkich miłośników fotografii reportażowej najwyższych lotów. World Press Photo Foundation właśnie zaprezentowało zdjęcia nominowane do najważniejszej nagrody przyznawanej fotografom prasowym.
1
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0