Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

1 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Autorem książki "The Quest for the Man on the White Donkey" jest Yaakov Israel. Publikacja stawia pytania o tożsamość autora i kraju, z którego pochodzi - Izraela. Wydawnictwo ukazało się nakładem Schilt Publishing w 2013 roku.

Książka The Quest for the Man on the White Donkey, której autorem jest Yaakov Israel stawia pytania o izraelską tożsamość. To owoc kilkuletniej pracy autora, który zjeździł swój kraj w poszukiwaniu inspirujących obrazów. Na publikację składają się fotografie, które powstały przy użyciu wielkoformatowego aparatu. Piękne światło, bogactwo szczegółów pozwalają oddać się kontemplacyjnemu nastrojowi fotografii.

Znaczną część książki stanowią krajobrazy przedstawiające w większości przypadków miejsca opuszczone, bądź porzucone, w specyficzny sposób osierocone. Spalone palmy, płoty, słupy, bunkry, opuszczone baseny i prowadząca do nikąd brama sprawiają przygnębiające wrażenie. Obok spalonym słońcem pejzaży pojawiają się portrety. Znajdziemy na nich mundurowych i cywili, młodych i starych, kobiety i mężczyzn. Ich twarze są zamyślone, maluje się na nich smutek. Jednak nie ze wszystkimi osobami tak jest. Z części z nich przebija nadzieja. W pamięci zostaje portret dziewczynki, która stoi z otwartymi ramionami w morzu czy portret młodego mężczyzny trzymającego dziecko.

Chociaż o sfotografowanych ludziach niewiele wiemy ich spojrzenia dużo mówią, chociaż każdy może wyczytać z nich coś innego. To właśnie ta wieloznaczność świadczy o ich sile. Gorycz miesza się ze słodyczą. Duże wrażenie robi portret małego chłopca, który trzyma niedużego ptaszka w dłoni, tak jakby celował z pistoletu. Takich prac jest więcej. Zarówno krajobraz, jak i ludzie zdają się trwać w permanentnym stanie oczekiwania i zawieszenia.

Yaakov Israel wyruszył w osobistą podróż w poszukiwaniu swoich korzeni, której świadectwem jest ksiażka "The Quest for the Man on the White Donkey". Poprzez proces fotografowania pragnie zrozumieć swój kraj i to co składa się na tożsamość jego rodaków. To właśnie ten prywatny charakter wyprawy jest tym, co nadaje jej sens. Wieloznaczne, poetyckie obrazy pozwalają nam zamyśleć się nad krajem, w kótrym przeszłość splata się z teraźniejszością i przyszłością.

Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey"
Format: 24x29cm
Twarda oprawa
136 stron
64 zdjęcia
Schilt Publishing 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Zaglądając pod podszewkę świata. „Solid Maze” Piotra Zbierskiego
Zaglądając pod podszewkę świata. „Solid Maze” Piotra Zbierskiego
Siła fotografii Zbierskiego nie polega na tym, że odbywa on dalekie podróże, często do miejsc trudno dostępnych. Jej istota tkwi w tym, co w tych miejscach odnajduje. W jego ostatnim...
1
Nowy gracz na rynku lamp - GlareOne Botis 80 i Botis 200 w opinii Jacka Woźniaka
Nowy gracz na rynku lamp - GlareOne Botis 80 i Botis 200 w opinii Jacka Woźniaka
Świeżo wprowadzone na rynek lampy GlareOne z serii Botis to dużo światła w kompaktowej formie zasilanej akumulatorem. O tym, jak nowe modele Botis 80 i Botis 200 sprawdzają się w praktyce, pisze...
8
Psi oddech, psie pazury. „Dogbreath” Matthew Genitempo [RECENZJA]
Psi oddech, psie pazury. „Dogbreath” Matthew Genitempo [RECENZJA]
Po arizońskim Tucson Genitempo oprowadzają lokalni nastolatkowie i to o świecie z ich perspektywy opowiada „Dogbreath”. Nowa książka Amerykanina różni się od swoich poprzedniczek, jest...
8