Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey" - recenzja

Autorem książki "The Quest for the Man on the White Donkey" jest Yaakov Israel. Publikacja stawia pytania o tożsamość autora i kraju, z którego pochodzi - Izraela. Wydawnictwo ukazało się nakładem Schilt Publishing w 2013 roku.


Książka The Quest for the Man on the White Donkey, której autorem jest Yaakov Israel stawia pytania o izraelską tożsamość. To owoc kilkuletniej pracy autora, który zjeździł swój kraj w poszukiwaniu inspirujących obrazów. Na publikację składają się fotografie, które powstały przy użyciu wielkoformatowego aparatu. Piękne światło, bogactwo szczegółów pozwalają oddać się kontemplacyjnemu nastrojowi fotografii.Znaczną część książki stanowią krajobrazy przedstawiające w większości przypadków miejsca opuszczone, bądź porzucone, w specyficzny sposób osierocone. Spalone palmy, płoty, słupy, bunkry, opuszczone baseny i prowadząca do nikąd brama sprawiają przygnębiające wrażenie. Obok spalonym słońcem pejzaży pojawiają się portrety. Znajdziemy na nich mundurowych i cywili, młodych i starych, kobiety i mężczyzn. Ich twarze są zamyślone, maluje się na nich smutek. Jednak nie ze wszystkimi osobami tak jest. Z części z nich przebija nadzieja. W pamięci zostaje portret dziewczynki, która stoi z otwartymi ramionami w morzu czy portret młodego mężczyzny trzymającego dziecko.Chociaż o sfotografowanych ludziach niewiele wiemy ich spojrzenia dużo mówią, chociaż każdy może wyczytać z nich coś innego. To właśnie ta wieloznaczność świadczy o ich sile. Gorycz miesza się ze słodyczą. Duże wrażenie robi portret małego chłopca, który trzyma niedużego ptaszka w dłoni, tak jakby celował z pistoletu. Takich prac jest więcej. Zarówno krajobraz, jak i ludzie zdają się trwać w permanentnym stanie oczekiwania i zawieszenia.Yaakov Israel wyruszył w osobistą podróż w poszukiwaniu swoich korzeni, której świadectwem jest ksiażka "The Quest for the Man on the White Donkey". Poprzez proces fotografowania pragnie zrozumieć swój kraj i to co składa się na tożsamość jego rodaków. To właśnie ten prywatny charakter wyprawy jest tym, co nadaje jej sens. Wieloznaczne, poetyckie obrazy pozwalają nam zamyśleć się nad krajem, w kótrym przeszłość splata się z teraźniejszością i przyszłością.


Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey"
Format: 24x29cm
Twarda oprawa
136 stron
64 zdjęcia
Schilt Publishing 2013
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0