Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey" - recenzja

Autorem książki "The Quest for the Man on the White Donkey" jest Yaakov Israel. Publikacja stawia pytania o tożsamość autora i kraju, z którego pochodzi - Izraela. Wydawnictwo ukazało się nakładem Schilt Publishing w 2013 roku.


Książka The Quest for the Man on the White Donkey, której autorem jest Yaakov Israel stawia pytania o izraelską tożsamość. To owoc kilkuletniej pracy autora, który zjeździł swój kraj w poszukiwaniu inspirujących obrazów. Na publikację składają się fotografie, które powstały przy użyciu wielkoformatowego aparatu. Piękne światło, bogactwo szczegółów pozwalają oddać się kontemplacyjnemu nastrojowi fotografii.Znaczną część książki stanowią krajobrazy przedstawiające w większości przypadków miejsca opuszczone, bądź porzucone, w specyficzny sposób osierocone. Spalone palmy, płoty, słupy, bunkry, opuszczone baseny i prowadząca do nikąd brama sprawiają przygnębiające wrażenie. Obok spalonym słońcem pejzaży pojawiają się portrety. Znajdziemy na nich mundurowych i cywili, młodych i starych, kobiety i mężczyzn. Ich twarze są zamyślone, maluje się na nich smutek. Jednak nie ze wszystkimi osobami tak jest. Z części z nich przebija nadzieja. W pamięci zostaje portret dziewczynki, która stoi z otwartymi ramionami w morzu czy portret młodego mężczyzny trzymającego dziecko.Chociaż o sfotografowanych ludziach niewiele wiemy ich spojrzenia dużo mówią, chociaż każdy może wyczytać z nich coś innego. To właśnie ta wieloznaczność świadczy o ich sile. Gorycz miesza się ze słodyczą. Duże wrażenie robi portret małego chłopca, który trzyma niedużego ptaszka w dłoni, tak jakby celował z pistoletu. Takich prac jest więcej. Zarówno krajobraz, jak i ludzie zdają się trwać w permanentnym stanie oczekiwania i zawieszenia.Yaakov Israel wyruszył w osobistą podróż w poszukiwaniu swoich korzeni, której świadectwem jest ksiażka "The Quest for the Man on the White Donkey". Poprzez proces fotografowania pragnie zrozumieć swój kraj i to co składa się na tożsamość jego rodaków. To właśnie ten prywatny charakter wyprawy jest tym, co nadaje jej sens. Wieloznaczne, poetyckie obrazy pozwalają nam zamyśleć się nad krajem, w kótrym przeszłość splata się z teraźniejszością i przyszłością.


Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey"
Format: 24x29cm
Twarda oprawa
136 stron
64 zdjęcia
Schilt Publishing 2013
Komentarze
Polecane artykuły
Nieznane światy na zdjęciach laureatów National Geographic Travel Photographer of the Year 2019
17 Cze 2019
Zobacz uroki najdalszych zakątków naszej planety na zdjęciach laureatów tegorocznego National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo
4 Cze 2019
Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.
1
“Wszystko, co odbywa się na zewnątrz okrętu jest niebezpieczne”. O fotografowaniu Marynarki Wojennej rozmawiamy z Mikołajem Nowackim
3 Cze 2019
O nagrodzonym w tegorocznym konkursie Grand Press Photo projekcie „Gry wojenne: Bałtyk” rozmawiamy z jego autorem Mikołajem Nowackim, fotografem National Geographic i ambasadorem Panasonic Lumix .
3
I am Waldviertel – beztroskie dzieciństwo oczami dorosłego
3 Cze 2019
Dzieciństwo. Lato spędzone na wsi u babci. Beztroska zabawa wśród koni i krów, całe dnie na świeżym powietrzu. Holenderska fotografka Carla Kogelman udaje się z aparatem do małej wioski w austriackim regionie Waldviertel. Wraca tam co roku przez sześć lat, by poprzez swoje zdjęcia przenieść nas w ulotną magię dzieciństwa.
1