Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey" - recenzja

Autorem książki "The Quest for the Man on the White Donkey" jest Yaakov Israel. Publikacja stawia pytania o tożsamość autora i kraju, z którego pochodzi - Izraela. Wydawnictwo ukazało się nakładem Schilt Publishing w 2013 roku.


Książka The Quest for the Man on the White Donkey, której autorem jest Yaakov Israel stawia pytania o izraelską tożsamość. To owoc kilkuletniej pracy autora, który zjeździł swój kraj w poszukiwaniu inspirujących obrazów. Na publikację składają się fotografie, które powstały przy użyciu wielkoformatowego aparatu. Piękne światło, bogactwo szczegółów pozwalają oddać się kontemplacyjnemu nastrojowi fotografii.Znaczną część książki stanowią krajobrazy przedstawiające w większości przypadków miejsca opuszczone, bądź porzucone, w specyficzny sposób osierocone. Spalone palmy, płoty, słupy, bunkry, opuszczone baseny i prowadząca do nikąd brama sprawiają przygnębiające wrażenie. Obok spalonym słońcem pejzaży pojawiają się portrety. Znajdziemy na nich mundurowych i cywili, młodych i starych, kobiety i mężczyzn. Ich twarze są zamyślone, maluje się na nich smutek. Jednak nie ze wszystkimi osobami tak jest. Z części z nich przebija nadzieja. W pamięci zostaje portret dziewczynki, która stoi z otwartymi ramionami w morzu czy portret młodego mężczyzny trzymającego dziecko.Chociaż o sfotografowanych ludziach niewiele wiemy ich spojrzenia dużo mówią, chociaż każdy może wyczytać z nich coś innego. To właśnie ta wieloznaczność świadczy o ich sile. Gorycz miesza się ze słodyczą. Duże wrażenie robi portret małego chłopca, który trzyma niedużego ptaszka w dłoni, tak jakby celował z pistoletu. Takich prac jest więcej. Zarówno krajobraz, jak i ludzie zdają się trwać w permanentnym stanie oczekiwania i zawieszenia.Yaakov Israel wyruszył w osobistą podróż w poszukiwaniu swoich korzeni, której świadectwem jest ksiażka "The Quest for the Man on the White Donkey". Poprzez proces fotografowania pragnie zrozumieć swój kraj i to co składa się na tożsamość jego rodaków. To właśnie ten prywatny charakter wyprawy jest tym, co nadaje jej sens. Wieloznaczne, poetyckie obrazy pozwalają nam zamyśleć się nad krajem, w kótrym przeszłość splata się z teraźniejszością i przyszłością.


Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey"
Format: 24x29cm
Twarda oprawa
136 stron
64 zdjęcia
Schilt Publishing 2013
 
Komentarze
Polecane artykuły
Jeśli podróż, to tylko z aparatem. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z konkursu Travel Photographer of the Year 2018
13 Gru 2018
Poznaliśmy zwycięzców jednego z największych konkursów poświęconych fotografii podróżniczej. Finałowa galeria TPOTY 2019 to zarówno ujmujące zdjęcia natury jak i ciekawe reportaże.
0
Natura, miejsca, ludzie, czyli najlepsze zdjęcia z konkursu National Geographic Photo Contest 2018
7 Gru 2018
Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji National Geographic Photo Contest. Finałowa galeria to zarówno piękne kadry, jak i przykład niszczącej działalności człowieka. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia.
1
Oto wyniki Leica Street Photo 2018 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia uliczne
28 Lis 2018
Dobiegła końca 8. edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leikę. Głównego zwycięzcę poznamy jutro, a już teraz możemy oglądać kompletną galerię finalistów.
4
Kalendarz Lavazza 2019 - natura jako sztuka w nowej, oryginalnej odsłonie
22 Lis 2018
4 kontynenty, 6 wyjątkowych instalacji artystycznych, kobiecie spojrzenie. Tak w skrócie można opisać najnowszą, zaskakująca edycję kalendarza Lavazza, za której sterami stanęła związana z National Geographic, sześciokrotna laureatka nagrody WPP Ami Vitale.
0