Jacek Bonecki "Fotograf w podróży"

Autor: Marcin Grabowiecki

12 Kwiecień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Książka Jacka Boneckiego skierowana jest do początkujących i średniozaawansowanych fotografów, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności w zakresie fotografii podróżniczej. Znajdziemy w niej barwnie i szczegółowo opisane zdjęcia, które przybliżą Wam warsztat zawodowego fotografa.

Książka Jacka Boneckiego skierowana jest do fotografów podróżników, szczególnie tych początkujących. Znajdą w niej dużo porad dotyczących fotografowania w trudnych i obcych warunkach. Jak mówi sam autor:

Książka jest poradnikiem dla wszystkich, którzy traktują fotografię jako coś więcej niż tylko parę obowiązkowych zdjęć z wakacji. Chciałem zaprezentować swój punkt widzenia na fotografię, bazując na wieloletnim doświadczeniu zebranym w różnych miejscach na całym świecie. Mam nadzieję, że tekst ten będzie nie tylko ciekawą lekturą dla profesjonalistów, ale przede wszystkim interesującym przewodnikiem dla osób, które fotografują od niedawna.

Bonecki odsłania fragmenty własnego warsztatu, co jest niezwykle ciekawe i pouczające. Nie trzeba dodawać, ze fotograf z blisko trzydziestoletnim doświadczeniem ma bogatą wiedzę. Co ważne, potrafi ją również przekazać.

fot. Jacek Bonecki

Książka podzielona jest na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich znajdziemy podstawowe informacje o tworzeniu obrazu i jego składowych, takich jak światło, kontrast, ruch i perspektywa. W tej części Bonecki pisze też o zarządzaniu barwą w cyfrowej ciemni i podpowiada jak skompletować wyposażenie podróżującego fotografa.

Druga, znacznie obszerniejsza, część książki poświęcona jest praktyce. Składa się na nią siedem rozdziałów, z których każdy opisuje inny temat. Dowiemy się z nich m.in. jak pracować w ekstremalnych warunkach pogodowych oraz jak chwytać na zdjęciach ulotne momenty. Panorama, detal i kształt oraz długie czasy ekspozycji to kolejne zagadnienia podejmowane przez Boneckiego. Dwa rozdziały skupiają się wykorzystaniu możliwości różnych ogniskowych (szeroki kąt kontra długa ogniskowa).

fot. Jacek Bonecki

Wszystkie tematy poparte są dużymi zdjęciami. Są one przykładami, na podstawie których fotograf omawia zagadnienia. Tym samym w przystępny sposób dowiadujemy się, w jaki sposób możemy uzyskać określony efekt. Bonecki w barwny i ciekawy sposób opisuje proces tworzenia zdjęć.

Fotograf nie uznaje specjalizacji w fotografii, uważa, że fotografem się po prostu jest. Zachęca do fotografowania we wszystkich warunkach i sytuacjach. Uważa, że najciekawsze prace powstają na przecięciu różnych gatunków fotografii: reportażu, portretu czy krajobrazu. Podkreśla, że najważniejsza jest dla niego umiejętność obserwowania światła oraz otwartość na świat. Fotograf zachęca także do kształtowania własnej wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość. My zachęcamy Was do sięgnięcia po książkę Boneckiego i czerpania z bogatego doświadczenia fotografa.

Jacek BoneckiFotograf w podróży

Twarda oprawa
Format: 20x23 cm
Liczba stron: 272
Wydawnictwo G+J RBA

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Precyzyjnie budowane napięcie rodem z dreszczowców Hitchcocka, literackie inspiracje i kinowe wizualne tropy. Pierwsza retrospektywna książka Anji Niemi to fantastyczna podróż do świata jej...
7
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Jeżeli o stopniu fascynacji danym miejscem decydowałaby liczba poświęconych mu książek fotograficznych, Harry Gruyaert mógłby śmiało pretendować do tytułu honorowego obywatela Maroka....
18
Inny czas. Przeczytaliśmy nową książkę Sage Sohier [RECENZJA]
Inny czas. Przeczytaliśmy nową książkę Sage Sohier [RECENZJA]
W okresie pandemicznego zawieszenia Sage Sohier otwiera na nowo swoje archiwa. Rolka po rolce przygląda się materiałom sprzed kilkudziesięciu lat, by później ułożyć z nich Passing...
15
Powiązane artykuły