Fotografie Krzysztofa Vorbrodta w Galerii Asymetria

0
Marcin Grabowiecki
25 Maj 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Wystawa Krzysztofa Vorbrodta to wynik prac archiwizacyjnych i badawczych nad archiwum Jerzego Lewczyńskiego, które prowadziła Fundacja Archeologia Fotografii. W Galerii Asymetria zobaczymy odrealnione kompozycje powstałe z wielokrotnego powielenia jednej klatki. Wernisaż w czwartek, 27 maja o godz. 19:00. Prezentację będzie można oglądać do 9 lipca.
"Symetriady - powtórzenie" to pierwszy indywidualny pokaz prac Krzysztofa Vorbrodta w Warszawie. Gdyby nie "Antologia fotografii polskiej" Jerzego Lewczyńskiego Vorbrodt byłby zapewne artystą zupełnie zapomnianym.

Punktem wyjścia dla cyklu "Symetriady" jest zwykła fotografia kolorowa lub czarno-biała - np. zdjęcia drzew czy kwiatów. Pojedynczą klatkę autor powielał i zestawiał po cztery w układzie lustrzanym. Powstawały w ten sposób odrealnione, ornamentalne układy linii i kształtów, które dodatkowo były czasem poddawane modyfikacjom przez nałożenie koloru lub wywołanie w odczynnikach barwnych. Na wystawie w Galerii Asymetria można zobaczyć próby i różne etapy pracy, m.in. niezwykłe solaryzacje, próby koloru, ręcznie barwione odbitki.

Wystawa nie byłaby możliwa gdyby nie prace archiwizacyjne i badawcze nad archiwum Jerzego Lewczyńskiego, które są prowadzone przez Fundację Archeologia Fotografii dzięki dotacji z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja pragnie także poinformować o pierwszym spotkaniu z cyklu "Czytanie Dłubaka", które odbędzie się w piątek 28 maja o godz. 18:00, a poprowadzi je Lech Lechowicz.

Szczegóły na stronach: www.archeologiafotografii.pl oraz www.asymetria.eu.

Krzysztof VorbrodtSymetriady - powtórzenie
Wernisaż: 27.05, godz. 19:00
Termin: 28.05-9.07.2010

Galeria Asymetria i Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Nowogrodzka 18a / 8a, Warszawa
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0