Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Prace Krzysztofa Zielińskiego w Poznaniu

0

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Marzec 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Cykl "Briesen" Krzysztofa Zielińskiego skupia się na osobistych relacjach fotografa z Berlinem - miastem, w którym mieszka. Fragmenty projektu zobaczymy w marcu na dwóch wystawach w Poznaniu. W Galerii "Starter" wystawione zostaną prace zatytułowane "Wszystko w porządku?", a Galeria Fotografii "pf" pokaże zestaw "Pałac".
Krzysztof Zieliński

Na indywidualnej wystawie Krzysztofa Zielińskiego w poznańskiej Galerii Starter zobaczymy kolejne fragmenty cyklu "Briesen", który powstawał w latach 1995-2009. Opisuje on osobiste relacje artysty z Berlinem, w którym mieszka. Tytuł cyklu to niemiecka nazwa Wąbrzeźna, rodzinnej miejscowosci artysty odsyłająca do osobistej problematyki ujawnionej we wcześniejszej realizacji o samym miasteczku ("Hometown") - poszukiwania i definiowania tożsamości - w tym wypadku jako emigranta, Polaka w Niemczech, ale też po prostu SIEBIE w szczególnych, bo określonych okolicznościach: geograficznych, społecznych i egzystencjalnych.

Spośród dotychczas powstałych 13 serii pierwsza została zaprezentowana pod koniec 2009 r. w Galerii Starmach w Krakowie, kolejne - 3 dyptyki zatytułowane "Tu byłem" stanowią część aktualnie trwającej wystawy "Przeszłość jest obcym krajem" w CSW w Toruniu, w Poznaniu obecność Krzysztofa Zielińskiego w Galerii Starter dopełni prezentowana w dniach 9 marca-30 kwietnia w Galerii "pf" w CK Zamek seria fotografii "Pałac".

Krzysztof Zieliński

Prace prezentowane w Galerii "pf" również pochodzą z cyklu "Briesen". Postanowiłem, że dziś przyjrzę się z bliska Wielkiej Historii, która od kilku miesięcy dokonuje się w Mitte. Kilka razy już to odkładałem. Chyba było wokół zbyt dużo podniecenia i dziwacznej pewności, że choć nie widzieliśmy upadku muru to teraz możemy to sobie nadrobić. A w dodatku niewielkim wysiłkiem, bo Wielka Historia została tym razem zaaranżowana spektakularnie i wygodnie, tak żeby każdy miał dobry widok. Nieoczekiwanie mój zamiar zmienił się w swoistą osobistą konfrontację z przemijaniem i samotnością - pisze artysta.

Krzysztof Zieliński urodził się w 1974 roku w Wąbrzeźnie. Absolwent Katedry Fotografii w Szkole Filmowej FAMU w Pradze (2001), gdzie od 2009 wykłada. Artysta mieszka i pracuje w Wąbrzeźnie i Berlinie. Projekty artystyczne: Cathedral (1997), Hometown (2000-2003), Random Pleasures (2002-2005), Parlamentarians (2006), Seens (2005-2007), Millennium School (2007), Briesen (1995-2009). Prace artysty prezentowane były m.in. Galerie Velryba (Praga), Galerii Zderzak, Galerii Starmach (Kraków), Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa), CSW Znaki Czasu (Toruń).

Krzysztof ZielińskiWszystko w porządku?

Wernisaż: 12.03.2010, godz. 18:00
Termin: 13-28.03.2010

Galeria Starter
Ul. Dąbrowskiego 33
Poznań

Krzysztof ZielińskiPałac

Wernisaż: 8.03, godz. 18:00
Termin:9.03-30.04.2010

Galeria Fotografii pf
Centrum Kultury "Zamek"
ul. Św. Marcin 80/82
Poznań

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły