Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wystawa "Szkoła Tysiąclecia" Krzysztofa Zielińskiego w Lublinie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

6 Listopad 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Galeria Rybna 4 zapraszają na otwarcie wystawy Krzysztofa Zielińskiego zatytułowanej "Szkoła Tysiąclecia". Wernisaż odbędzie się 10 listopada o godz. 18:00.
fot. Krzysztof Zieliński

Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Galeria Rybna 4 zapraszają na otwarcie nowej wystawy Krzysztofa Zielińskiego zatytułowanej "Szkoła Tysiąclecia/ Millennium School". Wystawę z cyklu "Fotografia - między dokumentem a dziełem" można będzie oglądać w dniach 10 listopada - 4 grudnia.

Krzysztof Zieliński jest fotografikiem młodego pokolenia. Jego zainteresowania zogniskowane są wokół problematyki miasta. Debiutował w 2001 roku cyklem fotografii "Hometown" - paradokumentalnymi realistycznymi obrazami rodzinnego Wąbrzeźna. W prezentowanych na wystawie fotografiach z cyklu "Szkoła Tysiąclecia" pojawia się charakterystyczna dla tego fotografa estetyka: werystyczne, wystudiowane i starannie wykadrowane kompozycje, utrzymane w konwencji dokumentu. Prace te wykraczają jednak poza zobiektywizowany zapis miejsca. Kameralne obrazy szkoły są w istocie nośnikiem pamięci i wspomnień własnych artysty, a zarazem oddają charakter "szkolnej architektury" jaka dominuje w całej Polsce.

Wystawa zorganizowana dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

Krzysztof Zieliński, ur. 1974 w Wąbrzeźnie. Fotograf, pedagog. Absolwent katedry fotografii na FAMU w Pradze, gdzie obecnie wykłada. Debiutował w Galerii Zderzak w Krakowie (2001) cyklem fotografii Hometown (2000-2003) opisującym proces powracania do rodzinnego miasteczka. Kolejne serie fotograficzne również poświęcone były rodzinnej miejscowości autora. W latach 2002-2005 powstała seria Random Pleasures, a w latach 2006-2007 - Seens. Ostatni skończony cykl Millennium School (2007) pokazywany był m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, a następnie wszedł do kolekcji toruńskiego muzeum. Zieliński brał udział w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, między innymi w 26 Biennale w Sao Paulo w 2004 roku. W tym samym roku miał wystawę indywidualną w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Artysta mieszka i pracuje w Berlinie i Wąbrzeźnie.

fot. Krzysztof Zieliński

Krzysztof ZielińskiSzkoła Tysiąclecia

Wernisaż: 10.11, godz. 18:00
Termin: 11.11-4.12

Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Galeria Rybna 4
ul. Rybna
Lublin

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły