Wystawa "Humor czy ironia" w Poznaniu

Instytut Fotografii "proFotografia" zaprasza na wystawę "Humor czy ironia", na której swoje prace pokażą: Andrej Balco, Svatopluk Klesnil i Evžen Sobek. Trzech współczesnych fotografów z Czech i Słowacji przedstawia groteskową przyjemność życia codziennego w nowej i starej rzeczywistości.
Zapraszamy na wernisaż wystawy "Humor czy ironia", który odbędzie się w środę, 14 października o godz. 18:00 w Galerii 2piR w Poznaniu.

Wielu z nas, tu, w Polsce, zwłaszcza Czechom zazdrości poczucia humoru - pisze Monika Piotrowska. Niby nam tego samego po sąsiedzku zazdroszczą Niemcy, a jednak czujemy, że wobec sąsiadów z południa jesteśmy w tej materii jacyś skarlali. Czesi i Słowacy, mimo odrębnych narodowości, mają wspólne dziedzictwo kulturowe, a nieskażeni polskim mesjanizmem, są, jedni i drudzy, znacznie bardziej zdeterminowani dziełami Haška, Hrabala i Menzla niż my - Mrożka, Gombrowicza i Piwowskiego. Z prac Sobka, Balco i Klesnila wygląda ten sam melancholijny komizm, wynikający z kapitalnej zdolności obserwacji i tropienia pure nonsensu w codziennym życiu.
fot. Andrej Balco "Suburbs"
Andrej Balco (1973, Słowacja) Pierwotnie wykształcił się w zakresie pracy socjalnej (Uniwersytet w Trnavie), co zdecydowanie wpływa na jego twórczość fotograficzną. Później studiował fotografię (Uniwersytet Śląski w Opavie; fotografia - w tamtejszym Instytucie Twórczej Fotografii ITF). Chętnie podejmuje temat grup społecznych, jak w cyklu "Suburbs" ("Przedmieścia") z 2004 r., powstałym w ramach jednego z projektów międzynarodowej grupy Sputnik Photos, i najnowszym zbiorze portretów z brazylijskich domów pt.: "Domésticas" ("Służący"; 2008;), który podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego w Łodzi zdobył Grand Prix. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych ("Suburbs" był pokazywany m.in. na wystawie Behind Walls podczas festiwalu Noorderlicht 2008 w Leuwarden, Holandia), nagradzany w konkursach na Słowacji, w Czechach, Japonii, Nowej Zelandii. Reprezentuje go Agencja Anzenberger w Wiedniu. Mieszka na Słowacji w Pezinok.
www.andrejbalco.com

O cyklu "Suburbs" pisze:
Ponad dwa miliony, czyli ponad jedna trzecia Słowaków żyje w wielkich kompleksach bloków mieszkalnych. W latach 70. ostatniego stulecia budownictwo blokowe stanowiło 97% całego budownictwa mieszkalnego. Dla porówniania w Czechach było to 70%, w Polsce 50%. Skupiłem się na analizie i obserwacji, kto mieszka w takim budownictwie. Jacy ludzie i czy możemy ich uważać za typ "ludzi z bloków". W trakcie pracy wielokrotnie spotykałem się z opinią, że życie w blokowiskach jest naznaczone przez klisze, jak łazienki, połamane skrzynki pocztowe i szarość. Próbowałem uniknąć tej uproszczonej wizji i zamiast niej wypunktować tamtejszą barwność, różnorodność i żywotność.
fot. Evžen Sobek "Life in Blue"
Evžen Sobek (1967, Czechy) Skończył inżynierię mechaniczną (Uniwersytet Technologiczny, Brno) i fotografię (ITF Uniwersytetu Śląskiego, Opava). Dokumentalista. Początkowo skoncentrowany na opowieściach o zamkniętych grupach społecznych ("Klasztor w Želiv", "Cyganie w Brnie"), w 1999 r. zajął się szerzej kondycją ludzką w cyklu "Ecce Homo" (ascetyczne zdjęcia z różnych rejonów Europy i Bliskiego Wschodu). W późniejszych cyklach regularnie powraca do tego tematu, lecz z przymrużeniem oka ("Home Sweet Home", "Life in Blue"). Zdobył m.in. Credit Suisse Masterclass dla fotodziennikarzy z Europy Środkowo-Wschodniej (Budapest, 2004). Wystawiał m.in. w galeriach USA, Jordanii, Izraela, w Moskwie, Wiedniu, Brukseli. Jego zdjęcia znajdują się np. w kolekcjach Muzeum Fotografii w Kiyosato, Museum of Fine Arts w Houston, praskiej Kolekcji Związku Czeskich Fotografików. Współorganizator i założyciel konkursu fotograficznego FRAME dla fotografów z Europy Środkowej. Fotograf niezależny i wykładowca fotografii (Instytut Twórczej Fotografii ITF, Opava; Fotoškola Brno; Philosophical Faculty, Masaryk University, Brno; South Moravia Photoworkshops). Mieszka w Brnie.
www.evzensobek.com

O cyklu "Home Sweet Home" pisze:
Mieszanka zmian politycznych i ekonomicznych opanowała Czechy w 1990 r. Z jednej strony przyniosły zdecydowany wzrost gospodarczy i wyższy standard życia, z drugiej pokazał się olbrzymi pęd ku konsumpcji, nabywaniu dóbr i biernej zabawie w ogromnych "fabrykach rozrywki" i pochłonął społeczeństwo. Wspierana przez agresywną reklamę identyfikacja z tym stylem życia pod hasłem: "shopping and easy living" rozprzestrzeniła się szeroko. Last but not least w przestrzeni publicznej zaistaniało wiele festiwali i innych imprez, które nigdy nie zdarzyłyby się w czasach reżimu komunistycznego, jak pielgrzymki, różne spotkania, performace lub demonstracje, czy po prostu niekonformistyczne ubrania i fryzury... Koncentrując się na tym szerokim wachlarzu sposobów spędzania wolnego czasu, Home Sweet Home opowiada o narodzie, przeżywającym swą wolność i marzenia...

O cyklu "Life in Blue":
dotyczy sposobów spędzania wolnego czasu /.../ nad brzegami rezerwuarów wodnych przy południowo-wschodnim krańcu Czech - w specyficznym otoczeniu, w którym zdecydowali pobudować swój drugi dom /.../ lub spędzić tylko wakacje /.../. Z niejasnych przyczyn ta wspólnota "byłych" amatorów przyczep campingowych porzuciła wolność, tkwiącą w możliwości przemieszczania się, wędrowania i wałęsania /.../, by osiąść w wybranych ośrodkach na południowych Morawach. Co było motywem tych ludzi /.../, czy oni sami wiedzą, dlaczego...?
fot. Svatopluk Klesnil "Time of Champions"
Svatopluk Klesnil (1977, Czechy) Studiuje fotografię w Instytucie Fotografii Twórczej ITF (Uniwersytet Śląski, Opava), wcześniej skończył kursy fotograficzne (Foto-škola, Brno). Pracował jako konserwator fotografii artystycznej, po czym założył Szkołę Fotografii Twórczej www.ceska-fotoskola.com, w której wykłada. Pracuje także jako fotograf niezależny. Wystawiał prace kilka razy (Ołomuniec, Berlin, Zagrzeb), jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki i Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Mieszka w Ołomuńcu. Cykl "Time of Champions" powstaje od 2007 r. Klesnil łowi zdjęcia do tej serii, jeżdżąc po wszystkich mistrzostwach w kraju.

Humor czy ironia:Andrej Balco, Svatopluk Klesnil, Evžen Sobek
Wernisaż: 14.10, godz. 18:00

Galeria 2piR
WSNHiD w Poznaniu
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0