Wystawa Lydii Panas "Przestrzeń prywatna" w Yours Gallery

Zapraszamy na wystawę amerykańskiej artystki Lydii Panas "Przestrzeń prywatna". W Yours Gallery zaprezentuje pełne ciepła, delikatne portrety, w których odnajdziemy również tajemnicę i podskórny niepokój. Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 16 września do 25 października.
Warszawska Yours Gallery zaprasza na wystawę Lydii Panas zatytułowaną "Przestrzeń prywatna". Będzie można ją oglądać w dniach 16 września - 25 października. Utytułowna amerykańska artystka do tej pory była znana głównie w Stanach Zjednoczonych. Teraz mamy okazję zobaczyć jej prace w Polsce. Na cykl pokazywany w Warszawie złożą się głównie portrety. W pełnych ciepła i intymności kadrach odnajdziemy niepokój i tajemnicę.
ˆ(c) Lydia Panas
Fotografie Lydii Panas to przede wszystkim portrety - subtelne, delikatne, ale jednocześnie pełne emocji, przedstawiające zazwyczaj jej bliskich i przyjaciół.

Uwaga fotografki skupiona jest głównie na młodych ludziach, uwikłanych w zawiły proces dorastania i dojrzewania. Fascynacja stanem przejściowym pomiędzy dzieciństwem a dorosłością i właściwym dla niego brakiem samookreślenia jest cechą charakterystyczną prac Panas. Bohaterowie jej zdjęć są niczym nieukształtowane, lecz bardzo plastyczne, podatne na zmiany i wpływy, formy. Jest to plastyczność przede wszystkim emocjonalna, związana z poszukiwaniami własnej tożsamości, jak i swojego miejsca na płaszczyźnie relacji z innymi ludźmi, silnie odbijająca się na zdjęciach. Jednocześnie, gdy przyjrzeć im się dokładniej, pozornie zwyczajne, zbiorowe portrety rodziny i znajomych są wciągającymi portretami psychologicznymi przedstawionych osób. Widać próby dominacji wyrażone śmiałą obecnością na pierwszym planie lub też skłonność do asekuracji poprzez ucieczkę wzrokiem od obiektywu. Niektóre z tych póz przybrane zostały podświadomie, inne są efektem świadomego testowania i odkrywania możliwości swojej osobowości. W obu przypadkach są efektem dążenia do zdefiniowania swojej osoby w zastanej sytuacji.

Towarzyszący okresowi dojrzewania stan zawieszenia pomiędzy nie- i dorosłością został na zdjęciach Panas uchwycony w sposób bardzo subtelny, lecz niemożliwy do przeoczenia. Jej prace przesycone są niezwykłą emocjonalnością i wrażliwością sportretowanych osób. Sfotografowani na tle leśnego krajobrazu, bohaterowie zdjęć Panas zostali wyabstrahowani ze swojego naturalnego, codziennego środowiska, co uwydatnia ich bezbronność oraz osobiste, ukryte zależności pomiędzy nimi. Przybranie odpowiedniej postawy staje się w takiej sytuacji niezbędne, ale jest też o wiele łatwiejsze niż w naturalnych dla siebie warunkach. Fotografia służy tutaj zatem próbie zbadania, w jakie relacje ludzie są w stanie wzajemnie wchodzić i jakie role przyjmować, by zbudować lub zachować swoją tożsamość.


Kuratorką wystawy jest Maja Kaszkur.
ˆ(c) Lydia Panas
Lydia Panas jest amerykańską fotografką. Ma za sobą bardzo wiele wystaw, przede wszystkim w USA. W 2007 roku została wybrana przez kuratorów Fotofest w Houston do udziału w prestiżowej wystawie International Discoveries. W tym samym roku, inny amerykański festiwal Photolucida wybrał ją do finału swojego konkursu na projekt książki. Wielokrotnie nagradzana była też grantami przez fundacje wspierające sztukę, m.in.: Puffin Foundation, John Anson Kittredge i Pensylvania Parnters in the Arts Grants.

Ma dyplomy Boston College, The School of Visual Arts i New York University/International Center of Photography. Ukończyła również indywidualny tok studiów nowojorskiego Whitney Museum. Wykłada w wielu instytucjach o światowej renomie, m.in.: Museum of Modern Art, Guggenheim Museum, Lafayette College i Maine Photographic Workshops. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach, min. w Zendai Museum of Modern Art w Szanghaju, Museum of Fine Arts w Houston, Maine Media Workshops, Allentown Art Museum w Pennsylwanii.

Zachęcamy do odwiedzenia strony autorskiej Lydii Panas: www.lydiapanas.com
ˆ(c)Lydia Panas


Lydia PanasPrzestrzeń prywatna
Termin: 16.09-25.10, codziennie od 11:00 do 20:00

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
Warszawa

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8