Wystawa Lydii Panas "Przestrzeń prywatna" w Yours Gallery

Zapraszamy na wystawę amerykańskiej artystki Lydii Panas "Przestrzeń prywatna". W Yours Gallery zaprezentuje pełne ciepła, delikatne portrety, w których odnajdziemy również tajemnicę i podskórny niepokój. Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 16 września do 25 października.
Warszawska Yours Gallery zaprasza na wystawę Lydii Panas zatytułowaną "Przestrzeń prywatna". Będzie można ją oglądać w dniach 16 września - 25 października. Utytułowna amerykańska artystka do tej pory była znana głównie w Stanach Zjednoczonych. Teraz mamy okazję zobaczyć jej prace w Polsce. Na cykl pokazywany w Warszawie złożą się głównie portrety. W pełnych ciepła i intymności kadrach odnajdziemy niepokój i tajemnicę.
ˆ(c) Lydia Panas
Fotografie Lydii Panas to przede wszystkim portrety - subtelne, delikatne, ale jednocześnie pełne emocji, przedstawiające zazwyczaj jej bliskich i przyjaciół.

Uwaga fotografki skupiona jest głównie na młodych ludziach, uwikłanych w zawiły proces dorastania i dojrzewania. Fascynacja stanem przejściowym pomiędzy dzieciństwem a dorosłością i właściwym dla niego brakiem samookreślenia jest cechą charakterystyczną prac Panas. Bohaterowie jej zdjęć są niczym nieukształtowane, lecz bardzo plastyczne, podatne na zmiany i wpływy, formy. Jest to plastyczność przede wszystkim emocjonalna, związana z poszukiwaniami własnej tożsamości, jak i swojego miejsca na płaszczyźnie relacji z innymi ludźmi, silnie odbijająca się na zdjęciach. Jednocześnie, gdy przyjrzeć im się dokładniej, pozornie zwyczajne, zbiorowe portrety rodziny i znajomych są wciągającymi portretami psychologicznymi przedstawionych osób. Widać próby dominacji wyrażone śmiałą obecnością na pierwszym planie lub też skłonność do asekuracji poprzez ucieczkę wzrokiem od obiektywu. Niektóre z tych póz przybrane zostały podświadomie, inne są efektem świadomego testowania i odkrywania możliwości swojej osobowości. W obu przypadkach są efektem dążenia do zdefiniowania swojej osoby w zastanej sytuacji.

Towarzyszący okresowi dojrzewania stan zawieszenia pomiędzy nie- i dorosłością został na zdjęciach Panas uchwycony w sposób bardzo subtelny, lecz niemożliwy do przeoczenia. Jej prace przesycone są niezwykłą emocjonalnością i wrażliwością sportretowanych osób. Sfotografowani na tle leśnego krajobrazu, bohaterowie zdjęć Panas zostali wyabstrahowani ze swojego naturalnego, codziennego środowiska, co uwydatnia ich bezbronność oraz osobiste, ukryte zależności pomiędzy nimi. Przybranie odpowiedniej postawy staje się w takiej sytuacji niezbędne, ale jest też o wiele łatwiejsze niż w naturalnych dla siebie warunkach. Fotografia służy tutaj zatem próbie zbadania, w jakie relacje ludzie są w stanie wzajemnie wchodzić i jakie role przyjmować, by zbudować lub zachować swoją tożsamość.


Kuratorką wystawy jest Maja Kaszkur.
ˆ(c) Lydia Panas
Lydia Panas jest amerykańską fotografką. Ma za sobą bardzo wiele wystaw, przede wszystkim w USA. W 2007 roku została wybrana przez kuratorów Fotofest w Houston do udziału w prestiżowej wystawie International Discoveries. W tym samym roku, inny amerykański festiwal Photolucida wybrał ją do finału swojego konkursu na projekt książki. Wielokrotnie nagradzana była też grantami przez fundacje wspierające sztukę, m.in.: Puffin Foundation, John Anson Kittredge i Pensylvania Parnters in the Arts Grants.

Ma dyplomy Boston College, The School of Visual Arts i New York University/International Center of Photography. Ukończyła również indywidualny tok studiów nowojorskiego Whitney Museum. Wykłada w wielu instytucjach o światowej renomie, m.in.: Museum of Modern Art, Guggenheim Museum, Lafayette College i Maine Photographic Workshops. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach, min. w Zendai Museum of Modern Art w Szanghaju, Museum of Fine Arts w Houston, Maine Media Workshops, Allentown Art Museum w Pennsylwanii.

Zachęcamy do odwiedzenia strony autorskiej Lydii Panas: www.lydiapanas.com
ˆ(c)Lydia Panas


Lydia PanasPrzestrzeń prywatna
Termin: 16.09-25.10, codziennie od 11:00 do 20:00

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
Warszawa

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!