Wystawa Lydii Panas "Przestrzeń prywatna" w Yours Gallery

Zapraszamy na wystawę amerykańskiej artystki Lydii Panas "Przestrzeń prywatna". W Yours Gallery zaprezentuje pełne ciepła, delikatne portrety, w których odnajdziemy również tajemnicę i podskórny niepokój. Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 16 września do 25 października.
Warszawska Yours Gallery zaprasza na wystawę Lydii Panas zatytułowaną "Przestrzeń prywatna". Będzie można ją oglądać w dniach 16 września - 25 października. Utytułowna amerykańska artystka do tej pory była znana głównie w Stanach Zjednoczonych. Teraz mamy okazję zobaczyć jej prace w Polsce. Na cykl pokazywany w Warszawie złożą się głównie portrety. W pełnych ciepła i intymności kadrach odnajdziemy niepokój i tajemnicę.
ˆ(c) Lydia Panas
Fotografie Lydii Panas to przede wszystkim portrety - subtelne, delikatne, ale jednocześnie pełne emocji, przedstawiające zazwyczaj jej bliskich i przyjaciół.

Uwaga fotografki skupiona jest głównie na młodych ludziach, uwikłanych w zawiły proces dorastania i dojrzewania. Fascynacja stanem przejściowym pomiędzy dzieciństwem a dorosłością i właściwym dla niego brakiem samookreślenia jest cechą charakterystyczną prac Panas. Bohaterowie jej zdjęć są niczym nieukształtowane, lecz bardzo plastyczne, podatne na zmiany i wpływy, formy. Jest to plastyczność przede wszystkim emocjonalna, związana z poszukiwaniami własnej tożsamości, jak i swojego miejsca na płaszczyźnie relacji z innymi ludźmi, silnie odbijająca się na zdjęciach. Jednocześnie, gdy przyjrzeć im się dokładniej, pozornie zwyczajne, zbiorowe portrety rodziny i znajomych są wciągającymi portretami psychologicznymi przedstawionych osób. Widać próby dominacji wyrażone śmiałą obecnością na pierwszym planie lub też skłonność do asekuracji poprzez ucieczkę wzrokiem od obiektywu. Niektóre z tych póz przybrane zostały podświadomie, inne są efektem świadomego testowania i odkrywania możliwości swojej osobowości. W obu przypadkach są efektem dążenia do zdefiniowania swojej osoby w zastanej sytuacji.

Towarzyszący okresowi dojrzewania stan zawieszenia pomiędzy nie- i dorosłością został na zdjęciach Panas uchwycony w sposób bardzo subtelny, lecz niemożliwy do przeoczenia. Jej prace przesycone są niezwykłą emocjonalnością i wrażliwością sportretowanych osób. Sfotografowani na tle leśnego krajobrazu, bohaterowie zdjęć Panas zostali wyabstrahowani ze swojego naturalnego, codziennego środowiska, co uwydatnia ich bezbronność oraz osobiste, ukryte zależności pomiędzy nimi. Przybranie odpowiedniej postawy staje się w takiej sytuacji niezbędne, ale jest też o wiele łatwiejsze niż w naturalnych dla siebie warunkach. Fotografia służy tutaj zatem próbie zbadania, w jakie relacje ludzie są w stanie wzajemnie wchodzić i jakie role przyjmować, by zbudować lub zachować swoją tożsamość.


Kuratorką wystawy jest Maja Kaszkur.
ˆ(c) Lydia Panas
Lydia Panas jest amerykańską fotografką. Ma za sobą bardzo wiele wystaw, przede wszystkim w USA. W 2007 roku została wybrana przez kuratorów Fotofest w Houston do udziału w prestiżowej wystawie International Discoveries. W tym samym roku, inny amerykański festiwal Photolucida wybrał ją do finału swojego konkursu na projekt książki. Wielokrotnie nagradzana była też grantami przez fundacje wspierające sztukę, m.in.: Puffin Foundation, John Anson Kittredge i Pensylvania Parnters in the Arts Grants.

Ma dyplomy Boston College, The School of Visual Arts i New York University/International Center of Photography. Ukończyła również indywidualny tok studiów nowojorskiego Whitney Museum. Wykłada w wielu instytucjach o światowej renomie, m.in.: Museum of Modern Art, Guggenheim Museum, Lafayette College i Maine Photographic Workshops. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach, min. w Zendai Museum of Modern Art w Szanghaju, Museum of Fine Arts w Houston, Maine Media Workshops, Allentown Art Museum w Pennsylwanii.

Zachęcamy do odwiedzenia strony autorskiej Lydii Panas: www.lydiapanas.com
ˆ(c)Lydia Panas


Lydia PanasPrzestrzeń prywatna
Termin: 16.09-25.10, codziennie od 11:00 do 20:00

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
Warszawa

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0