Wywiad z Martinem Bogrenem

Prezentujemy krótki wywiad ze szwedzkim fotografem - Martinem Bogrenem, autorem wystawy "Notes", którą można oglądać w warszawskiej Yours Gallery do 9 sierpnia. Artysta stworzył swój niepowtarzalny styl w obrębie fotografii dokumentalnej. W Warszawie prezentuje zdjęcia, które są jego swobodnymi notatkami z podróży. Zapraszamy do lektury!
Fotopolis.pl: Jakim aparatem pracujesz? Którą część fotograficznego sprzętu uważasz za najważniejszą?
Używam Contaksa G2 z obiektywem 35 mm i Contaksa T3 (aparat kieszonkowy). Jakiś czas temu kupiłem też Leicę CL z obiektywem 40 mm. Najważniejszy jest wolny umysł i odpowiednia wiara w siebie.

Najważniejsze/ najlepsze zdjęcie jakie do tej pory zrobiłeś?
Mam nadzieję, że jeszcze nie zrobiłem. Do tej pory jest to jedno z polskich zdjęć z serii Notes. Lubię kobietę w tramwaju.

Kiedy jesteś zadowolony ze swojego zdjęcia? Myślisz sobie "tak, to jest dobre, udało się, lubię je"?
Coraz częściej to się zdarza już w chwili kiedy robię zdjęcie. I coraz częściej okazuje się, że miałem rację już kiedy patrzyłem przez obiektyw. To miłe uczucie.

Czego oczekujesz od zdjęć, od fotografii tak w ogóle? Co jest najważniejsze?
Liczę, że fotografia powie mi coś o mnie samym. Najważniejsze jest przekraczanie własnych granic. Istotna jest prostota, kontakt z innymi oraz dostrzeganie sytuacji, które dzieją się dookoła nas nieustannie.

Jak wyglądały początki pracy nad projektem, skąd pomysł? (pytamy o projekt Notes, prezentowany w Galerii Yours)
To wszystko zdarzyło się bardzo naturalnie. Po prostu przyszło. Może to nie jest dobra odpowiedź, ale nie mam lepszej.
fot. Martin Bogren (c) Martin Bogren
Jest coś, co Cię zaskoczyło, było szczególnie trudne podczas pracy? Może jakaś interesująca historia?
Czasem im mniej się starasz, żeby coś się wydarzyło, tym łatwiej to do ciebie przychodzi. Myślę, że w trakcie realizacji projektów  są chwile, kiedy zaczynasz wątpić w siebie i swoje pomysły. To są momenty, w których można znaleźć najwięcej energii do dalszej pracy.

Co Cię inspiruje?
Oczywiście inni fotografowie, ale też muzyka, filmy, przyjaciele, ludzie, których spotykam. To jest inspirujące.

Najważniejsze wydarzenie w historii fotografii?
Hmm... Nie wiem. Myślę, że wynalezienie fotografii około roku 1830.

Portal fotopolis.pl jest odwiedzany przez wielu początkujących fotografów. Mogłabyś zaproponować jakieś fotograficzne zadanie - ćwiczenie dla nich?
Jeśli celem jest fotografowanie ludzi - proponuję każdego dnia, przez 3 tygodnie wychodzić i robić 5 albo 10 portretów nieznajomych. Na początku to jest przerażające. Nie należy się jednak poddawać, tylko kontynuować. Trzeba przyzwyczaić się do tego, że ludzie będą Ci odmawiać. Nie wszystkie fotografie muszą być świetne. Najważniejsze jest rzucone sobie wyzwanie i nauka, praca. Myślę, że to może być klucz do rozwijania siebie i swojej fotografii.

Zachęcamy do lektury artykułu poświęconego wystawie Martina Bogrena w Galerii Yours: Martin Bogren "Notes" - wystawa w Yours Gallery w Warszawie

Strona autorska fotografa: www.martinbogren.se

Tłumaczenie: Magda Skrzeczkowska
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4