Anna Bystrowska "Sąsiedzi" - wystawa w Galerii Obok ZPAF w Warszawie

ms
10 Lut 2009
W Galerii Obok ZPAF w Warszawie prezentowana będzie wystawa fotografii Anny Bystrowskiej "Sąsiedzi". Projekt zrealizowany na terenie ogródków działkowych Nowej Huty w Krakowie uhonorowano główną nagrodą w konkursie fotograficznym Doliny Kreatywnej TVP. Wernisaż w środę, 11 lutego o godzinie 19.
Galeria Obok ZPAF od dwóch lat współpracuje z Telewizją Polską przy realizacji projektu kulturalnego "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka." Galeria objęła patronat nad konkursem fotograficznym. Organizuje prezentacje nagrodzonych projektów.

W tym roku Jury (Georgia Krawiec, Krzysztof Cichosz, Wojtek Wieteska, Anna Wolska i Marek Straszewski) przyznało dwie równorzędne główne nagrody. Uhonorowano projekty Anny Bystrowskiej i Weroniki Gęsickiej. Zupełnie inne prace zdecydowano pokazać podczas dwóch oddzielnych wystaw indywidualnych. Prezentacja "Sąsiedzi" jest pierwszą z nich. Na zdjęciach oglądamy zimowe ujęcia poszczególnych ogródków działkowych oraz portrety ich właścicieli.
fot. Anna Bystrowska
(...) Działki rządzą się własnymi prawami, to jakby małe miasteczko wewnątrz większego organizmu jakim jest miasto. Wszystko ma swój porządek - alejki mają swoje nazwy, jest gospodarz i prezes. Każdy, choć oddzielony płotem i murem z zieleni, zna każdego, służy radą i pomocą w razie potrzeby.

Każda działka jest inna, jedna bardziej kolorowa, druga mniej. Tak samo jest z właścicielami. Każdy z nich ma swoje małe radości i małe smutki związane z działkowymi sprawami. Mimo to, wszyscy zgodnie przyznają, że nie wyobrażają sobie innego życia, lub szarej egzystencji w czterech ścianach z betonu i szkła.

Ogródki działkowe, które fotografowałam są własnością zakładów metalowych im. Szatkowskiego. Mieszczą się w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa. Zdecydowałam się na realizacje tego właśnie cyklu, ponieważ znaczną część moich wakacji, jako dziecko spędzałam właśnie na takiej działce, którą mają moi dziadkowie. Wydarzenia, które tam obserwowałam, nabrały dla mnie jakiegoś magicznego i nieco absurdalnego wymiaru, który zaczął mnie fascynować w momencie gdy uświadomiłam sobie, że jest to skrawek zielonego terenu wyrwanego miastu, ogrodzonego wielką siatką.
(Anna Bystrowska)
fot. Anna Bystrowska
Anna Bystrowska (ur. 1987, Kraków) Studentka II roku Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). Brała udział w zbiorowej wystawie Młoda Polska fotografia (Wrocław, 2008) i Lomografia (2006) w Filmowej Cafe w Krakowie. Publikacje: Magazyn Zaplecze, Bletka, internetowa galeria Halogenki, Magazyn Fotografii Fotoindex. Fotografuje od 2002 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
fot. Anna Bystrowska


Anna Bystrowska -SĄSIEDZI
Wernisaż: 11.02.2009 godz. 19.00
Termin: 11.02.2009 -
wt.-niedz. 12.00-17.00

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0