Anna Bystrowska "Sąsiedzi" - wystawa w Galerii Obok ZPAF w Warszawie

ms
10 Lut 2009
W Galerii Obok ZPAF w Warszawie prezentowana będzie wystawa fotografii Anny Bystrowskiej "Sąsiedzi". Projekt zrealizowany na terenie ogródków działkowych Nowej Huty w Krakowie uhonorowano główną nagrodą w konkursie fotograficznym Doliny Kreatywnej TVP. Wernisaż w środę, 11 lutego o godzinie 19.
Galeria Obok ZPAF od dwóch lat współpracuje z Telewizją Polską przy realizacji projektu kulturalnego "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka." Galeria objęła patronat nad konkursem fotograficznym. Organizuje prezentacje nagrodzonych projektów.

W tym roku Jury (Georgia Krawiec, Krzysztof Cichosz, Wojtek Wieteska, Anna Wolska i Marek Straszewski) przyznało dwie równorzędne główne nagrody. Uhonorowano projekty Anny Bystrowskiej i Weroniki Gęsickiej. Zupełnie inne prace zdecydowano pokazać podczas dwóch oddzielnych wystaw indywidualnych. Prezentacja "Sąsiedzi" jest pierwszą z nich. Na zdjęciach oglądamy zimowe ujęcia poszczególnych ogródków działkowych oraz portrety ich właścicieli.
fot. Anna Bystrowska
(...) Działki rządzą się własnymi prawami, to jakby małe miasteczko wewnątrz większego organizmu jakim jest miasto. Wszystko ma swój porządek - alejki mają swoje nazwy, jest gospodarz i prezes. Każdy, choć oddzielony płotem i murem z zieleni, zna każdego, służy radą i pomocą w razie potrzeby.

Każda działka jest inna, jedna bardziej kolorowa, druga mniej. Tak samo jest z właścicielami. Każdy z nich ma swoje małe radości i małe smutki związane z działkowymi sprawami. Mimo to, wszyscy zgodnie przyznają, że nie wyobrażają sobie innego życia, lub szarej egzystencji w czterech ścianach z betonu i szkła.

Ogródki działkowe, które fotografowałam są własnością zakładów metalowych im. Szatkowskiego. Mieszczą się w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa. Zdecydowałam się na realizacje tego właśnie cyklu, ponieważ znaczną część moich wakacji, jako dziecko spędzałam właśnie na takiej działce, którą mają moi dziadkowie. Wydarzenia, które tam obserwowałam, nabrały dla mnie jakiegoś magicznego i nieco absurdalnego wymiaru, który zaczął mnie fascynować w momencie gdy uświadomiłam sobie, że jest to skrawek zielonego terenu wyrwanego miastu, ogrodzonego wielką siatką.
(Anna Bystrowska)
fot. Anna Bystrowska
Anna Bystrowska (ur. 1987, Kraków) Studentka II roku Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). Brała udział w zbiorowej wystawie Młoda Polska fotografia (Wrocław, 2008) i Lomografia (2006) w Filmowej Cafe w Krakowie. Publikacje: Magazyn Zaplecze, Bletka, internetowa galeria Halogenki, Magazyn Fotografii Fotoindex. Fotografuje od 2002 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
fot. Anna Bystrowska


Anna Bystrowska -SĄSIEDZI
Wernisaż: 11.02.2009 godz. 19.00
Termin: 11.02.2009 -
wt.-niedz. 12.00-17.00

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8