Anna Bystrowska "Sąsiedzi" - wystawa w Galerii Obok ZPAF w Warszawie

ms
10 Lut 2009
W Galerii Obok ZPAF w Warszawie prezentowana będzie wystawa fotografii Anny Bystrowskiej "Sąsiedzi". Projekt zrealizowany na terenie ogródków działkowych Nowej Huty w Krakowie uhonorowano główną nagrodą w konkursie fotograficznym Doliny Kreatywnej TVP. Wernisaż w środę, 11 lutego o godzinie 19.
Galeria Obok ZPAF od dwóch lat współpracuje z Telewizją Polską przy realizacji projektu kulturalnego "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka." Galeria objęła patronat nad konkursem fotograficznym. Organizuje prezentacje nagrodzonych projektów.

W tym roku Jury (Georgia Krawiec, Krzysztof Cichosz, Wojtek Wieteska, Anna Wolska i Marek Straszewski) przyznało dwie równorzędne główne nagrody. Uhonorowano projekty Anny Bystrowskiej i Weroniki Gęsickiej. Zupełnie inne prace zdecydowano pokazać podczas dwóch oddzielnych wystaw indywidualnych. Prezentacja "Sąsiedzi" jest pierwszą z nich. Na zdjęciach oglądamy zimowe ujęcia poszczególnych ogródków działkowych oraz portrety ich właścicieli.
fot. Anna Bystrowska
(...) Działki rządzą się własnymi prawami, to jakby małe miasteczko wewnątrz większego organizmu jakim jest miasto. Wszystko ma swój porządek - alejki mają swoje nazwy, jest gospodarz i prezes. Każdy, choć oddzielony płotem i murem z zieleni, zna każdego, służy radą i pomocą w razie potrzeby.

Każda działka jest inna, jedna bardziej kolorowa, druga mniej. Tak samo jest z właścicielami. Każdy z nich ma swoje małe radości i małe smutki związane z działkowymi sprawami. Mimo to, wszyscy zgodnie przyznają, że nie wyobrażają sobie innego życia, lub szarej egzystencji w czterech ścianach z betonu i szkła.

Ogródki działkowe, które fotografowałam są własnością zakładów metalowych im. Szatkowskiego. Mieszczą się w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa. Zdecydowałam się na realizacje tego właśnie cyklu, ponieważ znaczną część moich wakacji, jako dziecko spędzałam właśnie na takiej działce, którą mają moi dziadkowie. Wydarzenia, które tam obserwowałam, nabrały dla mnie jakiegoś magicznego i nieco absurdalnego wymiaru, który zaczął mnie fascynować w momencie gdy uświadomiłam sobie, że jest to skrawek zielonego terenu wyrwanego miastu, ogrodzonego wielką siatką.
(Anna Bystrowska)
fot. Anna Bystrowska
Anna Bystrowska (ur. 1987, Kraków) Studentka II roku Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). Brała udział w zbiorowej wystawie Młoda Polska fotografia (Wrocław, 2008) i Lomografia (2006) w Filmowej Cafe w Krakowie. Publikacje: Magazyn Zaplecze, Bletka, internetowa galeria Halogenki, Magazyn Fotografii Fotoindex. Fotografuje od 2002 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
fot. Anna Bystrowska


Anna Bystrowska -SĄSIEDZI
Wernisaż: 11.02.2009 godz. 19.00
Termin: 11.02.2009 -
wt.-niedz. 12.00-17.00

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0