Anna Bystrowska "Sąsiedzi" - wystawa w Galerii Obok ZPAF w Warszawie

0
ms
10 Luty 2009
Artykuł na: 4-5 minut
W Galerii Obok ZPAF w Warszawie prezentowana będzie wystawa fotografii Anny Bystrowskiej "Sąsiedzi". Projekt zrealizowany na terenie ogródków działkowych Nowej Huty w Krakowie uhonorowano główną nagrodą w konkursie fotograficznym Doliny Kreatywnej TVP. Wernisaż w środę, 11 lutego o godzinie 19.
Galeria Obok ZPAF od dwóch lat współpracuje z Telewizją Polską przy realizacji projektu kulturalnego "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka." Galeria objęła patronat nad konkursem fotograficznym. Organizuje prezentacje nagrodzonych projektów.

W tym roku Jury (Georgia Krawiec, Krzysztof Cichosz, Wojtek Wieteska, Anna Wolska i Marek Straszewski) przyznało dwie równorzędne główne nagrody. Uhonorowano projekty Anny Bystrowskiej i Weroniki Gęsickiej. Zupełnie inne prace zdecydowano pokazać podczas dwóch oddzielnych wystaw indywidualnych. Prezentacja "Sąsiedzi" jest pierwszą z nich. Na zdjęciach oglądamy zimowe ujęcia poszczególnych ogródków działkowych oraz portrety ich właścicieli.
fot. Anna Bystrowska
(...) Działki rządzą się własnymi prawami, to jakby małe miasteczko wewnątrz większego organizmu jakim jest miasto. Wszystko ma swój porządek - alejki mają swoje nazwy, jest gospodarz i prezes. Każdy, choć oddzielony płotem i murem z zieleni, zna każdego, służy radą i pomocą w razie potrzeby.

Każda działka jest inna, jedna bardziej kolorowa, druga mniej. Tak samo jest z właścicielami. Każdy z nich ma swoje małe radości i małe smutki związane z działkowymi sprawami. Mimo to, wszyscy zgodnie przyznają, że nie wyobrażają sobie innego życia, lub szarej egzystencji w czterech ścianach z betonu i szkła.

Ogródki działkowe, które fotografowałam są własnością zakładów metalowych im. Szatkowskiego. Mieszczą się w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa. Zdecydowałam się na realizacje tego właśnie cyklu, ponieważ znaczną część moich wakacji, jako dziecko spędzałam właśnie na takiej działce, którą mają moi dziadkowie. Wydarzenia, które tam obserwowałam, nabrały dla mnie jakiegoś magicznego i nieco absurdalnego wymiaru, który zaczął mnie fascynować w momencie gdy uświadomiłam sobie, że jest to skrawek zielonego terenu wyrwanego miastu, ogrodzonego wielką siatką.
(Anna Bystrowska)
fot. Anna Bystrowska
Anna Bystrowska (ur. 1987, Kraków) Studentka II roku Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). Brała udział w zbiorowej wystawie Młoda Polska fotografia (Wrocław, 2008) i Lomografia (2006) w Filmowej Cafe w Krakowie. Publikacje: Magazyn Zaplecze, Bletka, internetowa galeria Halogenki, Magazyn Fotografii Fotoindex. Fotografuje od 2002 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
fot. Anna Bystrowska


Anna Bystrowska -SĄSIEDZI
Wernisaż: 11.02.2009 godz. 19.00
Termin: 11.02.2009 -
wt.-niedz. 12.00-17.00

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0
Ostatnie dni promocji na aparaty Sony - podwójne rabaty na modele A6500, A7R II, A7 II i A7
Ostatnie dni promocji na aparaty Sony - podwójne rabaty na modele A6500, A7R II, A7 II i A7
Jeszcze tylko do końca lipca poszczególne korpusy ze stajni Sony możecie kupić sporo taniej, dzięki łączonym promocjom. Zaoszczędzić możemy do 2000 zł.
9
0
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
Dowiedz się o życiu i twórczości Jana Małachowskiego - jednego z pionierów tatrzańskiej fotografii początku XX wieku - oraz zobacz jego wyjątkowe zdjęcia na wystawie w...
22
0