Anna Bystrowska "Sąsiedzi" - wystawa w Galerii Obok ZPAF w Warszawie

ms
10 Lut 2009
W Galerii Obok ZPAF w Warszawie prezentowana będzie wystawa fotografii Anny Bystrowskiej "Sąsiedzi". Projekt zrealizowany na terenie ogródków działkowych Nowej Huty w Krakowie uhonorowano główną nagrodą w konkursie fotograficznym Doliny Kreatywnej TVP. Wernisaż w środę, 11 lutego o godzinie 19.
Galeria Obok ZPAF od dwóch lat współpracuje z Telewizją Polską przy realizacji projektu kulturalnego "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka." Galeria objęła patronat nad konkursem fotograficznym. Organizuje prezentacje nagrodzonych projektów.

W tym roku Jury (Georgia Krawiec, Krzysztof Cichosz, Wojtek Wieteska, Anna Wolska i Marek Straszewski) przyznało dwie równorzędne główne nagrody. Uhonorowano projekty Anny Bystrowskiej i Weroniki Gęsickiej. Zupełnie inne prace zdecydowano pokazać podczas dwóch oddzielnych wystaw indywidualnych. Prezentacja "Sąsiedzi" jest pierwszą z nich. Na zdjęciach oglądamy zimowe ujęcia poszczególnych ogródków działkowych oraz portrety ich właścicieli.
fot. Anna Bystrowska
(...) Działki rządzą się własnymi prawami, to jakby małe miasteczko wewnątrz większego organizmu jakim jest miasto. Wszystko ma swój porządek - alejki mają swoje nazwy, jest gospodarz i prezes. Każdy, choć oddzielony płotem i murem z zieleni, zna każdego, służy radą i pomocą w razie potrzeby.

Każda działka jest inna, jedna bardziej kolorowa, druga mniej. Tak samo jest z właścicielami. Każdy z nich ma swoje małe radości i małe smutki związane z działkowymi sprawami. Mimo to, wszyscy zgodnie przyznają, że nie wyobrażają sobie innego życia, lub szarej egzystencji w czterech ścianach z betonu i szkła.

Ogródki działkowe, które fotografowałam są własnością zakładów metalowych im. Szatkowskiego. Mieszczą się w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa. Zdecydowałam się na realizacje tego właśnie cyklu, ponieważ znaczną część moich wakacji, jako dziecko spędzałam właśnie na takiej działce, którą mają moi dziadkowie. Wydarzenia, które tam obserwowałam, nabrały dla mnie jakiegoś magicznego i nieco absurdalnego wymiaru, który zaczął mnie fascynować w momencie gdy uświadomiłam sobie, że jest to skrawek zielonego terenu wyrwanego miastu, ogrodzonego wielką siatką.
(Anna Bystrowska)
fot. Anna Bystrowska
Anna Bystrowska (ur. 1987, Kraków) Studentka II roku Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). Brała udział w zbiorowej wystawie Młoda Polska fotografia (Wrocław, 2008) i Lomografia (2006) w Filmowej Cafe w Krakowie. Publikacje: Magazyn Zaplecze, Bletka, internetowa galeria Halogenki, Magazyn Fotografii Fotoindex. Fotografuje od 2002 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
fot. Anna Bystrowska


Anna Bystrowska -SĄSIEDZI
Wernisaż: 11.02.2009 godz. 19.00
Termin: 11.02.2009 -
wt.-niedz. 12.00-17.00

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0