"Żywioły" Maisner w Kordegardzie

Warszawska Kordegarda zaprasza na wystawę fotograficznych kolaży autorstwa Rene Maisner. Na projekt zatytułowany "Żywioły" składają się na nią cztery kolaże układające się w cykl czterech żywiołów: powietrza, ognia, ziemi i wody. Podczas trwania ekspozycji artystka dokona czterokrotnego przekształcenia stworzonych przez siebie kompozycji. Także oglądający wystawę będą mogli mieć wpływ na ekspozycję układając swoje warianty kolaży. Otwarcie ekspozycji nastąpi 17 września 2008 roku.
Rene Maisner (1953) w latach 1990-1995 studiowała sztukę na wydziale Multi Media w Emily Carr College of Art and Design i historię sztuki na University of British Columbia w Vancouver. Jako członek College Art Association uczestniczyła w wielu międzynarodowych konferencjach artystów i historyków sztuki. W 2000 roku była uczestnikiem wystawy "Cross-Pollination" (w Holland Tunnel Gallery w Nowym Jorku i w Arboretum w Los Angeles), która otrzymała entuzjastyczne recenzje. W 2002 roku wzięła udział w grupowej wystawie fotograficznej na temat Nowego Jorku pod tytułem "Life of the City" w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W latach 2003-2006 wystawiała swoje prace w galerii Ministry of Casual Living w Victorii w Kanadzie. Od 2007 roku prowadzi Amani Art Gallery w Victoria (Kanada).

fot. Rene Maisner

O twórczośći Rene Maisner oraz o prezentowanym cyklu w Kordegardzie można dowiedzieć się z poniższego tekstu dostarczonego przez organizatorów ekspozycji:

Prace te zostały wykonane niezależnie od siebie, w dużych odstępach czasu, a łączy je tematyka ekologiczna. Artystka od lat dokumentuje postępującą dewastację środowiska naturalnego, będącą efektem ubocznym industrializacji, urbanizacji i konsumpcyjnego stylu życia. W przypadkowo napotkanych miejscach, niechętnie uczęszczanych zaułkach, porzuconych zakładach przemysłowych rejestruje fragmenty chaotycznego świata odpadów naszej cywilizacji. Przedmioty codziennego użytku szybko zastępowane są nowszymi produktami, skazując "starocie" na wegetację na podmiejskich wysypiskach. Te miejskie antypody stanowią dla Meisner istne kopalnie tematów. Artystkę interesuje to, co przez człowieka odrzucone i brzydkie. Dostrzega swoiste piękno tego świata, nadaje mu inny wymiar, który pozwala ów pokawałkowany świat zrekonstruować na nowo - na wiele sposobów, na różnych poziomach naszej intelektualnej i kulturowej wrażliwości.

fot. Rene Maisner

Fotografując realnie istniejące przedmioty w dużym zbliżeniu Meisner uzyskuje formy abstrakcyjne, wręcz malarskie. Kompozycje zbudowane są z jednakowych rozmiarów kolorowych fotokopii fotografii, ułożonych na czterech planszach. Tylko pozornie są to fotografie bez tematu, pokazujące jedynie struktury, różniące się kolorystyką w zależności od żywiołu. Pełne rozmaitych form i kolorów zdjęcia łączy uporządkowana kompozycja przypominająca mandalę, arabeskę czy znak jin-jang. Powstałe w ten sposób kolaże, choć oparte na pewnym algorytmie i symetrii, nie zamykają się w określonych z góry ramach. Są nieregularne w kształcie, otwarte na dialog z widzem i przestrzenią, w której się znajdują.

Rene Maisner używa nietypowej techniki - fotografie mocowane są na blaszanych płytach z magnesami, dzięki czemu można dowolnie modyfikować ich układ, tworząc, niczym w kalejdoskopie, rozmaite konfiguracje. Podczas trwania ekspozycji artystka dokona czterokrotnego przekształcenia stworzonych przez siebie kompozycji. Wystawa jest pomyślana w ten sposób, aby także widzowie mieli okazję do interaktywnego uczestnictwa poprzez budowanie na osobnych planszach własnych przestrzeni i światów, z fotokopii przygotowanych w tym celu przez autorkę. Ale nie chodzi tylko o generowanie coraz to nowych kompozycji plastycznych. Proces nieustannej transformacji obserwujemy w niemal każdym aspekcie życia prywatnego, społecznego, kulturowego. Fotograficzne kolaże Rene Maisner próbują uchwycić zmiany, którym podlega otaczająca nas rzeczywistość i zwrócić uwagę na naszą, indywidualną rolę w jej kształtowaniu.
- tekst towarzyszący wystawie.

Kurator wystawy: Izabela Wojciechowska
Współpraca: Katarzyna Janus-Borkowska


Rene Maisner Żywioły
18.09 - 19.10.2008
otwarcie wystawy: 17 września 2008 godzina 19

Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7