"Żywioły" Maisner w Kordegardzie

Warszawska Kordegarda zaprasza na wystawę fotograficznych kolaży autorstwa Rene Maisner. Na projekt zatytułowany "Żywioły" składają się na nią cztery kolaże układające się w cykl czterech żywiołów: powietrza, ognia, ziemi i wody. Podczas trwania ekspozycji artystka dokona czterokrotnego przekształcenia stworzonych przez siebie kompozycji. Także oglądający wystawę będą mogli mieć wpływ na ekspozycję układając swoje warianty kolaży. Otwarcie ekspozycji nastąpi 17 września 2008 roku.
Rene Maisner (1953) w latach 1990-1995 studiowała sztukę na wydziale Multi Media w Emily Carr College of Art and Design i historię sztuki na University of British Columbia w Vancouver. Jako członek College Art Association uczestniczyła w wielu międzynarodowych konferencjach artystów i historyków sztuki. W 2000 roku była uczestnikiem wystawy "Cross-Pollination" (w Holland Tunnel Gallery w Nowym Jorku i w Arboretum w Los Angeles), która otrzymała entuzjastyczne recenzje. W 2002 roku wzięła udział w grupowej wystawie fotograficznej na temat Nowego Jorku pod tytułem "Life of the City" w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W latach 2003-2006 wystawiała swoje prace w galerii Ministry of Casual Living w Victorii w Kanadzie. Od 2007 roku prowadzi Amani Art Gallery w Victoria (Kanada).

fot. Rene Maisner

O twórczośći Rene Maisner oraz o prezentowanym cyklu w Kordegardzie można dowiedzieć się z poniższego tekstu dostarczonego przez organizatorów ekspozycji:

Prace te zostały wykonane niezależnie od siebie, w dużych odstępach czasu, a łączy je tematyka ekologiczna. Artystka od lat dokumentuje postępującą dewastację środowiska naturalnego, będącą efektem ubocznym industrializacji, urbanizacji i konsumpcyjnego stylu życia. W przypadkowo napotkanych miejscach, niechętnie uczęszczanych zaułkach, porzuconych zakładach przemysłowych rejestruje fragmenty chaotycznego świata odpadów naszej cywilizacji. Przedmioty codziennego użytku szybko zastępowane są nowszymi produktami, skazując "starocie" na wegetację na podmiejskich wysypiskach. Te miejskie antypody stanowią dla Meisner istne kopalnie tematów. Artystkę interesuje to, co przez człowieka odrzucone i brzydkie. Dostrzega swoiste piękno tego świata, nadaje mu inny wymiar, który pozwala ów pokawałkowany świat zrekonstruować na nowo - na wiele sposobów, na różnych poziomach naszej intelektualnej i kulturowej wrażliwości.

fot. Rene Maisner

Fotografując realnie istniejące przedmioty w dużym zbliżeniu Meisner uzyskuje formy abstrakcyjne, wręcz malarskie. Kompozycje zbudowane są z jednakowych rozmiarów kolorowych fotokopii fotografii, ułożonych na czterech planszach. Tylko pozornie są to fotografie bez tematu, pokazujące jedynie struktury, różniące się kolorystyką w zależności od żywiołu. Pełne rozmaitych form i kolorów zdjęcia łączy uporządkowana kompozycja przypominająca mandalę, arabeskę czy znak jin-jang. Powstałe w ten sposób kolaże, choć oparte na pewnym algorytmie i symetrii, nie zamykają się w określonych z góry ramach. Są nieregularne w kształcie, otwarte na dialog z widzem i przestrzenią, w której się znajdują.

Rene Maisner używa nietypowej techniki - fotografie mocowane są na blaszanych płytach z magnesami, dzięki czemu można dowolnie modyfikować ich układ, tworząc, niczym w kalejdoskopie, rozmaite konfiguracje. Podczas trwania ekspozycji artystka dokona czterokrotnego przekształcenia stworzonych przez siebie kompozycji. Wystawa jest pomyślana w ten sposób, aby także widzowie mieli okazję do interaktywnego uczestnictwa poprzez budowanie na osobnych planszach własnych przestrzeni i światów, z fotokopii przygotowanych w tym celu przez autorkę. Ale nie chodzi tylko o generowanie coraz to nowych kompozycji plastycznych. Proces nieustannej transformacji obserwujemy w niemal każdym aspekcie życia prywatnego, społecznego, kulturowego. Fotograficzne kolaże Rene Maisner próbują uchwycić zmiany, którym podlega otaczająca nas rzeczywistość i zwrócić uwagę na naszą, indywidualną rolę w jej kształtowaniu.
- tekst towarzyszący wystawie.

Kurator wystawy: Izabela Wojciechowska
Współpraca: Katarzyna Janus-Borkowska


Rene Maisner Żywioły
18.09 - 19.10.2008
otwarcie wystawy: 17 września 2008 godzina 19

Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa


słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0