"Odbicia i fragmenty" - wystawa Ewy Brzozowskiej w Galerii Obok ZPAF

20 lutego 2008 roku w Galerii Obok ZPAF na warszawskiej starówce odbędzie się otwarcie wystawy fotografii młodej artystki - Ewy Brzozowskiej. Na ekspozycji zatytułowanej "Odbicia i fragmenty" zostaną zaprezentowane czarno-białe fotografie pochodzące z różnych projektów Brzozowskiej.
Ewa Brzozowska (1980) studentka Wydziału Psychologii Społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od 2005 współpracuje z berlińską agencją "Fstop". Brała udział w wystawach zbiorowych takich jak: 'Intimacy People", 2005 Londyńska Galeria Campbell Works; "Wyłowieni z sieci", 2006 Łódź; wystawa zbiorowa 12 autorów z całego świata publikujących swoje zdjęcia w czasopiśmie "PhotoArt", 2007 Praga Galeria Pisecka Brana. Jej zdjęcie zdobiło okładkę "Biuletynu Fotograficznego" nr 2/2006.

Więcej informacji o autorce oraz jej zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.ewabrzozowska.szm.sk

fot. Ewa Brzozowska z wystawy "Odbicia i fragmenty"

Gdy patrzę na zdjęcia Ewy Brzozowskiej, które są prezentowane obecnie w Galerii, trudno jest mi się do nich ustosunkować. - pisze Anna Wolska, kurator Galerii Obok ZPAF - Być może dlatego, że fotografie te wymykają się z ram określających poszczególne gatunki, czy może raczej rodzaje fotograficznej twórczości. Znajdujemy w nich wiele sąsiadujących obok siebie elementów - dokument, moda, glam, kreacja. Nasuwają się również inne skojarzenia z twórcami jak Helmut Newton, Dawid La Chapelle. Oczywiście są to daleko posunięte porównania bo, Ewa nikogo nie naśladuje, nie jest niczyim epigonem, buduje swój własny odrębny styl oparty o kobiecą wrażliwość i smak. To co widzimy na wystawie to świat i ludzie, taki (tacy) jakim postrzega go autorka przez pryzmat wizjera aparatu. To bardzo subiektywny, wrażeniowy sposób przedstawienia rzeczywistości.

Motywem przewodnim wokół którego budowana jest fabuła poszczególnych zdjęć jest człowiek. Ewa ukazuje go w różnych układach, sytuacjach i odniesieniach. W fotografiach autorki odnajdujemy cały wachlarz różnych emocji - napięć jakie skrywają wewnątrz siebie portretowane osoby, nastroju, wzajemnego przepływu tych wrażeń między poszczególnymi bohaterami. To wszystko sprawia, że fotografie autorki rozbudzają zmysły i wyobraźnię.


fot. Ewa Brzozowska z wystawy "Odbicia i fragmenty"

Ewa w rozmowie wypowiada się o swoim warsztacie następująco: "Traktuję fotografię jako bardzo subiektywne medium - trochę jak Kai z Królowej Śniegu - gdy wpadł mu do oka fragment rozbitego lustra. Podobnie i ja widzę inny świat odbity w lustrze aparatu. Ludzie są piękniejsi, bardziej wyraziści, uczucia intensywniejsze. Możliwość wycinania i kadrowania rzeczywistości, pokazywania jedynie fragmentów pozwala niemalże wskazać palcem - popatrz tutaj! Nie odwracaj wzroku. Wczuj się, w nastrój, popatrz moimi oczami. Ta wystawa to mój bardzo subiektywny świat, gdzie ważne są gesty, kolory ale i ułożenie w kadrze."

Wystawę stanowi nasz wspólny wybór z pośród kilku projektów Ewy - stąd tytuł wystawy: "Odbicia i fragmenty" wydaje się nam najbardziej adekwatnym.Ewa Brzozowska Odbicia i fragmenty
Wernisaż wystawy: 20 luty 2008 godzina 19.00
Wystawa czynna jest od 21 lutego do 7 marca 2008

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7