"Odbicia i fragmenty" - wystawa Ewy Brzozowskiej w Galerii Obok ZPAF

20 lutego 2008 roku w Galerii Obok ZPAF na warszawskiej starówce odbędzie się otwarcie wystawy fotografii młodej artystki - Ewy Brzozowskiej. Na ekspozycji zatytułowanej "Odbicia i fragmenty" zostaną zaprezentowane czarno-białe fotografie pochodzące z różnych projektów Brzozowskiej.
Ewa Brzozowska (1980) studentka Wydziału Psychologii Społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od 2005 współpracuje z berlińską agencją "Fstop". Brała udział w wystawach zbiorowych takich jak: 'Intimacy People", 2005 Londyńska Galeria Campbell Works; "Wyłowieni z sieci", 2006 Łódź; wystawa zbiorowa 12 autorów z całego świata publikujących swoje zdjęcia w czasopiśmie "PhotoArt", 2007 Praga Galeria Pisecka Brana. Jej zdjęcie zdobiło okładkę "Biuletynu Fotograficznego" nr 2/2006.

Więcej informacji o autorce oraz jej zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.ewabrzozowska.szm.sk

fot. Ewa Brzozowska z wystawy "Odbicia i fragmenty"

Gdy patrzę na zdjęcia Ewy Brzozowskiej, które są prezentowane obecnie w Galerii, trudno jest mi się do nich ustosunkować. - pisze Anna Wolska, kurator Galerii Obok ZPAF - Być może dlatego, że fotografie te wymykają się z ram określających poszczególne gatunki, czy może raczej rodzaje fotograficznej twórczości. Znajdujemy w nich wiele sąsiadujących obok siebie elementów - dokument, moda, glam, kreacja. Nasuwają się również inne skojarzenia z twórcami jak Helmut Newton, Dawid La Chapelle. Oczywiście są to daleko posunięte porównania bo, Ewa nikogo nie naśladuje, nie jest niczyim epigonem, buduje swój własny odrębny styl oparty o kobiecą wrażliwość i smak. To co widzimy na wystawie to świat i ludzie, taki (tacy) jakim postrzega go autorka przez pryzmat wizjera aparatu. To bardzo subiektywny, wrażeniowy sposób przedstawienia rzeczywistości.

Motywem przewodnim wokół którego budowana jest fabuła poszczególnych zdjęć jest człowiek. Ewa ukazuje go w różnych układach, sytuacjach i odniesieniach. W fotografiach autorki odnajdujemy cały wachlarz różnych emocji - napięć jakie skrywają wewnątrz siebie portretowane osoby, nastroju, wzajemnego przepływu tych wrażeń między poszczególnymi bohaterami. To wszystko sprawia, że fotografie autorki rozbudzają zmysły i wyobraźnię.


fot. Ewa Brzozowska z wystawy "Odbicia i fragmenty"

Ewa w rozmowie wypowiada się o swoim warsztacie następująco: "Traktuję fotografię jako bardzo subiektywne medium - trochę jak Kai z Królowej Śniegu - gdy wpadł mu do oka fragment rozbitego lustra. Podobnie i ja widzę inny świat odbity w lustrze aparatu. Ludzie są piękniejsi, bardziej wyraziści, uczucia intensywniejsze. Możliwość wycinania i kadrowania rzeczywistości, pokazywania jedynie fragmentów pozwala niemalże wskazać palcem - popatrz tutaj! Nie odwracaj wzroku. Wczuj się, w nastrój, popatrz moimi oczami. Ta wystawa to mój bardzo subiektywny świat, gdzie ważne są gesty, kolory ale i ułożenie w kadrze."

Wystawę stanowi nasz wspólny wybór z pośród kilku projektów Ewy - stąd tytuł wystawy: "Odbicia i fragmenty" wydaje się nam najbardziej adekwatnym.Ewa Brzozowska Odbicia i fragmenty
Wernisaż wystawy: 20 luty 2008 godzina 19.00
Wystawa czynna jest od 21 lutego do 7 marca 2008

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8