"Odbicia i fragmenty" - wystawa Ewy Brzozowskiej w Galerii Obok ZPAF

0
Marta Sinior
14 Luty 2008
Artykuł na: 4-5 minut
20 lutego 2008 roku w Galerii Obok ZPAF na warszawskiej starówce odbędzie się otwarcie wystawy fotografii młodej artystki - Ewy Brzozowskiej. Na ekspozycji zatytułowanej "Odbicia i fragmenty" zostaną zaprezentowane czarno-białe fotografie pochodzące z różnych projektów Brzozowskiej.
Ewa Brzozowska (1980) studentka Wydziału Psychologii Społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od 2005 współpracuje z berlińską agencją "Fstop". Brała udział w wystawach zbiorowych takich jak: 'Intimacy People", 2005 Londyńska Galeria Campbell Works; "Wyłowieni z sieci", 2006 Łódź; wystawa zbiorowa 12 autorów z całego świata publikujących swoje zdjęcia w czasopiśmie "PhotoArt", 2007 Praga Galeria Pisecka Brana. Jej zdjęcie zdobiło okładkę "Biuletynu Fotograficznego" nr 2/2006.

Więcej informacji o autorce oraz jej zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.ewabrzozowska.szm.sk

fot. Ewa Brzozowska z wystawy "Odbicia i fragmenty"

Gdy patrzę na zdjęcia Ewy Brzozowskiej, które są prezentowane obecnie w Galerii, trudno jest mi się do nich ustosunkować. - pisze Anna Wolska, kurator Galerii Obok ZPAF - Być może dlatego, że fotografie te wymykają się z ram określających poszczególne gatunki, czy może raczej rodzaje fotograficznej twórczości. Znajdujemy w nich wiele sąsiadujących obok siebie elementów - dokument, moda, glam, kreacja. Nasuwają się również inne skojarzenia z twórcami jak Helmut Newton, Dawid La Chapelle. Oczywiście są to daleko posunięte porównania bo, Ewa nikogo nie naśladuje, nie jest niczyim epigonem, buduje swój własny odrębny styl oparty o kobiecą wrażliwość i smak. To co widzimy na wystawie to świat i ludzie, taki (tacy) jakim postrzega go autorka przez pryzmat wizjera aparatu. To bardzo subiektywny, wrażeniowy sposób przedstawienia rzeczywistości.

Motywem przewodnim wokół którego budowana jest fabuła poszczególnych zdjęć jest człowiek. Ewa ukazuje go w różnych układach, sytuacjach i odniesieniach. W fotografiach autorki odnajdujemy cały wachlarz różnych emocji - napięć jakie skrywają wewnątrz siebie portretowane osoby, nastroju, wzajemnego przepływu tych wrażeń między poszczególnymi bohaterami. To wszystko sprawia, że fotografie autorki rozbudzają zmysły i wyobraźnię.


fot. Ewa Brzozowska z wystawy "Odbicia i fragmenty"

Ewa w rozmowie wypowiada się o swoim warsztacie następująco: "Traktuję fotografię jako bardzo subiektywne medium - trochę jak Kai z Królowej Śniegu - gdy wpadł mu do oka fragment rozbitego lustra. Podobnie i ja widzę inny świat odbity w lustrze aparatu. Ludzie są piękniejsi, bardziej wyraziści, uczucia intensywniejsze. Możliwość wycinania i kadrowania rzeczywistości, pokazywania jedynie fragmentów pozwala niemalże wskazać palcem - popatrz tutaj! Nie odwracaj wzroku. Wczuj się, w nastrój, popatrz moimi oczami. Ta wystawa to mój bardzo subiektywny świat, gdzie ważne są gesty, kolory ale i ułożenie w kadrze."

Wystawę stanowi nasz wspólny wybór z pośród kilku projektów Ewy - stąd tytuł wystawy: "Odbicia i fragmenty" wydaje się nam najbardziej adekwatnym.Ewa Brzozowska Odbicia i fragmenty
Wernisaż wystawy: 20 luty 2008 godzina 19.00
Wystawa czynna jest od 21 lutego do 7 marca 2008

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia...
0
0