"Odbicia i fragmenty" - wystawa Ewy Brzozowskiej w Galerii Obok ZPAF

20 lutego 2008 roku w Galerii Obok ZPAF na warszawskiej starówce odbędzie się otwarcie wystawy fotografii młodej artystki - Ewy Brzozowskiej. Na ekspozycji zatytułowanej "Odbicia i fragmenty" zostaną zaprezentowane czarno-białe fotografie pochodzące z różnych projektów Brzozowskiej.
Ewa Brzozowska (1980) studentka Wydziału Psychologii Społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od 2005 współpracuje z berlińską agencją "Fstop". Brała udział w wystawach zbiorowych takich jak: 'Intimacy People", 2005 Londyńska Galeria Campbell Works; "Wyłowieni z sieci", 2006 Łódź; wystawa zbiorowa 12 autorów z całego świata publikujących swoje zdjęcia w czasopiśmie "PhotoArt", 2007 Praga Galeria Pisecka Brana. Jej zdjęcie zdobiło okładkę "Biuletynu Fotograficznego" nr 2/2006.

Więcej informacji o autorce oraz jej zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.ewabrzozowska.szm.sk

fot. Ewa Brzozowska z wystawy "Odbicia i fragmenty"

Gdy patrzę na zdjęcia Ewy Brzozowskiej, które są prezentowane obecnie w Galerii, trudno jest mi się do nich ustosunkować. - pisze Anna Wolska, kurator Galerii Obok ZPAF - Być może dlatego, że fotografie te wymykają się z ram określających poszczególne gatunki, czy może raczej rodzaje fotograficznej twórczości. Znajdujemy w nich wiele sąsiadujących obok siebie elementów - dokument, moda, glam, kreacja. Nasuwają się również inne skojarzenia z twórcami jak Helmut Newton, Dawid La Chapelle. Oczywiście są to daleko posunięte porównania bo, Ewa nikogo nie naśladuje, nie jest niczyim epigonem, buduje swój własny odrębny styl oparty o kobiecą wrażliwość i smak. To co widzimy na wystawie to świat i ludzie, taki (tacy) jakim postrzega go autorka przez pryzmat wizjera aparatu. To bardzo subiektywny, wrażeniowy sposób przedstawienia rzeczywistości.

Motywem przewodnim wokół którego budowana jest fabuła poszczególnych zdjęć jest człowiek. Ewa ukazuje go w różnych układach, sytuacjach i odniesieniach. W fotografiach autorki odnajdujemy cały wachlarz różnych emocji - napięć jakie skrywają wewnątrz siebie portretowane osoby, nastroju, wzajemnego przepływu tych wrażeń między poszczególnymi bohaterami. To wszystko sprawia, że fotografie autorki rozbudzają zmysły i wyobraźnię.


fot. Ewa Brzozowska z wystawy "Odbicia i fragmenty"

Ewa w rozmowie wypowiada się o swoim warsztacie następująco: "Traktuję fotografię jako bardzo subiektywne medium - trochę jak Kai z Królowej Śniegu - gdy wpadł mu do oka fragment rozbitego lustra. Podobnie i ja widzę inny świat odbity w lustrze aparatu. Ludzie są piękniejsi, bardziej wyraziści, uczucia intensywniejsze. Możliwość wycinania i kadrowania rzeczywistości, pokazywania jedynie fragmentów pozwala niemalże wskazać palcem - popatrz tutaj! Nie odwracaj wzroku. Wczuj się, w nastrój, popatrz moimi oczami. Ta wystawa to mój bardzo subiektywny świat, gdzie ważne są gesty, kolory ale i ułożenie w kadrze."

Wystawę stanowi nasz wspólny wybór z pośród kilku projektów Ewy - stąd tytuł wystawy: "Odbicia i fragmenty" wydaje się nam najbardziej adekwatnym.Ewa Brzozowska Odbicia i fragmenty
Wernisaż wystawy: 20 luty 2008 godzina 19.00
Wystawa czynna jest od 21 lutego do 7 marca 2008

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0