Fotografie dokumentalisty Krakowa - Stanisława Muchy w MHF

Z okazji obchodów 750-lecia lokacji Krakowa Muzeum Historii Fotografii zorganizowało wystawę zdjęć znanego krakowskiego artysty, Stanisława Muchy. Ten twórca znany jako dokumentalista i miłośnik Krakowa był również znawcą królewskiego grodu. Organizatorzy ekspozycji postanowili jak najszerzej i możliwie najpełniej przedstawić twórczość i sylwetkę Stanisława Muchy.
Stanisław Mucha od 1929 roku do lat 70-tych prowadził zakład fotograficzny na ul. Jabłonowskich 20. Współpracował, jako fotoreporter, ze "Światowidem" i "Ilustrowanym Kurierem Codziennym", wyróżnił się jako autor dużych panoram fotograficznych Krakowa.

Widok na Rynek Główny, ujęcie od strony północnej w kierunku ulicy Grodzkiej, ok. 1938

O wystawie i twórczości Stanisława Muchy napisała Ewa Piotrowska:
(...) Tematem przewodnim ekspozycji jest Kraków, jego architektura, zabytki i tętniące życiem miasto. Zdjęcia ukazują Kraków - zabytkowe budynki i ich wnętrza, ulice, urocze okolice: Lasek Wolski, rejon kopców Kościuszki i Piłsudskiego, Tyniec, Bielany oraz Ojców. Oczywiście są również fotografie portretowe mieszkańców Krakowa: uczniów podczas zajęć szkolnych, w trakcie ćwiczeń rekreacyjnych, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego czy uczestników okolicznościowych balów i przedstawień. Bardzo istotnym fragmentem ekspozycji jest zbiór zdjęć reportażowych ukazujący uroczystości państwowe: Święto Kawalerii na Błoniach w 1933 roku, pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego 18 maja 1935, czy zjazd inwalidów wojennych w 1938 roku.

W prezentowanej kolekcji prac Stanisława Muchy poczesne miejsce zajęły także Jego ulubione pejzaże, które często ujmował w formy panoram. Najznakomitsza, wykonana latem 1937 roku pokazuje widok z dachu budynku Feniksa przy ulicy Basztowej 15. Jednak aby podkreślić wszechstronność zainteresowań i różnorodność prac Muchy zaprezentowano także fotografie wykonane w ulubionych przez Mistrza miejscach - Kasince Małej, Rożnowie, Iwoniczu Zdroju, Pieninach, Krynicy czy Rabce. Wszędzie tam uwieczniał piękno krajobrazu i ginące już zabytki. Na ekspozycji wiele miejsca poświęcono działalności dokumentacyjnej, jaką Stanisław Mucha prowadził będąc żołnierzem 4 pułku piechoty Legionów Polskich. Te wyjątkowe obrazy z lat 1914-1917 ukazujące życie codzienne legionistów, stanowią oryginalny materiał historyczny, jak dotąd nie eksponowany i unikatowy. Zamiłowanie do zdjęć dokumentacyjnych towarzyszyło artyście przez całe życie. Po wyzwoleniu Krakowa w 1945 roku wykonał serię zdjęć z opuszczonego przez generalnego gubernatora Hansa Franka Wawelu. Pracował także w wyzwolonym Obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie wykonał wstrząsające i przejmujące obrazy.


Portret panny młodej w stroju krakowskim

(...) Na wystawie przedstawiono bardzo różnorodny materiał - od dokumentów osobistych, pism urzędowych, ówczesnej prasy do przedmiotów codziennego użytku i wyposażenia pracowni. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, na który złożyły się zdjęcia ze zbiorów rodzinnych, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni oraz Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.

Wystawę wzbogacają elementy scenograficzne pochodzące z pracowni Stanisława Muchy: ramki do wykonywania powiększeń i panoram, przeglądarka stereoskopowa, statywy i aparaty.


Przekupki na placu Szczepańskim

Dodatkową atrakcję stanowi przygotowana w ramach wystawy monograficznej Stanisława Muchy, prezentacja odbitek stykowych z oryginalnych klisz szklanych, otrzymanych w darze od Pana Adama Wojnara. Ten znany krakowski fotograf ofiarował Muzeum kilkadziesiąt klisz autorskich Stanisława Muchy. Są to zachowane w dobrym stanie, obrazy w większości wykonane w ulubionym formacie Stanisława Muchy - 13 x 18 cm. Bohaterem zdjęć jest Kraków z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Jedne ze zdjęć są wiernym obrazem płynącego życia - z jadącą dorożką, mężczyzną przebiegającym na drugą stronę jezdni czy elegancką młodą kobietą studiującą z uwagą treść sklepowego szyldu. Inne to dowód na bardzo uważną, skrupulatnie przeprowadzoną, zamierzoną i celową dokumentację zachodzących w mieście przemian. Autor uwiecznił remonty starych nawierzchni, układanie torów linii tramwajowych i systematyczną rozbudowę arterii komunikacyjnych.

Te zdjęcia to nie tylko wspaniałe i niezwykle cenne źródło ikonograficzne czy świetne świadectwo toczącej się historii, ale także sentymentalna pamiątka.
- kurator wystawy: Ewa Piotrowska


Wystawa Stanisław Mucha, fotograf - dokumentalista i miłośnik Krakowa
Termin: 17 listopada 2007 - 3 lutego 2008
Wernisaż wystawy: 17 listopada 2007 godzina 11

Muzeum Historii Fotografii
ul. Józefitów 16, Kraków


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12