Fotografie dokumentalisty Krakowa - Stanisława Muchy w MHF

Z okazji obchodów 750-lecia lokacji Krakowa Muzeum Historii Fotografii zorganizowało wystawę zdjęć znanego krakowskiego artysty, Stanisława Muchy. Ten twórca znany jako dokumentalista i miłośnik Krakowa był również znawcą królewskiego grodu. Organizatorzy ekspozycji postanowili jak najszerzej i możliwie najpełniej przedstawić twórczość i sylwetkę Stanisława Muchy.
Stanisław Mucha od 1929 roku do lat 70-tych prowadził zakład fotograficzny na ul. Jabłonowskich 20. Współpracował, jako fotoreporter, ze "Światowidem" i "Ilustrowanym Kurierem Codziennym", wyróżnił się jako autor dużych panoram fotograficznych Krakowa.

Widok na Rynek Główny, ujęcie od strony północnej w kierunku ulicy Grodzkiej, ok. 1938

O wystawie i twórczości Stanisława Muchy napisała Ewa Piotrowska:
(...) Tematem przewodnim ekspozycji jest Kraków, jego architektura, zabytki i tętniące życiem miasto. Zdjęcia ukazują Kraków - zabytkowe budynki i ich wnętrza, ulice, urocze okolice: Lasek Wolski, rejon kopców Kościuszki i Piłsudskiego, Tyniec, Bielany oraz Ojców. Oczywiście są również fotografie portretowe mieszkańców Krakowa: uczniów podczas zajęć szkolnych, w trakcie ćwiczeń rekreacyjnych, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego czy uczestników okolicznościowych balów i przedstawień. Bardzo istotnym fragmentem ekspozycji jest zbiór zdjęć reportażowych ukazujący uroczystości państwowe: Święto Kawalerii na Błoniach w 1933 roku, pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego 18 maja 1935, czy zjazd inwalidów wojennych w 1938 roku.

W prezentowanej kolekcji prac Stanisława Muchy poczesne miejsce zajęły także Jego ulubione pejzaże, które często ujmował w formy panoram. Najznakomitsza, wykonana latem 1937 roku pokazuje widok z dachu budynku Feniksa przy ulicy Basztowej 15. Jednak aby podkreślić wszechstronność zainteresowań i różnorodność prac Muchy zaprezentowano także fotografie wykonane w ulubionych przez Mistrza miejscach - Kasince Małej, Rożnowie, Iwoniczu Zdroju, Pieninach, Krynicy czy Rabce. Wszędzie tam uwieczniał piękno krajobrazu i ginące już zabytki. Na ekspozycji wiele miejsca poświęcono działalności dokumentacyjnej, jaką Stanisław Mucha prowadził będąc żołnierzem 4 pułku piechoty Legionów Polskich. Te wyjątkowe obrazy z lat 1914-1917 ukazujące życie codzienne legionistów, stanowią oryginalny materiał historyczny, jak dotąd nie eksponowany i unikatowy. Zamiłowanie do zdjęć dokumentacyjnych towarzyszyło artyście przez całe życie. Po wyzwoleniu Krakowa w 1945 roku wykonał serię zdjęć z opuszczonego przez generalnego gubernatora Hansa Franka Wawelu. Pracował także w wyzwolonym Obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie wykonał wstrząsające i przejmujące obrazy.


Portret panny młodej w stroju krakowskim

(...) Na wystawie przedstawiono bardzo różnorodny materiał - od dokumentów osobistych, pism urzędowych, ówczesnej prasy do przedmiotów codziennego użytku i wyposażenia pracowni. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, na który złożyły się zdjęcia ze zbiorów rodzinnych, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni oraz Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.

Wystawę wzbogacają elementy scenograficzne pochodzące z pracowni Stanisława Muchy: ramki do wykonywania powiększeń i panoram, przeglądarka stereoskopowa, statywy i aparaty.


Przekupki na placu Szczepańskim

Dodatkową atrakcję stanowi przygotowana w ramach wystawy monograficznej Stanisława Muchy, prezentacja odbitek stykowych z oryginalnych klisz szklanych, otrzymanych w darze od Pana Adama Wojnara. Ten znany krakowski fotograf ofiarował Muzeum kilkadziesiąt klisz autorskich Stanisława Muchy. Są to zachowane w dobrym stanie, obrazy w większości wykonane w ulubionym formacie Stanisława Muchy - 13 x 18 cm. Bohaterem zdjęć jest Kraków z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Jedne ze zdjęć są wiernym obrazem płynącego życia - z jadącą dorożką, mężczyzną przebiegającym na drugą stronę jezdni czy elegancką młodą kobietą studiującą z uwagą treść sklepowego szyldu. Inne to dowód na bardzo uważną, skrupulatnie przeprowadzoną, zamierzoną i celową dokumentację zachodzących w mieście przemian. Autor uwiecznił remonty starych nawierzchni, układanie torów linii tramwajowych i systematyczną rozbudowę arterii komunikacyjnych.

Te zdjęcia to nie tylko wspaniałe i niezwykle cenne źródło ikonograficzne czy świetne świadectwo toczącej się historii, ale także sentymentalna pamiątka.
- kurator wystawy: Ewa Piotrowska


Wystawa Stanisław Mucha, fotograf - dokumentalista i miłośnik Krakowa
Termin: 17 listopada 2007 - 3 lutego 2008
Wernisaż wystawy: 17 listopada 2007 godzina 11

Muzeum Historii Fotografii
ul. Józefitów 16, Kraków


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!