Fotografie Mistrza Art Nouveau

Autor: Marta Sinior

22 Sierpień 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Nadarza się okazja obejrzenia po raz pierwszy fotografii mistrza Art Nouveau - Alfonsa Muchy. Do tej pory fotograficzna twórczość czeskiego artysty, przedstawiciela europejskiej secesji nie była powszechnie znana. 26 oryginalnych fotografii z lat 1895-1934 autorstwa Alfonsa Muchy od 21 sierpnia 2007 roku można oglądać w poznańskiej galerii "pf". Światowa premiera wystawy odbywa się w ramach dużej ekspozycji pokazywanej w CK Zamek "Alfons Mucha (1860-1939). Mistrz Art Nouveau".
Studium do plakatu reklamującego musical, pracownia Muchy przy rue de Val-de- Grâce, Paryż, ok. 1900, oryginalna odbitka

Alfons Mucha urodził się w 1860 roku w Ivančicach (południowe Morawy). Z powodu nie przyjęcia do Praskiej Akademii Sztuk Pięknych, Mucha rzemiosła artystycznego nauczył się w Wiedniu, gdzie pracował jako malarz kulis. Później sztuki piękne (dzięki wsparciu mecenasa) studiował najpierw w Monachium, a później w Paryżu. czeskiego 1889 roku zaczął pracować jako ilustrator, m.in. dla pisma teatralnego Le Costume Au théâtre oraz dla wydawcy Armanda Colina.Na przełomie 1894/95 roku nastąpił zwrot w karierze Muchy - wtedy to ukazały się pierwsze plakaty dla Sarah Bernhardt. Mucha z dnia na dzień staje się sławny; aktorka podpisuje z nim 5-letni kontrakt na projekty scenografii, kostiumów i plakatów. Obok plakatów Alfons Mucha projektował również wnętrza (m.in. salon jubilerski Georgesa Fouqueta), biżuterię, kalendarze, etykiety, ilustracje do książek oraz gazety. W 1895 roku zostaje przyjęty do Salonu Stu. Pięć lat później, za wkład w paryską Wystawę Światową zostaje w 1900 roku mianowany kawalerem Orderu Legii Honorowej.

Studium do rzeźby do pawilonu Bośni i Hercegowiny na Wystawę Światową w Paryżu w 1900 roku, Paryż, ok. 1900, oryginalna odbitka

Twórczość czeskiego artysty jest jednym z symboli secesji. Mucha znany jest głównie dzięki swym pracom o charakterze dekoracyjnym i użytkowym.

Na poznańskiej wystawie będzie można poznać fotograficzną twórczość artysty. Mucha zainteresował się fotografią podczas studiów, gdy postanowił wykorzystać ją do celów warsztatowych. Nie traktował jej jak odrębną dziedzinę twórczości. Zdjęcia wykonywał przy naturalnym świetle, sam wywoływając i robiąc odbitki. Na fotografiach pojawiają się zatem modelki w pracowni i krajobrazy, które czasami wykorzystywał w swych pracach. Zdjęcia z okresu paryskiego nieraz dowcipnie ukazują też ówczesny krąg przyjaciół, m.in. Paula Gauguina, któremu Mucha użyczał swej pracowni. Na niektórych zdjęciach pojawia się on sam, pozujący do któregoś ze swych obrazów. Alfons Mucha zmarł 14 lipca 1939 roku.

Ekspozycji towarzyszy publikacja, która podnosi pomijane dotąd aspekty twórczości Muchy, przyczyniając się do nowego odczytania jego sztuki ("Alphonse Mucha, Z okazji utworzenia Muzeum Muchy w Pradze", red. Sarah Mucha, PWN, Warszawa 2007).

Wystawa Alfons Mucha (1860-1939). Mistrz Art Nouveau

Wystawa czynna od 21.08 do 11.11.2007

Galeria Fotografii pf
Centrum Kultury "Zamek"
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
4
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4