"NIE? Oczywiste! [2.1]" w praCoVnii - art club

Warszawska praCoVnia - art club rozpoczyna cykl wystaw prezentujących tegoroczne najciekawsze dyplomy fotograficzne z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wystawę "Nieoczywiste" po raz pierwszy można było zobaczyć w poznańskim Starym Browarze we wrześniu br. Na początek cyklu prezentacji w praCoVnii - art club zostaną pokazane dyplomy dwóch kobiet: Anny Boguskiej i Anny Szklarzewicz.
W pierwszej odsłonie zobaczymy prace Anny Boguskiej i Anny Szklarzewicz. Obie artystki poza imieniem, łączy wątek snu, marzenia i kobiety - Szklarzewicz wnika w sny kobiety, a Boguska w sny i marzenia o kobietach. Prace obu autorek, to autoportrety - specyficzne i nieoczywiste... jednak bardzo dobrze oddające naturę i charakter każdej z nich. To zestawienie prac, daje szczególne uczucie - pozwala widzowi (niezależnie od płci) zobaczyć kobietę z innego punktu widzenia. - Włodek Kierus.

fot. Anna Boguska "Super Plastik Kicz Fantastik"

"Super Plastik Kicz Fantastik" jest reakcją na otaczający mnie plastikowy świat przesyconych barw, idealnych kształtów i fałszywych wizerunków. - wyjaśnia autorka cyklu Anna Boguska - Tak jak mnie na zdjęciach, tak i każdego z nas otacza sztuczna rzeczywistość. Jesteśmy wtopieni w symulację świata, w którym nie sięga się do ukrytych sensów, a wszystko jest złudne. Sztuczność przejawia się głównie poprzez ciało, które stało się najważniejszym z mediów naszej tożsamości. Wszechobecne przedstawienia doskonałego, sztucznego ciała zastąpiły w wyobraźni publicznej realne kształty. Ciało jest kulturowym plastikiem, a jego sztuczność stanowi przedmiot pożądania. Moje ciało na zdjęciach jest również sztuczne i plastikowe, tym samym staje się podobne do współczesnej ikony kobiecego wizerunku - lalki Barbie. Otoczona ze wszystkich stron błyskiem, kiczem i tandetą, wcielam się w rolę plastikowej, sztucznej lali. Bawię się wizerunkami, które zostały zaprojektowane po to, byśmy stale pożądali i pragnęli. - Anna Boguska

Anna Boguska urodziła się w 1981 roku. Ukończyła kierunek: Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Poza tym absolwentka psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz warszawskiego Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Wybrane wystawy i konkursy fotograficzne: 2006 - Nieoczywiste wystawa prac dyplomowych (Stary Browar - Słodownia, Poznań); ?2004 - McRaj Instalacja autorska (ASP Poznań); 1999 - Powarsztatowa Wystawa Zbiorowa (Galeria Działań, Warszawa); 1999 - IV Międzynarodowy Konkurs Dziedzictwa Kultury - Druga Nagroda (Warszawa). Mieszka i tworzy w Warszawie.

fot. Anna Szklarzewicz "Przenikanie"

"Przenikanie" - w tym cyklu fotografii, "przenikanie" to coś rozmytego, mglistego, trudno uchwytnego. Nie chodzi tu o warstwę wizualną. To wyłanianie się pewnych myśli, uświadamianie sobie swoich odczuć. To poznawanie i odkrywanie siebie. Moje prace inspirowane były snami, a więc przenikanie to także przechodzenie z jednego stanu w drugi. Ze snu do jawy, z podświadomości do świadomości. Są to również swego rodzaju autoportrety. Próbuję przelać to co czuję, co aktualnie przeżywam. Staram się wytworzyć pewną atmosferę i nastrój w obrazie. Chcę, żeby wzbudzał emocje. To dla mnie dziennik, gdzie pokazuję przefiltrowaną rzeczywistość. Odrealniam ją tak, jak we śnie umysł przetwarza rzeczywiste doznania i przeżycia. - tekst Anna Szklarzewicz

Anna Szklarzewicz (1980) ukończyła studia w zakresie fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zdobyła tytuł magistra sztuki. Wcześniej brała udział w stypendium w Berlinie w ramach programu Leonardo da Vinci oraz współpracowała z Piotrem Bujnowiczem przy sesjach zdjęciowych i na planie filmu Quo Vadis i Weiser. Wybrane wystawy: 2005 - zbiorowa pokonkursowa wystawa Kreatywnego działania wynik - Galeria Milano (Warszawa); 2004 - zbiorowa, konkursowa wystawa Biżuteria na medal - Galeria Milano (Warszawa); 2004 - zbiorowa wystawa Photo Project - pierwszy dzień w Unii Europejskiej - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego; 2003 - zbiorowa wystawa studentów ASP w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu; 2002 - zbiorowa wystawa studentów ASP Teraz my Kurka; 2002 - Galeria Bezdomna w Reform Plaza (Warszawa).

Oprócz fotografii w czystej formie, artystka zajmuje się projektowaniem i tworzeniem biżuterii fotograficznej głównym tematem moich zainteresowań jest fotografia. Zależało mi na tym, aby stała się ona bardziej użytkowa stąd jej biżuteryjna forma. Moje prace kieruję do osób odważnych, lubiących oryginalność. Cenię biżuterię, która intryguje i łamie schematy. Staram się, aby moje prace właśnie takie były. - powiedziała Anna Szklarzewicz
Szklarzewicz jest również aktywną działaczką związaną ze środowiskiem kulturalnym Warszawy. Brała udział w organizacji wielu projektów kulturalnych m.in.: Festiwal "Na Skrzyżowaniu Kultur; Festiwal Filmowy Offon; Festiwal Sztuki Otwartej Wisłostrada czy Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy.


Wystawa NIE? Oczywiste! [2.1] zostanie otwarta 18 października 2006 roku o godzinie 19 w praCoVnii - art club mieszczącym się przy ulicy Popiełuszki 16 w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 7 listopada.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4