Karol Radziszewski "Lubiewo"

"Dziwne wrażenie - krążyć po tych wszystkich, alejkach, zaroślach i zakamarkach. Przemykający panowie pod pięćdziesiątkę, wyczekujący na murku, przy ławce. Dyskretne spojrzenia zza krzaka. Zabawne sceny" tak napisał o swoich najnowszych pracach młody artysta Karol Radziszewski. Fotografie z cyklu "Lubiewo" stanowią ilustrację najnowszej książki Michała Witkowskiego pod tym samym tytułem. Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy czwartek, 7 września 2006 roku.
fot. Karol Radziszewski z wystawy" Lubiewo"

Niespełna rok temu Michał Witkowski, który jest jednym z redaktorów prowadzonego przeze mnie magazynu "DIK Fagazine", poprosił, abym opracował graficznie czwarte, "złote" wydanie jego bestsellerowej powieści. Wydało mi się to dość ciekawym pomysłem, ochoczo więc się na to zgodziłem, tym bardziej, że Michał wielokrotnie opowiadał mi sporo śmiesznych historii z dawnych lat, z własnego życia i swoich doświadczeń z tzw. światkiem. Chciałem ruszyć w podróż "lubiewskim szlakiem", aby zobaczyć to wszystko na własne oczy. Moje zdjęcia są więc zapisem tej wyprawy, którą odbyliśmy razem, odwiedzając miejsca, w których rozgrywa się akcja powieści - wrocławskie pikiety, koszary wojskowe, łaźnia, parki, naga plaża w Lubiewie, Międzyzdroje. Dziwne wrażenie - krążyć po tych wszystkich, alejkach, zaroślach i zakamarkach. W głowie sceny z książki i anegdoty Michała, a przed oczyma konkretna rzeczywistość. Przemykający panowie pod pięćdziesiątkę, wyczekujący na murku, przy ławce. Dyskretne spojrzenia zza krzaka. Zabawne sceny. Jednocześnie wszystko jest całkowicie hermetycznym, niezauważalnym - jeśli "zwiedza się" bez "przewodnika". Sam dopiero po dłuższym czasie odkryłem, że jestem "ofiarą" w tym "polowaniu na luja". No cóż, bycie reporterem musi mieć wkalkulowane ryzyko zawodowe.

fot. Karol Radziszewski z wystawy "Lubiewo"

Prezentowana w Galerii Obok ZPAF wystawa "Lubiewo" prezentuje znacznie szerszy cykl polaroidów niż te, które zostały wykorzystane w książce. Tam zaistniał tylko wybór. Na wystawie cykl jest pełniejszy i stanowi samoistną całość. W końcu książka to książka, a zdjęcia to zdjęcia. Polaroidy są moim ulubionym ostatnio tworzywem i do zilustrowania wybrałem je celowo. Książka opowiada o czasach PRL, ale wyraźnie ze współczesnej perspektywy. Chcąc przenieść ten klimat, postanowiłem posłużyć się "oldskulem", ale kojarzonym raczej z Ameryką, a raczej amerykańską popkulturą. W efekcie realistyczne zdjęcia, zyskały odpowiedni dystans, własną, perspektywę. Większość fotografii użytych jako ilustracje ma charakter czysto dokumentalny, ukazują konkretne i autentyczne miejsca. Tylko niektóre z nich (głównie przedstawiające ludzi) zostały zaaranżowane dla potrzeb książki, aby oddać jej klimat.

fot. Karol Radziszewski z wystawy "Lubiewo"

Mój pierwszy kontakt z polaroidem to klasyczna automatyczna kabina taka, jakie znajdują się na dworcach i w hipermarketach. Dopiero później nabyłem w komisie amatorski aparat polaroidowy i zacząłem robić zdjęcia. Od 2002 roku prowadzę m.in. bloga, na którym co parę dni zamieszczam swoje polaroidowe autoportrety. Polaroidy są fajne. Dlaczego? Po pierwsze: efekt jest widoczny natychmiastowo. Po drugie: choćby się człowiek nie wiem jak męczył, to i tak polaroid nigdy nie zrobi zdjęcia dokładnie takiego jakie się wymyśli (chodzi o aparaty typu "amator" oczywiście). I w końcu: odbitka polaroidowa to zawsze oryginał. Istnieje tylko w jednym egzemplarzu.

fot. Karol Radziszewski z wystawy "Lubiewo"

Karol Radziszewski urodził się w 1980 roku w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył malarstwo na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Maluje obrazy i murale, rysuje. Autor instalacji, akcji, fotografii i filmów wideo. Prowadzi bloga z polaroidowymi autoportretami. Współtworzył duet Ute & Endi. Pomysłodawca i współtwórca Latającej galerii szu szu. Założyciel, wydawca i redaktor naczelny magazynu DIK Fagazine. Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury (2002, 2006). Laureat głównej nagrody III edycji konkursu Samsung Art Master oraz nagrody im. Marcina Kołodyńskiego w 2006 roku. Stypendysta Artist-in-Residence, PROGR, Bern, Szwajcaria (2006). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in: Retrospective Seriall 2005, Galeria Nuit d'Encre, Paryż; Miłość i Demokracja, CSW "Łaźnia", Gdańsk; Stan wewnętrzny, Centrum Kultury "Zamek", Poznań; 6. Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych, Galeria Awangarda, Wrocław; iPop, Art Murmur Gallery, Los Angeles; Club Cube, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; Nova Polska 70-80, Maison Folie de Moulins, Lille; Codzienność, Galeria Arsenał, Białystok.

Na swoim koncie Radziszewski ma również kilka prezentacji indywidualnych. Do najważniejszych należy zaliczyć dość głośną wystawę Pedały prezentowaną w prywatnym mieszkaniu w Warszawie, Biuro w Zachęcie oraz Dom - Blok - Ulica w warszawskiej Galerii Program.

Zapraszamy na stronę artysty: www.karolradziszewski.com


Ekspozycja w Galerii Obok ZPAF składa się z 30 polaroidów nie obrabianych w skali 1:1.


Wernisaż wystawy fotografii Karola Radziszewskiego odbędzie się 6 września 2006 roku o godzinie 18.30 w Galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8) w Warszawie. Prace prezentowane będą do 22 września 2006.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1