Fotografia grupy Domino "Trzy razy ciało"

Autor: Marta Sinior

20 Kwiecień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
O tym jak odmienne może być spojrzenie na ciało, przekonać się można na wystawie trzech wybitnych fotografików krakowskich: Zbigniewa Łagockiego, Wojciecha Plewińskiego i nieżyjącego już Wacława Nowaka. Tworzyli wspólnie w założonej przez siebie grupie Domino, której dorobek zostanie zaprezentowany podczas IV Krakowskiej Dekady Fotografii. Wernisaż odbędzie się już dzisiaj, 20 kwietnia 2006 roku w Dolnym Pałacu Sztuki w Krakowie.
fot. Zbigniew Łagocki z wystawy "Trzy razy ciało"

O twórczości grupy Domino czytamy w tekście kuratorów Marka Janczyka i Iwony Święch:

Od 1957 roku działali oni w założonej przez siebie grupie Domino, od 1968 roku nazywanej Grupą Trzech. Był to nade wszystko koleżeński układ wspierających się i pomagających sobie młodych ludzi, którzy dla fotografii porzucili zawód architekta. Współpracując ze sobą i ucząc się wspólnie fotografii, jednocześnie budowali odrębną, dla siebie właściwą przestrzeń osobistych poszukiwań. Właściwie dopiero dzisiaj, po wielu latach dostrzec można wyraźnie podobieństwa i różnice pomiędzy nimi, a także ich odrębność na gruncie fotografii polskiej. Fotografie Grupy Trzech, choć są różne łączy kilka cech wspólnych: szczególna delikatność i subtelność w traktowaniu modelki, rodzaj specyficznego dystansu do rzeczywistości zrodzonego z właściwej dla autorów łagodności, spokoju i kultury. Przy tych podobieństwach każdy z nich podążał własną drogą twórczych poszukiwań.

Najstarszy - Wacław Nowak najbardziej był skłonny do eksperymentu, także w zakresie warsztatowym. Znaczącymi i zdaniem krytyków nowatorskimi pracami były jego serie aktów wykonane metodą stroboskopową , w nietypowy sposób wykorzystujące optykę kamery tzw. "fish-eye", a także niemal graficzne "pseudosolaryzacje" czy izohelie.

fot. Wacław Nowak z wystawy "Trzy razy ciało"

Zbigniew Łagocki jest twórcą fotografii nastrojowej, utrzymanej w poetyckim klimacie. Fascynacja pięknem kobiecego ciała łączy się u tego artysty z umiejętnością zastosowania klasycznych reguł kompozycji obrazu i dbałością o warsztat.

Wojciech Plewiński wydaje się być fotografem najbardziej ekspresyjnym z tej trójki. Swobodnie operuje przenośnią, chętnie stosuje fotomontaż umieszczając ciało modelki w krajobrazie natury lub pejzażu miejskim. Najczęściej też eksponuje szczegół, zawierając w swoich pracach najwięcej intymności i czyni to z wyjątkowym taktem.


Wystawa prezentuje ponad 120 oryginalnych fotografii, które, mamy nadzieję, w wyczerpujący sposób przedstawiają autorski punkt widzenia członków Grupy Domino na fotografię ciała.
- Marek Janczyk Iwona Święch

fot. Wojciech Plewiński z wystawy "Trzy razy ciało"

Poniżej publikujemy notki biograficzne autorów:

Zbigniew Łagocki urodził się w 1927 roku we Lwowie. Od 1957 roku jest członkiem ZPAF i do dziś pozostaje jego aktywnym działaczem. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Miał wystawy indywidualne m.in. w Bukareszcie, Sao Paulo, Oslo, Pradze, Genewie, które przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia. Od 1977 roku jest wykładowcą fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie wykłada także w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie. Był współorganizatorem znaczących w historii polskiej fotografii wystaw takich jak: Polska Fotografia Subiektywna i Fotografowie poszukujący. Jest także członkiem m.in. FIAP (Honoraire Excellence) i Photographic Society of America.

Wacław Nowak urodził się w 1924 roku w Krakowie. Od 1957 roku był członkiem ZPAF. W latach 1964-70 prowadził według własnej koncepcji wykłady i ćwiczenia z fotografii na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Zajmował się m.in. fotografią eksperymentalną, portretową i reportażową. Oprócz wystaw zbiorowych miał dziesięć prezentacji indywidualnych, współpracował też z wieloma wydawnictwami. Szczególnie cenił udział w wystawach Fotografii Subiektywnej i Fotografów Poszukujących oraz zorganizowanych przez Międzynarodowe Muzeum Fotografii im. G. Eastmana (USA). Otrzymał tytuł honorowy Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP). Zmarł w 1976 roku w Krakowie.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku w Warszawie. Od 1957 roku jest członkiem ZPAF. Był wieloletnim współpracownikiem tygodnika Przekrój, a także innych wydawnictw oraz teatrów krakowskich. Fotografia teatralna stała się ważną dziedziną jego sztuki. Współpracował także z Władysławem Puchalskim i Instytutem Zootechniki. Plewiński jest laureatem wielu nagród i uczestnikiem wystaw w kraju oraz zagranicą m. in. w Pradze, Rzymie, Chalon sur Saone. W latach 70. kierował krakowskim Odziałem ZPAF, był także członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Otrzymał tytuł Excellence FIAP.

Otwarcie wystawy fotografii grupy Domino Trzy razy ciało odbędzie się 20 kwietnia 2006 roku o godzinie 18 w Dolnym Pałacu Sztuki mieszczącym się przy pl. Szczepańskim 4 w Krakowie. Ekspozycja czynna będzie do 28 kwietnia 2006 roku.

Ekspozycja prezentowana w ramach IV Krakowskiej Dekady Fotografii

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
7
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)