Nie przegap wielkiej koniunkcji planet - Wenus i Jowisz będą bardzo blisko siebie

Autor: Krzysztof Mularczyk

28 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

To będzie jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych 2023 roku. Wenus i Jowisz zbliżą się na niebie na bardzo małą odległość. Podpowiadamy, kiedy i gdzie zobaczyć wielką koniunkcję.

Emocje jeszcze dobrze nie opadły po zorzowej nocy, a na niebie czeka nas kolejny rzadki spektakl. Wieczorem 1 marca Wenus i Jowisz, czyli dwie najjaśniejsze planety na niebie, zbliżą się do siebie na bardzo małą odległość.

Ci którzy lubią patrzeć w górę, z pewnością obserwowali jak te dwa najjaśniejsze na niebie, po Słońcu i Księżycu, obiekty astronomiczne zbliżały się do siebie w ciągu ostatnich dni. Tydzień temu przemknął między nimi także młody Księżyc i w efekcie te trzy ciała niebieskie ułożyły się w jednej linii dość blisko siebie.

Widok zachodniej części nieba dla Warszawy 1 marca 2023 r. o godzinie 18:00

Księżyc już powędrował dalej, ale obie planety nadal zbliżają się do siebie - oczywiście pozornie, bo w rzeczywistości dzieli je odległość prawie 700 milionów kilometrów. Kulminacja zbliżenia, a raczej wielka koniunkcja, bo tak to zjawisko nazywają astronomowie, będzie można obserwować 1 i 2 marca. Wtedy planety będzie dzielić na niebie odległość około 40 minut kątowych, czyli nieco więcej niż średnica tarczy Księżyca w pełni.

Obserwacje obu planet będzie można oczywiście kontynuować w kolejne dni, ale z każdą nocą będą od siebie coraz dalej. Poniższe mapy prezentują zachodnią część nieba 1, 2 i 3 marca około godziny 18:00.

1 marca 2023, 18:00

2 marca 2023, 18:00

3 marca 2023, 18:00

Wielka koniunkcja - gdzie i jak obserwować?

Koniunkcja Wenus i Jowisza będzie oczywiście widoczna gołym okiem nawet z centrum miasta. Kierując wzrok na zachodnią stronę nieba około godziny 18:00 na pewno nie uda nam się tego zjawiska przeoczyć - dwie bardzo jasne “gwiazdy” blisko siebie na pewno zwrócą na siebie uwagę. Za horyzontem znikną po 19:30.

Wyjątkowe spotkanie jasnych planet to jednocześnie doskonały temat na niecodzienne zdjęcie krajobrazowe. Jeszcze w trakcie niebieskiej godziny obiekty będą stosunkowo nisko, co ułatwi wykonanie przemyślanych kompozycji z elementami naturalnymi, jak drzewa i góry lub architekturą czy sylwetką człowieka. Co więcej, przy tak jasnych obiektach, równie dobrze będą prezentować się ujęcia szerokokątne nieba, jak i ciasne kadry krótszym teleobiektywem. Pomysłów na dobre ujęcie może być wiele. Oby tylko dopisała pogoda…

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Letnie Meetingi Fotograficzne - kreatywne spotkania, warsztaty i prelekcje w 9 miastach!
Letnie Meetingi Fotograficzne - kreatywne spotkania, warsztaty i prelekcje w 9 miastach!
Wraz z końcem czerwca ruszają Letnie Meetingi Fotograficzne - seria wydarzeń obejmujących spotkania z ekspertami, praktyczne warsztaty i testy sprzętu. Przez cały lipiec cykl odwiedzi...
6
Liczy się dobra fotografia - rusza Wschodni Festiwal Fotografii 2025
Liczy się dobra fotografia - rusza Wschodni Festiwal Fotografii 2025
6 czerwca w lublinie rusza druga edycja Wschodniego Festiwalu Fotografii. To przestrzeń spotkań z fotografią artystyczną, dokumentalną i reportażową w najbardziej wyrazistych i...
6
Opolski Festiwal Fotografii po raz pierwszy latem. "Przesilenie" startuje już 27 czerwca
Opolski Festiwal Fotografii po raz pierwszy latem. "Przesilenie" startuje już 27 czerwca
OFF przechodzi na czas letni. 15. edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii skupia się wokół tematu przesilenia, prezentując zarówno projekty związane z cyklami natury, jak i osobiste...
2