Konkurs Klubowy, Uwaga Nagrody!

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Luty 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Dołącz do Fujifilm X Klub Polska, bierz udział w konkursach fotograficznych i wygrywaj atrakcyjne nagrody. W tym roku ruszają także "filmowe odmiany" klubowych rozgrywek.

Mija 10 lat odkąd entuzjaści Fotografii i produktów Fujifilm utworzyli społeczność w przestrzeni social mediów, którą nazwali Fijifilm X Klub Polska. Dziś liczy ona sobie ponad 10 tysięcy członków, stając się jednym z najpopularniejszych miejsc, które łączy ludzi dzielących podobne zainteresowania.

fot. Paulina Holtz

Od samego początku celem jaki przyświecał założycielom klubu była szeroko rozumiana edukacja realizowana przede wszystkim poprzez wspólną wymianę doświadczeń, wzajemne inspirowanie się oraz motywowanie do twórczego działania. Poza wspólną pasją, mianownikiem łączącym entuzjastów zapisywania rzeczywistości na kartach pamięci były wysokiej jakości aparaty i obiektywy z logo Fujifilm.

fot. Asia Kasina

fot. Magda Czerwińska-Matysiak

Klubowy Konkurs fotograficzny

Od ponad 5 lat, podążając tropem poszukiwań inspiracji oraz motywacji, Fujifilm X Klub Polska organizuje popularny Klubowy Konkurs fotograficzny.

Zasady konkursu są proste. W odpowiedzi na postawiony co tydzień temat, klubowicze biorący w nim udział, publikują wykonaną przez siebie fotografię. Zawsze jedną i zrobioną w roku bieżącym. Wszystkie konkursowe zdjęcia muszą być wykonane przy pomocy aparatów i obiektywów Fujifilm. Tego rodzaju założenie motywuje do wyciągnięcia aparatu z szuflady i zachęca do zmierzenia się z zadaniem, które bywa prawdziwym wyzwaniem, zmuszając do łamania własnych przyzwyczajeń, wyjścia poza schemat postrzegania rzeczywistości, w końcu do otwarcia na nowe przestrzenie w tak przecież pojemnej przestrzeni jaką jest Fotografia.

fot. Agnieszka Budzyńska

Dobór tematów jest zróżnicowany. Temat znajdzie się dla poszukujących decydującego momentu, dla portrecistów, ambitnych twórców, miłośników natury, krajobrazu, dla reporterów, słowem dla wszystkich, którzy kochają fotografowanie.

fot. Asia Kasina

fot. Michał Palukiewicz

Co jakiś czas odwołujemy się w konkursowych tematach do wielkich klasyków, motywując tym samym uczestników do zapoznania się z ich twórczością, a często w ogóle do poznania nieznanych wcześniej wielkich nazwisk Fotografii pisanej przez "F". Ów cykl nazwaliśmy "Być jak…"

fot. Michał Palukiewicz

fot. Łukasz Franica

Jego popularność skłoniła nas do tego, by w tym roku każdego miesiąca nasi klubowicze przybliżali sobie twórczość jednego ze znanych artystów, by próbowali się w niego wcielić, naśladując jego styl, tematykę prac, nastrój, kolorystykę, a czasem wiernie kopiując jego zdjęcie próbując poszerzyć swój warsztat związany np. ze światłem.

fot. Paweł Garycki

W tym roku na naszej liście inspiracji pojawią się między innymi Andreas Gursky, Jan Saudek, Irving Penn, William Eggleston, Martin Parr, Bogdan Dziworski i inni.

fot. MOKAJA

Zaangażowanie klubowiczów odwołujących się do ulubionych twórców potrafi zaskoczyć. Tak było choćby w przypadku Richarda Avedona, kiedy to jeden z klubowiczów, Jacek Sałaga, ogolił do zera swą bujną czuprynę, przyklejając ponadto na całym ciele gumowe owady, nawiązując tym samym do słynnego portretu pszczelarza Ron Fischera autorstwa Richarda Avedona… Efekt absolutnie niezwykły!

fot. Jacek Sałaga

Co tydzień jury konkursu tworzy prowadzący konkurs Paweł Kosicki, nasz Ambasador oraz jeden z wybranych klubowiczów. Co tydzień inny. Wyróżnione przez nich zdjęcia trafiają później do puli, spośród których wybierane są Zdjęcia Sezonu oraz Zdjęcie Roku.

fot. Marcin Klekot

Jeśli jest konkurs, muszą być nagrody!

Skoro mowa o wyróżnieniach warto wspomnieć o nagrodach i to jakich!

Fujifilm Polska która jest zarówno patronem konkursu jak i współzałożycielem klubowej społeczności, od samego początku hojnie wspiera konkurs, co roku przekazując bardzo atrakcyjne nagrody. W tym roku nagrodą główną za "Zdjęcie Roku" będzie średnioformatowy aparat GFX 50S II wraz z obiektywem GF 35-70mm WR. W niedawno minionym był aparat Fujifilm X-Pro3 lub X-T4 - do wyboru, wraz z obiektywem Fujinon 27mm WR.

fot. Szymon Derwich

Poza nagrodą główną za "Zdjęcie Roku", powoływane przez Fujifilm Polska jury wybiera na koniec każdego kwartału "Zdjęcie Sezonu" nagradzając jego autora profesjonalnym obiektywem, a dwoje wyróżnionych voucherami na profesjonalne wydruki fotografii.

fot. Paweł Garycki

Jest więc o co kopie kruszyć i choć nagrody nie są w tym przedsięwzięciu najważniejsze z pewnością dodatkowo motywują.

Najlepsi z najlepszych...

Progresja i rozwój niektórych uczestników konkursu udowadniają, że założenie dotyczące edukacyjnej jego roli nie są jedynie pustą obietnicą. Wielu spośród zwycięzców i wyróżnianych w konkursie trafiło później ze swymi pracami do galerii, niektórzy pasję zamienili w zawód, inni zaś internetową przestrzeń na strony kolorowych magazynów. Wiele przy tej okazji można by wymienić nazwisk, warto wspomnieć choć dwoje uczestników, których konkurs całkowicie odmienił w kontekście pasji fotografowania.

fot. Paulina Holtz

Pierwsza z nich to Paulina Holtz, zabiegana aktorka teatralna, która odkrywszy nową pasję, swoje pierwsze fotograficzne kroki stawiała w naszym klubowym konkursie. Każdego tygodnia, bez wyjątków, mimo nawału zajęć, realizowała zadania w odpowiedzi na bieżący temat. Tydzień po tygodniu uczyła się warsztatu, robiąc niewiarygodne postępy. Po kilku miesiącach nie sposób było nie zauważyć jej prac, w nich wrażliwości, kreatywności, nade wszystko wielkiego talentu. Paulina dwukrotnie została naszym "Fotografem Roku".

fot. Paulina Holtz

Drugim ze wspomnianych klubowiczów jest Kornel Moczko. Kornel poszedł do naszego konkursu całkowicie inną drogą. Na każde postawione zadanie, jakże przecież zróżnicowane, odpowiadał autoportretem, wcielając się w niezwykle różnorodne role i kreując przy tym całkowicie odmienne rzeczywistości. Niczym Dr Jekyll i Mr Hyde, co tydzień mogliśmy obserwować jego pełne ekspresji, ekstrawaganckie autoportrety. Nie po raz pierwszy okazało się, że liczy się przede wszystkim pomysł, a Kornel został chyba najczęściej wyróżnianym uczestnikiem konkursu.

fot. Kornel Moczko

Pora na filmową odsłonę konkursu...

W 2023 roku Fujifilm X klub Polska postanowiło zaproponować "filmową odmianę" konkursu. Dziś aparaty Fujifilm to przecież nie tylko aparaty sensu stricto, ale i pełnoprawne kamery filmowe. Czas pokaże czy filmowa odsłona dorówna fotograficznej, niemniej najważniejszą pozostaje kwestia by nasz konkurs nadal wyzwalał twórczą energię, inspirując i motywując do kreatywnego działania.

Tekst: Paweł Kosicki

fot. Kuba Eligowski
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Tomaszem Lazarem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Tomaszem Lazarem w Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach cyklu „Decydujący moment”, 6 czerwca 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie ze znanym fotografem Tomaszem Lazarem. Wstęp wolny.
0
Wystawa "Hotel" Krzysztofa Gołucha do obejrzenia w Starej Galerii ZPAF
Wystawa "Hotel" Krzysztofa Gołucha do obejrzenia w Starej Galerii ZPAF
By przyciągnąć naszą uwagę do świata niepełnosprawności, autor posługuje się czytelną kompozycją i wyrazistym kolorem, które nieodparcie kojarzą się z malarstwem Edwarda Hoppera.
9
Znamy wyniki Grand Press Photo 2023: Wojciech Grzędziński ponownie Fotografem Roku!
Znamy wyniki Grand Press Photo 2023: Wojciech Grzędziński ponownie Fotografem Roku!
Wojciech Grzędziński jest autorem Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2023. Nagrodzona fotografia przedstawia ukraińskich ratowników uwalniających spod gruzów ofiarę ostrzału. Grzędziński tytuł...
6