Festiwal

Startuje Plener Festiwal - wystawy, spotkania i warsztaty, dzięki którym lepiej zrozumiesz fotografię

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Sierpień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Już w najbliższy weekend, w dniach 5-7 sierpnia 2022 w Sokołowsku na Dolnym Śląsku rusza Plener Festiwal. Wydarzenia, którego celem jest pogłębianie zrozumienia medium fotografii.

Jeżeli interesujesz się fotografią, to z pewnością zadajesz sobie pytania o to: jak działa obraz fotograficzny? Co to znaczy, że fotografia jest sztuką? Czym jest cykl, wypowiedź, narracja fotograficzna? Czy fotografia ma swój język i jak on brzmi? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania stały się pretekstem do powstania tego festiwalu.

Plener Festiwal – rozumieć fotografię powstał z myślą o osobach, które chcą lepiej rozumieć medium fotograficzne: lubią fotografować, uczą się fotografii, oglądają ją na wystawach, w albumach, internecie i prasie. Festiwal zaprasza, aby w fotografii zobaczyć medium, które pozwala opowiadać historie, przeżywać emocje i dzielić się różnymi punktami widzenia. Pozwala tworzyć sztukę, aby lepiej zrozumieć siebie, innych i rzeczywistość.

Plener Festiwal – rozumieć fotografię to trzy dni wypełnione fotografią: cztery wystawy, spotkania, oprowadzania, wykłady mistrzowskie, warsztaty i przegląd portfolio. Przestrzenie Laboratorium Kultury, Kina Zdrowie, a nawet ulica Główna ciągnąca się przez całe miasto, staną się przestrzeniami prezentowania i działania z fotografiami.

Twórcy prezentujący swoje prace i doświadczenia podczas Festiwalu, to zarówno dojrzali, wybitni artyści i artystki, jak również fotografowie i fotografki, którzy pierwszy raz skonfrontują swoją twórczość z publicznością. Widzowie, którzy uczą się fotografii i chcą pogłębić swoje umiejętności, zostaną zaproszeni „na zaplecze” prezentowanych wystaw i cykli. Wszystkie wydarzenia więc będą miały walor edukacyjny.

Program festiwalu

Piątek, 5 sierpnia

 • 18:00 „Dyplomy” wernisaż wystawy / otwarcie festiwalu (sala Multimedialna w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ)
 • 21:00 Pocket Cinema, Maciek Bączyk i Agnieszka Jarząb (Kino Zdrowie)

Sobota, 6 sierpnia

 • 11:00-13:00 Spacer fotograficzny z Jackiem Jaśko (Kino Zdrowie)
 • 11:00-13:00 Przegląd portfolio – Monika Szewczyk-Wittek, Karol Krukowski, Krzysiek Orłowski, Agnieszka Pajączkowska, Agata  Grzych
 • 14-15:30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dyplomy” (sala Multimedialna w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ)
 • 16:00 „Fotografie - wybór” Jaroslav Benes, wernisaż wystawy (baszta w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ)
 • 17:00 Spotkanie mistrzowskie z Joanną Helander . Pokaz slajdów. Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek 
 • 18:00 „Biała kartka” - wernisaż wystawy (Kino Zdrowie)
 • 20:00  wieczór Kino Zdrowie w klubie festiwalowym (Kino Zdrowie)

Niedziela, 7 sierpnia

 • 11:00-12:30 „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” Spotkanie z autorką książki Moniką Szewczyk-Wittek  (sala Multimedialna w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ)
 • 13:00-14:30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Biała kartka”
 • 15:00 - 16:00 Spotkanie mistrzowskie z Jaroslav Benes na wystawie „Fotografie - wybór”, Jaroslav Benes i Adam Sobota (sala Multimedialna w Laboratorium Kultury  prowadzonym przez Fundację In Situ)
 • 16:30 Fotografia grupowa - Kino Zdrowie - koniec festiwalu

Celem Festiwalu jest wsparcie osób praktykujących tworzenie i oglądanie fotografii artystycznej, w jej lepszym rozumieniu. Właśnie „rozumieniu”, a nie „zrozumieniu”, bo to proces, który trwa i zmienia się wraz z samym medium.

Organizatorem festiwalu jest  Karol Krukowski (Karol o fotografii) we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej IN SITU prowadzącą Sokołowsko Laboratorium Kultury.

Kiedy i gdzie?

Plener Festiwal odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia 2022 roku w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Klub Festiwalowy znajduje się w Kinie Zdrowie. Udział w wydarzeniach i wystawach jest bezpłatny. W przypadku spacerów fotograficznych i przeglądu portfolio konieczne jest dokonanie wcześniejszych zapisów online.

Do Sokołowska można dojechać komunikacją miejską z Wałbrzycha (autobus nr. 15 z przystanku Nowy Świat - Plac Grunwaldzki).

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie karolofotografii.pl/festiwal.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Sfotografuj wolność i wygraj aparat Canon EOS R10 z obiektywem
Sfotografuj wolność i wygraj aparat Canon EOS R10 z obiektywem
Cyfrowe.pl i Canon zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym, w którym nagrodą główną jest aparat Canon EOS R10 z obiektywem RF-S 18-150 mm. Wszystkie...
81
Jak patrzy system? Wystawa fotografii z Instytutu Pamieci Narodowej
Jak patrzy system? Wystawa fotografii z Instytutu Pamieci Narodowej
Wrocławska galeria Miejsce przy miejscu zaprasza na wystawę „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści”, na której zobaczymy wyselekcjonowane...
14
Festiwal w Ramach Sopotu 2022 - polscy fotografowie interpretują temat fenomenu
Festiwal w Ramach Sopotu 2022 - polscy fotografowie interpretują temat fenomenu
Z początkiem września startuje kolejna, 8. już edycja festiwalu W Ramach Sopotu. Jak zwykle zobaczymy prace przygotowane specjalnie na tę okazję przez rezydentów. W tym roku twórcy zmierzyli się...
3