W czwartek zaćmienie Słońca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować?

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

9 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Po 6 latach znowu zobaczymy zaćmienie Słońca z Polski. W czwartek, 10 czerwca dojdzie do zjawiska zaćmienia obrączkowego, ale z terytorium naszego kraju będziemy mogli obserwować tylko płytkie zaćmienie częściowe. Sprawdźcie, gdzie i kiedy będzie najlepiej widoczne.

W czwartek, 10 czerwca dojdzie do zjawiska obrączkowego zaćmienia Słońca. Niestety (dla nas) pas całkowitej fazy obejmie północną Kanadę, Grenlandię i wschodnią Syberię. Polska znajdzie się jedynie w pasie zaćmienia częściowego, ale to i tak duży powód do radości, bo ostatnie takie zjawisko z terytorium naszego kraju oglądaliśmy 6 lat temu.

Mapa pokazująca pas obrączkowego i częściowego zaćmienia Słońca w dn. 10 czerwca 2021. fot. NASA's Scientific Visualization Studio/Ernie Wright

Gdzie w Polsce będzie widoczna maksymalna faza zaćmienia Słońca?

Częściowe zaćmienie oznacza, że Księżyc nie przesłoni Słońca w całości, a jedynie "nadgryzie" jego tarczę - w czwartek, zrobi to od góry. Im dalej na południe naszego kraju, tym faza zaćmienia będzie mniejsza.

W maksymalnej fazie na północy Polski zasłoni je w ponad 15%, ale w Bieszczadach już w 4%. W Warszawie będzie to blisko 10%.

O której godzinie i gdzie obserwować zaćmienie Słońca w Polsce?

Najwcześniej spektakl rozpocznie się na północnym zachodzie Polski - w Szczecinie o godzinie 11:38 i potrwa nieco ponad 2 godziny, osiągając maksymalną fazę o 12:40. W Poznaniu początek nastąpi o 11:44, w Warszawie o 11:55, w Krakowie o 11:57, a w Rzeszowie o 12:04. Na północnym wschodzie, z racji mniejszej fazy, zjawisko będzie trwało już krócej, około 1 godzinę i 40 minut.

Generalnie, w całym kraju fazy maksymalnej należy spodziewać się w okolicach 12:40-12:50.

Zaćmienie Słońca - jak i czym obserwować, by było bezpiecznie?

W trakcie obserwacji należy zachować szczególną ostrożność i nie patrzeć na Słońce bezpośrednio, bez zabezpieczenia. Odradzamy stosowanie ciemnych okularów, okopconych szkiełek i płyt CD, bo nie dają wystarczającego bezpieczeństwa. Należy wykorzystać zaćmieniowe okulary, folie mylarowe czy filtry spawalnicze (okulary, maski).

Przez co patrzeć na Słońce?

Na Słońce należy patrzeć przez zaćmieniowe okulary, folie mylarowe lub filtry spawalnicze. fot. NASA/Aubrey Gemignani

W żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio przez instrumenty optyczne, jak lornetka, teleskop czy lustrzanka z teleobiektywem. Grozi to uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku. Na obiektywach muszą się znaleźć mocne filtry szare ND lub specjalistyczne folie słoneczne (mylarowe), które można kupić np. w sklepach astronomicznych.

Najbezpieczniejszą metodą obserwacji zaćmienia Słońca jest projekcja obrazu na ekran przez lornetkę lub teleskop. Umieszczamy instrument optyczny na statywie, kierując obiektyw do Słońca, a rzutowany przez okular obraz oglądamy na ekranie (np. kartce papieru). Uwaga! przy ustawianiu instrumentu, nie patrzymy przez niego, a jedynie sugerujemy się rzucanym przez niego cieniem.

Jak obserwowac zaćmienie Słońca

Projekcja obrazu na ekran przez lornetkę lub teleskop to jedna z najbezpieczniejszych metod obserwacji Słońca. fot. NASA

Przesłoniętą przez księżyc tarczę Słońca możemy też zobaczyć pod drzewami, gdy promienie przebijają się przez liście, rzutując obraz na ziemi, lub w jakimś w ciemnym pomieszczeniu (np. w garażu), do którego promienie Słońca wpadają przez małe szczeliny. W taki sposób Słońce obserwowano już w starożytności.

Na takiej zasadzie działa camera obscura. Do obserwacji zaćmienia Słońca można więc wykorzystać nawet pudełko - na jednej ściance robimy mały otwór szpilką, przez który promienie będą rzutować obraz na ściance przeciwległej.

Kiedy następne zaćmienie Słońca?

Następne zaćmienie Słońca widoczne z naszego kraju będziemy mogli podziwiać już za rok, 25 października 2022 roku, o ile jesienna aura dopisze.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Fundacja Archeologia Fotografii rusza z wystawą „Karuzela" Harry’ego Weinberga, który w latach 1966-1973 zrealizował fotoreportaże i zdjęcia do ok. 200 artykułów...
0
1
Przetestuj i wygraj obiektyw Samyang AF do Sony E - ruszamy z nowym konkursem
Przetestuj i wygraj obiektyw Samyang AF do Sony E - ruszamy z nowym konkursem
Wraz z Focus Nordic i marką Samyang startujemy z kolejnym konkursem, w którym możecie wygrać ciekawy sprzęt fotograficzny. Tym razem zadanie polega na zrecenzowaniu 2...
0
0
 Wystawa „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 3” do obejrzenia w Warszawie
Wystawa „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 3” do obejrzenia w Warszawie
Wystawę portretów autorstwa Silvii Pogody, Bartka Wieczorka oraz duetów Dyby i Adama Lach, Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło od 16 czerwca 2021 będzie można zobaczyć w warszawskiej Galerii...
0
0