We wtorek zaćmienie Słońca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować?

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

We wtorek, 25 października dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca, którego maksymalna faza widoczna z Polski wyniesie aż 46%. Sprawdźcie, gdzie i kiedy będzie najlepiej widoczne to niecodzienne zjawisko oraz dowiedzcie się, jak bezpiecznie je fotografować.

We wtorek, 25 października nastąpi częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widoczne z północnej Afryki, Bliskiego Wschodu, zachodniej części Azji oraz niemal całej Europy, w tym z Polski.

Mapa pokazująca pas częściowego zaćmienia Słońca w dn. 25 października 2022. Screen: www.timeanddate.com

Gdzie w Polsce będzie widoczna maksymalna faza zaćmienia Słońca?

Częściowe zaćmienie oznacza, że Księżyc nie przesłoni Słońca w całości, a jedynie "nadgryzie" jego tarczę - we wtorek, zrobi to od góry. Im bliżej północno-wschodniej granicy naszego kraju, tym faza zaćmienia będzie większa.

W okolicach Suwałk faza zjawiska będzie zatem największa - Księżyc przesłoni tarczę w 46%, a w regionach południowo-zachodnich najmniejsza - we Wrocławiu wyniesie 34%. W Warszawie będzie to 41%.

Tak będzie wyglądać maksymalna faza częściowego zaćmienia Słońca widziana z Warszawy. Screen: www.timeanddate.com

O której godzinie i gdzie obserwować zaćmienie Słońca w Polsce?

W Suwałkach zaćmienie Słońca rozpocznie się o 11:15 i będzie trwało 2 godziny 20 minut, osiągając maksymalną fazę o 12:14. W Szczecinie początek nastąpi o 11:09, w Warszawie o 11:14, we Wrocławiu o 11:12, a w Rzeszowie o 11:16. Różnice w czasach na terenie Polski są więc rzędu kilku minut.

Generalnie, w całym kraju fazy maksymalnej należy spodziewać się w okolicach 12:15-12:30 (w Warszawie będzie to 12:23). Szczegółową, interaktywną mapę tegorocznego zaćmienia można znaleźć pod adresem www.timeanddate.com.

Zaćmienie Słońca - jak i czym obserwować, by było bezpiecznie?

W trakcie obserwacji należy zachować szczególną ostrożność i nie patrzeć na Słońce bezpośrednio, bez zabezpieczenia. Odradzamy stosowanie ciemnych okularów, okopconych szkiełek i płyt CD, bo nie dają wystarczającego bezpieczeństwa. Należy wykorzystać zaćmieniowe okulary, folie mylarowe czy filtry spawalnicze (okulary, maski).

Przez co patrzeć na Słońce?

Na Słońce należy patrzeć przez zaćmieniowe okulary, folie mylarowe lub filtry spawalnicze. fot. NASA/Aubrey Gemignani

W żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio przez instrumenty optyczne, jak lornetka, teleskop czy lustrzanka z teleobiektywem. Grozi to uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku. Na obiektywach muszą się znaleźć mocne filtry szare ND lub specjalistyczne folie słoneczne (mylarowe), które można kupić np. w sklepach astronomicznych.

Najbezpieczniejszą metodą obserwacji zaćmienia Słońca jest projekcja obrazu na ekran przez lornetkę lub teleskop. Umieszczamy instrument optyczny na statywie, kierując obiektyw do Słońca, a rzutowany przez okular obraz oglądamy na ekranie (np. kartce papieru). Uwaga! przy ustawianiu instrumentu, nie patrzymy przez niego, a jedynie sugerujemy się rzucanym przez niego cieniem.

Jak obserwowac zaćmienie Słońca

Projekcja obrazu na ekran przez lornetkę lub teleskop to jedna z najbezpieczniejszych metod obserwacji Słońca. fot. NASA

Przesłoniętą przez księżyc tarczę Słońca możemy też zobaczyć pod drzewami, gdy promienie przebijają się przez liście, rzutując obraz na ziemi, lub w jakimś w ciemnym pomieszczeniu (np. w garażu), do którego promienie Słońca wpadają przez małe szczeliny. W taki sposób Słońce obserwowano już w starożytności.

Na takiej zasadzie działa camera obscura. Do obserwacji zaćmienia Słońca można więc wykorzystać nawet pudełko - na jednej ściance robimy mały otwór szpilką, przez który promienie będą rzutować obraz na ściance przeciwległej.

Kiedy następne zaćmienie Słońca?

Następne zaćmienie Słońca widoczne z naszego kraju będziemy mogli podziwiać dopiero 29 marca 2025 roku. Będzie również częściowe, ale dużo mniej efektowne.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10