Kobieca tożsamość we współczesnym świecie. Wystawa Ilony Szwarc w Pop-up Ogrodowa8

Autor: Redakcja Fotopolis

2 Lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Jak kształtujemy się od środka i na zewnątrz, by dopasować się do społeczeństwa? Wyjątkowy projekt „I am a Woman and I Feast on Memory” przez cały lipiec będzie można oglądać w łódzkiej galerii Pop-up Ogrodowa8.

Ilona Szwarc to polsko-amerykańska artystka, mieszka i pracuje w Los Angeles. Jej twórczość dotyka problemów kobiecej tożsamości i jej kondycji we współczesnym kontekście kulturowym. Punktem wyjścia dla jej rozważań są pojęcia stawania się i koncepcja idealnego ja.

„Plastyczność naszego ja – dosłowne wchodzenie w czyjąś skórę – to motyw dotkliwie przenikający tryptyk autorskich książek Ilony Szwarc. Strona po stronie, na przemian urzeczony i przerażony, czytelnik po ich obejrzeniu pozostaje z niepokojącym wrażeniem, że oto trafił na broszurę gabinetu radykalnej chirurgii kosmetycznej lub fotoreportaż o bezkompromisowym dążeniu do piękna absolutnego.” - pisze o projektach fotografki Lesley A. Martin, redaktor naczelny Aperture.

Jednostka a społeczeństwo

Fot. Ilona Szwarc, z projektu "I am a Woman and I Feast on Memory"

Ilona Szwarc na czynniki pierwsze rozkłada proces „stawania się”, interesuje ją to, jak jednostka samoistnie kształtuje się od środka i na zewnątrz, dopasowując się do społeczeństwa, które ją otocza.

Każda z części tryptyku to zbiór 23 portretów, których chronologiczny układ przypomina formę instrukcji makijażu scenicznego. Angażując do projektu kobiety, które dzielą z artystką podobne cechy fizyczne, Szwarc staje się jednocześnie przedmiotem i podmiotem tych fotografii. Krok po kroku manipuluje własnym wizerunkiem, wykorzystując do tego swojego amerykańskiego sobowtóra.

Fot. Ilona Szwarc, z projektu "I am a Woman and I Feast on Memory"

„Nie urodziłam się w Ameryce, pozostaję tu obca i nie dotyczą mnie tutejsze mechanizmy stawania się. Ta pozycja, wyjątkowa w moim odczuwaniu, ale powszechna i wspólna w przestrzeni, którą dziele z innymi, jest u źródeł moich poszukiwań” - tłumaczy Szwarc.

Tożsamość w przestrzeni pustki

Te starannie wyreżyserowane fotografie komplikują też pojęcia portretu i autoportretu. Szwarc prowadzi fascynującą narrację, w której poprzez filmowe zbliżenia na rysunki i malowidła na twarzy modelki, najpierw przedstawia ją jako starą kobietę, by potem, kilkoma kolorowymi i abstrakcyjnymi pociągnięciami, przekształcić ją w obrzmiałą matronę. Seria zdjęć ma swój finał w androgenicznej i groteskowej odsłonie twarzy modelki, po której pozostaje coś na kształt współczesnego veraikonu sobowtóra artystki.

fot. Ilona Szwarc, z projektu "I am a Woman and I Feast on Memory"

„Przedstawiony przeze mnie proces stawania się może wydawać się mętny i niepokojący a gesty agresywne i przepełnione przemocą – to prymitywny akt twórczy. Poprzez te eksperymenty, odkryłam, że proces stawania się to proces eliminacji, taki, który konsekwentnie zmierza ku pustce, wymazaniu znaczenia. Na początku obserwowałam siebie w oczach moich sobowtórów, w naśladowczym akcie, który kierował moje spojrzenie z powrotem na mnie, uświadamiając mi to, jak w rzeczywistości uosabiam i wypełniam siebie. Teraz wyobrażam siebie w przestrzeni pustki” - podsumowuje autorka.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 3 lipca 2020 roku o godz. 19.00 w galerii Pop-up Ogrodowa8 , przy ul. Ogrodowej 8 w Łodzi (Ogrodowa Office). O godz. 21.30 wernisaż uświetni koncert "Ejlejthei" Rafała Kocałkiego.

Wernisaż odbędzie się na patio budynku, a do galerii będą zapraszane małe grupy gości. Organizator przypomina o konieczności posiadania maseczek ochronnych.

Wystawę będzie można oglądać do 2 sierpnia 2020 roku.

Ilona Szwarc

Ilona Szwarc (ur. 1984) ukończyła studia na kierunku fotografia na Uniwersytecie Yale oraz obroniła z wyróżnieniem dyplom w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Obecnie mieszka i pracuje w Los Angeles.

Szwarc jest autorką kilku wystaw indywidualnych, m.in. w: Make Room oraz AALA w Los Angeles, Instytut Fotografii Fort oraz Leica Gallery w Warszawie, Foley Gallery w Nowym Jorku; Claude Samuel Galerie w Paryżu, Amerika Haus w Monachium oraz Maison de la Photographie w Lille. Jej fotografie były pokazywane na wystawach grupowych w Nowym Jorku, Londynie, Sztokholmie, Bilbao, Amsterdamie, Zagrzebiu, Łodzi, Chicago oraz ostatnio w Regen Projects w Los Angeles oraz Danziger Gallery w Nowym Jorku.

Zdobyła wiele prestiżowych nagród, wśród których do najważniejszych należą: Nagroda Richarda Bensona Prize for Excellence in Photography (Yale University, 2015), Nagroda Arnolda Newmana Prize for New Directions in Photographic Portraiture (Arnold and August Newman Foundation, 2014), oraz World Press Photo (World Press Photo Foudation, 2013). W 2014 Szwarc uczestniczyła w Joop Swart Masterclass, zaś Uniwersytet Yale przyznał jej grant Alice Kimball Traveling Fellowship.

W 2016 została zaliczona do prestiżowego grona Talentów muzeum FOAM, a projekt I am a Woman and I Feast on Memory został zaprezentowany na łamach Foam Magazine oraz na festiwalu Unseen w Amsterdamie. Fotografie Szwarc były publikowane na całym świecie, m.in. przez „The New York Times Magazine”, „The New Yorker”, „TIME”, „The UK Sunday Times Magazine”, „The Telegraph Magazine”.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ruszyła tegoroczna odsłona konkursu fotograficznego upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Do wygrania 10 000 zł i vouchery do sklepów fotograficznych.
1
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
„Lato z Phoenix” to cykl fotospacerów pod znakiem fotografii analogowej, które odbędą się w 7 miastach Polski. Warsztaty, na których będzie można wypróbować najnowszy film Harman Phoenix 200...
1
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
Powiązane artykuły