„Sudek, Funke, Drtikol…“ to przekrojowa wystawa największych artystów czeskiej fotografii

0
Redakcja Fotopolis
2 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nadchodząca wystawa„ Sudek, Funke, Drtikol…“ to prawdziwa uczta dla oczu. Będziemy mogli prześledzić historię czeskiej fotografii i jej największych artystów. Wybór prac pochodzi z PPF Art w Pradze - największej prywatnej kolekcji w Czechach.

Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przygotowuje właśnie bardzo ciekawą ekspozycję. Dzięki niej będziemy mogli zapoznać się z największymi i najważniejszymi reprezentantami czeskiej szkoły fotografii: Josef Sudek, Jaromir Funke, Frantitišek Drtikol czy chociażby Jaroslav Rössler. Uzyskamy możliwość spojrzenia na historię tej dziedziny sztuki zarówno całościowo, jak i poprzez twórczość poszczególnych autorów.

fot. Jaromir Funke „Samotność“

Historia czeskiej fotografii w pigułce

Jedną z najcenniejszych części kolekcji PPF Art jest zbiór ponad dwustu fotografii Josefa Sudka uznanego już w latach siedemdziesiątych za jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Na wystawie zobaczymy 21 jego fotografii z różnych cykli: „Okno mojej pracowni”, „Ogród Rothmayera“, „Wspomnienia“, „Szklany labirynt“, „Św. Wit“, fotografie drzew, martwe natury i panoramy.

fot. Josef Sudek „Po deszczu“

Na wystawie zaprezentowane będą także kobiece akty - Františka Drtikola z lat 30. oraz estetyzujące ujęcia z lat 90. Słowaka Tono Stano. Natomiast współczesną fotografię czeską ze zbiorów PPF Art w Pradze reprezentować będą inscenizowane portrety Ivana Pinkavy oraz prace Vacláva Jiráska, wykonane tradycyjną metodą fotograficzną,  z najwyższą dbałością o intensywność przekazu.

fot. Ivana Pinkavy

Gdzie i kiedy?

Artyści prezentowani na wystawie: Ladislav Emil Berka, František Fridrich, Rudolf Bruner-Dvořák, František Drtikol, Jaroslav Rössler, Jaromír Funke, Jan Lauschmann, Alexandr Hackenschmied, Běla Kolářová, Adolf Novák, Bohumil Šťastný, Josef  Bartuška, Drahomír  Růžička, Miroslav Hák, Josef Sudek, Tono Stano, Václav Jirásek, Ivan Pinkava.

fot. Františk Drtikol

Wystawa „Sudek, Funke, Drtikol…" jest częścią projektu „Energea“. Wernisaż odbędzie się 9 sierpnia (piątek) o godzinie 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze (ul. Długa 1). Ekspozycję będziemy mogli oglądać do 28 września w dniach: od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00, soboty 10:00-16:00, w niedziele galeria jest nieczynna.

zdjęcie główne: Tono Stano „Zmysłowość“ | źródło: mat. pras.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
W niedzielę 27 października rusza kolejna edycja warsztatów „Portrety miasta, czyli fotografuj, nie pstrykaj", pozwalających spojrzeć na historię stolicy z perspektywy obiektywu.
1
0
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Warszawski Instytut Fotografii Fort zaprasza na poświęcone projektom długoterminowym, weekendowe warsztaty “DIY Storytelling”, które poprowadzi holenderski...
0
0
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Nikon ruszył z jesienno-zimowymi promocjami, którymi objętych jest kilkadziesiąt korpusów i obiektywów ze wszystkich systemów producenta. To doskonała okazja na zakup...
1
0
Powiązane artykuły