„Sudek, Funke, Drtikol…“ to przekrojowa wystawa największych artystów czeskiej fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

2 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Nadchodząca wystawa„ Sudek, Funke, Drtikol…“ to prawdziwa uczta dla oczu. Będziemy mogli prześledzić historię czeskiej fotografii i jej największych artystów. Wybór prac pochodzi z PPF Art w Pradze - największej prywatnej kolekcji w Czechach.

Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przygotowuje właśnie bardzo ciekawą ekspozycję. Dzięki niej będziemy mogli zapoznać się z największymi i najważniejszymi reprezentantami czeskiej szkoły fotografii: Josef Sudek, Jaromir Funke, Frantitišek Drtikol czy chociażby Jaroslav Rössler. Uzyskamy możliwość spojrzenia na historię tej dziedziny sztuki zarówno całościowo, jak i poprzez twórczość poszczególnych autorów.

fot. Jaromir Funke „Samotność“

Historia czeskiej fotografii w pigułce

Jedną z najcenniejszych części kolekcji PPF Art jest zbiór ponad dwustu fotografii Josefa Sudka uznanego już w latach siedemdziesiątych za jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Na wystawie zobaczymy 21 jego fotografii z różnych cykli: „Okno mojej pracowni”, „Ogród Rothmayera“, „Wspomnienia“, „Szklany labirynt“, „Św. Wit“, fotografie drzew, martwe natury i panoramy.

fot. Josef Sudek „Po deszczu“

Na wystawie zaprezentowane będą także kobiece akty - Františka Drtikola z lat 30. oraz estetyzujące ujęcia z lat 90. Słowaka Tono Stano. Natomiast współczesną fotografię czeską ze zbiorów PPF Art w Pradze reprezentować będą inscenizowane portrety Ivana Pinkavy oraz prace Vacláva Jiráska, wykonane tradycyjną metodą fotograficzną,  z najwyższą dbałością o intensywność przekazu.

fot. Ivana Pinkavy

Gdzie i kiedy?

Artyści prezentowani na wystawie: Ladislav Emil Berka, František Fridrich, Rudolf Bruner-Dvořák, František Drtikol, Jaroslav Rössler, Jaromír Funke, Jan Lauschmann, Alexandr Hackenschmied, Běla Kolářová, Adolf Novák, Bohumil Šťastný, Josef  Bartuška, Drahomír  Růžička, Miroslav Hák, Josef Sudek, Tono Stano, Václav Jirásek, Ivan Pinkava.

{$in-article-newsletter}

fot. Františk Drtikol

Wystawa „Sudek, Funke, Drtikol…" jest częścią projektu „Energea“. Wernisaż odbędzie się 9 sierpnia (piątek) o godzinie 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze (ul. Długa 1). Ekspozycję będziemy mogli oglądać do 28 września w dniach: od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00, soboty 10:00-16:00, w niedziele galeria jest nieczynna.

zdjęcie główne: Tono Stano „Zmysłowość“ | źródło: mat. pras.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Powiązane artykuły