Odkryj magię portretu na bezpłatnych, czterodniowych warsztatach z Toddem Hido, wybitnym amerykańskim fotografem

0
Redakcja Fotopolis
6 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

W ramach 11. edycji cyklu spotkań Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędą się wyjątkowe warsztaty portretowe z wybitnym amerykańskim fotografem - Toddem Hido. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do najbliższej środy (8 maja).

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to niezwykle popularny cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Od wiosny 2014 r. w ramach cyklu spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko). Wydarzenia są zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii.

Gościem najbliższego spotkania będzie Todd Hido - światowej sławy amerykański fotograf. Opowie on o źródłach i inspiracjach, czyli podejmie próbę odpowiedzi na nieuchwytne pytania. Jednak to nie wszystko. Poza zaplanowanym spotkaniem w Warszawie odbędą się wyjątkowe warsztaty portretowe z amerykańskim fotografem. Będą one częścią rezydencji, którą artysta odbędzie na specjalne zaproszenie Wszyscy Jesteśmy Fotografami.

- Warsztaty będą okazją do bliższego poznania jednego z najciekawszych współczesnych fotografów, jego dorobku portretowego a także pracy pod jego okiem. Każdy uczestnik będzie miał szansę zaprezentować i przedyskutować swoje zdjęcia a także poznać tajniki warsztatu Todda Hido - zaznaczają organizatorzy.

fot. Todd Hido, z cyklu „Excerpts from Silver Meadows” (2011)

Plan warsztatów

  • 20 maja 2019, godz. 9:00-15:00, przegląd i analiza prac Todda Hido i uczestników warsztatów (dyskusja)
  • 21-22 maja 2019, godz. 9:00–17:00, praca z modelami pod okiem Todda Hido. Artysta zaprezentuje swoje metody pracy z bohaterem, wykorzystanie różnych źródeł oświetlenia a także będzie pracował z każdym uczestnikiem indywidualnie.
  • 23 maja 2019, godz. 9:00-17:00, przegląd i analiza fotografii Todda Hido oraz uczestników, które powstały podczas warsztatów. Artysta przedstawi swoje metody obróbki zdjęć, a także opowie o dalszej pracy ze zdjęciami, np. w formie wystawy czy książki (dyskusja).

Jak aplikować?

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 10 uczestników. Aby wziąć udział w warsztatach z Toddem Hido należy na e-mail info@wszyscyjestesmyfotografami.pl przesłać swoją notkę biograficzną (maksymalnie 800 znaków) w języku angielskim, PDF z ukończonym jednym projektem portretowym (max. 15 zdjęć z tekstem w języku angielskim) o wielkości nieprzekraczającej 2 MB oraz PDF z zaczętym projektem (min. 2 zdjęcia z tekstem w języku angielskim) o wielkości nieprzekraczającej 1,5 MB. Trzeba podać także imię, nazwisko i telefon kontaktowy. Najciekawsze zgłoszenia wybierze Todd Hido. Termin nadsyłania aplikacji mija 8 maja (najbliższa środa).

Natomiast spotkanie z Toddem Hido zorganizowane w ramach 11 edycji WJF odbędzie się 20 maja o godzinie 18:00 w Zachęcie (Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego).

Todd Hido - amerykański fotograf urodzony w 1968 w Kent, Ohio, USA. Jak sam mówi, wędruje bez końca, podejmując długie podróże w poszukiwaniu obrazów łączących się z jego własnymi wspomnieniami. Przedstawiając krajobraz w niepowtarzalny sposób i stosując unikalną paletę barw, Hido ukazuje ciche i tajemnicze oblicze prowincjonalnej Ameryki, gdzie zuniformizowane społeczności stwarzają pozory stabilności, skrywając za tą fasadą swoją rzeczywistą niestabilność. Jego fotografie znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, w tym w Getty w Los Angeles, Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco. Pier 24 Photography posiada archiwum wszystkich opublikowanych prac artysty. Wydał kilkanaście książek, w tym nagradzaną monografię “Excerpts from Silver Meadows” (2013) oraz nowatorski zestaw pudełek B-side, zaprojektowany jako jej element towarzyszący. Wśród tytułów wydanych przez Aperture znalazły się “Todd Hido on Landscapes, Interiors, and the Nude” (2014), część serii “The Photography Workshop”, a także retrospektywny “Intimate Distance: Twenty-Five Years of Photographs, A Chronological Album” (2016). Jego następna książka “Bright Black World” ukaże się jesienią tego roku. Hido jest także kolekcjonerem, który w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat stworzył jedną z najbardziej godnych uwagi kolekcji książek fotograficznych, która zostanie opisana w “Bibliomania: The World’s Most Interesting Private Libraries” (Random House, 2019).

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Fotografia kontra autyzm - Tomek Sikora i Jeremiasz Popiel w NEY Gallery & Prints
Fotografia kontra autyzm - Tomek Sikora i Jeremiasz Popiel w NEY Gallery & Prints
Nowojorskie Relacje to wyjątkowa wystawa, na której zdjęcia łączą się grafiką, a fotograficzne spojrzenie zostaje poddane interpretacji przez umysł autysty. Od piątku...
0
0
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Najbliższe dni będą doskonałą okazją do skompletowania pełnoklatkowego zestawu do fotografii portretowej. Na zakończenie zimowej akcji cashback dealerzy Sony oferują...
31
0
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
87
0