Odkryj magię portretu na bezpłatnych, czterodniowych warsztatach z Toddem Hido, wybitnym amerykańskim fotografem

0
Redakcja Fotopolis
6 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

W ramach 11. edycji cyklu spotkań Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędą się wyjątkowe warsztaty portretowe z wybitnym amerykańskim fotografem - Toddem Hido. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do najbliższej środy (8 maja).

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to niezwykle popularny cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Od wiosny 2014 r. w ramach cyklu spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko). Wydarzenia są zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii.

Gościem najbliższego spotkania będzie Todd Hido - światowej sławy amerykański fotograf. Opowie on o źródłach i inspiracjach, czyli podejmie próbę odpowiedzi na nieuchwytne pytania. Jednak to nie wszystko. Poza zaplanowanym spotkaniem w Warszawie odbędą się wyjątkowe warsztaty portretowe z amerykańskim fotografem. Będą one częścią rezydencji, którą artysta odbędzie na specjalne zaproszenie Wszyscy Jesteśmy Fotografami.

- Warsztaty będą okazją do bliższego poznania jednego z najciekawszych współczesnych fotografów, jego dorobku portretowego a także pracy pod jego okiem. Każdy uczestnik będzie miał szansę zaprezentować i przedyskutować swoje zdjęcia a także poznać tajniki warsztatu Todda Hido - zaznaczają organizatorzy.

fot. Todd Hido, z cyklu „Excerpts from Silver Meadows” (2011)

Plan warsztatów

  • 20 maja 2019, godz. 9:00-15:00, przegląd i analiza prac Todda Hido i uczestników warsztatów (dyskusja)
  • 21-22 maja 2019, godz. 9:00–17:00, praca z modelami pod okiem Todda Hido. Artysta zaprezentuje swoje metody pracy z bohaterem, wykorzystanie różnych źródeł oświetlenia a także będzie pracował z każdym uczestnikiem indywidualnie.
  • 23 maja 2019, godz. 9:00-17:00, przegląd i analiza fotografii Todda Hido oraz uczestników, które powstały podczas warsztatów. Artysta przedstawi swoje metody obróbki zdjęć, a także opowie o dalszej pracy ze zdjęciami, np. w formie wystawy czy książki (dyskusja).

Jak aplikować?

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 10 uczestników. Aby wziąć udział w warsztatach z Toddem Hido należy na e-mail info@wszyscyjestesmyfotografami.pl przesłać swoją notkę biograficzną (maksymalnie 800 znaków) w języku angielskim, PDF z ukończonym jednym projektem portretowym (max. 15 zdjęć z tekstem w języku angielskim) o wielkości nieprzekraczającej 2 MB oraz PDF z zaczętym projektem (min. 2 zdjęcia z tekstem w języku angielskim) o wielkości nieprzekraczającej 1,5 MB. Trzeba podać także imię, nazwisko i telefon kontaktowy. Najciekawsze zgłoszenia wybierze Todd Hido. Termin nadsyłania aplikacji mija 8 maja (najbliższa środa).

Natomiast spotkanie z Toddem Hido zorganizowane w ramach 11 edycji WJF odbędzie się 20 maja o godzinie 18:00 w Zachęcie (Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego).

Todd Hido - amerykański fotograf urodzony w 1968 w Kent, Ohio, USA. Jak sam mówi, wędruje bez końca, podejmując długie podróże w poszukiwaniu obrazów łączących się z jego własnymi wspomnieniami. Przedstawiając krajobraz w niepowtarzalny sposób i stosując unikalną paletę barw, Hido ukazuje ciche i tajemnicze oblicze prowincjonalnej Ameryki, gdzie zuniformizowane społeczności stwarzają pozory stabilności, skrywając za tą fasadą swoją rzeczywistą niestabilność. Jego fotografie znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, w tym w Getty w Los Angeles, Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco. Pier 24 Photography posiada archiwum wszystkich opublikowanych prac artysty. Wydał kilkanaście książek, w tym nagradzaną monografię “Excerpts from Silver Meadows” (2013) oraz nowatorski zestaw pudełek B-side, zaprojektowany jako jej element towarzyszący. Wśród tytułów wydanych przez Aperture znalazły się “Todd Hido on Landscapes, Interiors, and the Nude” (2014), część serii “The Photography Workshop”, a także retrospektywny “Intimate Distance: Twenty-Five Years of Photographs, A Chronological Album” (2016). Jego następna książka “Bright Black World” ukaże się jesienią tego roku. Hido jest także kolekcjonerem, który w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat stworzył jedną z najbardziej godnych uwagi kolekcji książek fotograficznych, która zostanie opisana w “Bibliomania: The World’s Most Interesting Private Libraries” (Random House, 2019).

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
9
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
5
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
5
0