Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

„Obszary niewiadome“ to zbiorowa wystawa, której inspiracją jest tajemnica

0

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na zbiorową wystawę fotografii „Obszary niewiadome“, której głównym celem jest odkrywanie autoterapii poprzez sztukę. Wernisaż już 8 maja w Galerii Katowice.

Wystawa zbiorowa „Obszary niewiadome“ skupia twórców posługujących się językiem sztuk wizualnych. Paulina Jeziorska, Eny Kielska, Małgorzata Malinowska-Klimek, Przemysław Kot, Katarzyna Kalua Kryńska, Kamil Myszkowski, NetoSen, Patrycja Pawęzowska i Tomasz Warzyński to artyści, których prace będzie można oglądać w przestrzeniach Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików. Podczas wernisażu - poza wystawionymi fotografiami - będzie można obejrzeć także instalacje, przeczytać prozę i uczestniczyć w sztuce performance. Większość dzieł powstało od września 2018 roku do lutego 2019 roku.

Tajemnica leży u podstaw powstania tej wystawy

Głównym założeniem wystawy jest odkrywanie autoterapii. Teoria terapii poprzez sztukę jest znana, ale czy do końca rozumiemy to czym jest i jak oddziałuje na stan psychofizyczny? Autoterapia dokonuje się w przywoływaniu emocji i tworzeniu obrazów rzeczywistych. Uzdrawiająca energia sztuki racjonalizuje relację Twórcy z otoczeniem ukazując obszary nieznane nawet samemu artyście. Autoterapia niesie z sobą wiele funkcji takich jak dydaktyczna, katartyczna, kompensacyjna, ludyczna czy społeczna. Sprawiają one, że nieuświadomione symbole naniesione na dzieło nabierają sensu.

- Jak kształtuje się świadomość terapeutyczna w kontekście tworzenia i percepcji? Czy za każdym razem wykonując dzieło jesteśmy poddawani terapii? Czy to już nadinterpretacja? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas wernisażu w rozmowie z Artystami. W trakcie wernisażu odbędzie się performance oraz akcja artystyczna. Do czasu oficjalnego otwarcia wystawy nazwiska Artystów biorących udział w wystawie nie zostaną przypisane do ich dzieł, czego wymaga akcja artystyczna Projekt Twórca - podkreśla dr Patrycja Pawęzowska, kuratorka wystawy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się 8 maja 2019 roku o 18:30 w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików, przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 31 maja: od środy do piątku w godzinach od 17:00 do 20:00.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0