„Obszary niewiadome“ to zbiorowa wystawa, której inspiracją jest tajemnica

0
Redakcja Fotopolis
30 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na zbiorową wystawę fotografii „Obszary niewiadome“, której głównym celem jest odkrywanie autoterapii poprzez sztukę. Wernisaż już 8 maja w Galerii Katowice.

Wystawa zbiorowa „Obszary niewiadome“ skupia twórców posługujących się językiem sztuk wizualnych. Paulina Jeziorska, Eny Kielska, Małgorzata Malinowska-Klimek, Przemysław Kot, Katarzyna Kalua Kryńska, Kamil Myszkowski, NetoSen, Patrycja Pawęzowska i Tomasz Warzyński to artyści, których prace będzie można oglądać w przestrzeniach Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików. Podczas wernisażu - poza wystawionymi fotografiami - będzie można obejrzeć także instalacje, przeczytać prozę i uczestniczyć w sztuce performance. Większość dzieł powstało od września 2018 roku do lutego 2019 roku.

Tajemnica leży u podstaw powstania tej wystawy

Głównym założeniem wystawy jest odkrywanie autoterapii. Teoria terapii poprzez sztukę jest znana, ale czy do końca rozumiemy to czym jest i jak oddziałuje na stan psychofizyczny? Autoterapia dokonuje się w przywoływaniu emocji i tworzeniu obrazów rzeczywistych. Uzdrawiająca energia sztuki racjonalizuje relację Twórcy z otoczeniem ukazując obszary nieznane nawet samemu artyście. Autoterapia niesie z sobą wiele funkcji takich jak dydaktyczna, katartyczna, kompensacyjna, ludyczna czy społeczna. Sprawiają one, że nieuświadomione symbole naniesione na dzieło nabierają sensu.

- Jak kształtuje się świadomość terapeutyczna w kontekście tworzenia i percepcji? Czy za każdym razem wykonując dzieło jesteśmy poddawani terapii? Czy to już nadinterpretacja? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas wernisażu w rozmowie z Artystami. W trakcie wernisażu odbędzie się performance oraz akcja artystyczna. Do czasu oficjalnego otwarcia wystawy nazwiska Artystów biorących udział w wystawie nie zostaną przypisane do ich dzieł, czego wymaga akcja artystyczna Projekt Twórca - podkreśla dr Patrycja Pawęzowska, kuratorka wystawy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się 8 maja 2019 roku o 18:30 w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików, przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 31 maja: od środy do piątku w godzinach od 17:00 do 20:00.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
15
2
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
87
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0