Porozmawiaj z Danutą Kowalik-Dura o roli kuratora w fotografii

0
Redakcja Fotopolis
23 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już dziś kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…“. Tym razem Danuta Kowalik-Dura opowie o kulisach swojej pracy i roli jaką w fotografii odgrywa kurator. Start o 18:30 w Galerii Katowice.

Porozmawiajmy o... to popularny cykl poświęcony fotografii, który jest organizowany przez Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Gościem kolejnego spotkania będzie Danuta Kowalik-Dura.

Jest muzealnikiem, starszym kustoszem, przez szereg lat kierowała Działem Fotografii w Muzeum Śląskim. Jest autorką kilkunastu problemowych wystaw fotograficznych, z których szczególnie ceni sobie dwie o charakterze przekrojowym: „Magia dawnej fotografii“ z 2008 roku, na której pokazano 1600 fotografii we wszystkich technikach i tematyce właściwych od zarania jej rozwoju oraz wystawę z 2012 roku zatytułowaną „Dopełnienie konieczne“, która prezentowała twórczość 10 fotografek o dorobku znaczącym zarówno dla śląskiego środowiska twórczego jak i wpisujących się w historię polskiej fotografii. Były to: Z. Rydet, A. Chojnacka, M. Apathy, R. Jura, H. Holas-Idziakowa, J. Helander, K. Łata-Wrona, J. Mormul, M. Śliwa, B. Mikulska-Mendrek.

W 2017 roku była kuratorką wystawy retrospektywnej Vladimira Birgusa, a publikacja książkowa towarzysząca wystawie uzyskała Grand Prix za najlepsze opracowanie dotyczące fotografii współczesnej na prestiżowym XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Bratysławie. W jej zainteresowaniach leży współczesna fotografia twórcza, w ostatnim czasie dorobek Jerzego Lewczyńskiego.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie z cyklu Porozmawiajmy o…, które poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec, odbędzie się dziś, 23 kwietnia 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii Katowice (ul. Św. Jana 10). Wstęp wolny. Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.zpaf.pl.

zdjęcie główne: unsplash.com

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
27
2