Porozmawiaj z Danutą Kowalik-Dura o roli kuratora w fotografii

0
Redakcja Fotopolis
23 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Już dziś kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…“. Tym razem Danuta Kowalik-Dura opowie o kulisach swojej pracy i roli jaką w fotografii odgrywa kurator. Start o 18:30 w Galerii Katowice.

Porozmawiajmy o... to popularny cykl poświęcony fotografii, który jest organizowany przez Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Gościem kolejnego spotkania będzie Danuta Kowalik-Dura.

Jest muzealnikiem, starszym kustoszem, przez szereg lat kierowała Działem Fotografii w Muzeum Śląskim. Jest autorką kilkunastu problemowych wystaw fotograficznych, z których szczególnie ceni sobie dwie o charakterze przekrojowym: „Magia dawnej fotografii“ z 2008 roku, na której pokazano 1600 fotografii we wszystkich technikach i tematyce właściwych od zarania jej rozwoju oraz wystawę z 2012 roku zatytułowaną „Dopełnienie konieczne“, która prezentowała twórczość 10 fotografek o dorobku znaczącym zarówno dla śląskiego środowiska twórczego jak i wpisujących się w historię polskiej fotografii. Były to: Z. Rydet, A. Chojnacka, M. Apathy, R. Jura, H. Holas-Idziakowa, J. Helander, K. Łata-Wrona, J. Mormul, M. Śliwa, B. Mikulska-Mendrek.

W 2017 roku była kuratorką wystawy retrospektywnej Vladimira Birgusa, a publikacja książkowa towarzysząca wystawie uzyskała Grand Prix za najlepsze opracowanie dotyczące fotografii współczesnej na prestiżowym XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Bratysławie. W jej zainteresowaniach leży współczesna fotografia twórcza, w ostatnim czasie dorobek Jerzego Lewczyńskiego.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie z cyklu Porozmawiajmy o…, które poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec, odbędzie się dziś, 23 kwietnia 2019 roku o godzinie 18:30 w Galerii Katowice (ul. Św. Jana 10). Wstęp wolny. Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.zpaf.pl.

zdjęcie główne: unsplash.com

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
15
2
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
84
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0