„Flow“ Tymona Markowskiego - wernisaż wystawy i spotkanie autorskie

0
Michał Chrzanowski
9 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Przekrojowy dokument o miejscu, czasie i ludziach - tak możemy opisać projekt i książkę „Flow“ Tymona Markowskiego. W najbliższy piątek (12 kwietnia) w Zamościu odbędzie się wernisaż z udziałem autora. Start o 16:00.

Tymon Markowski wyruszył w podróż aby lepiej poznać Brdę, rzekę która przepływa przez jego miasto - Bydgoszcz. Przez ponad rok odwiedzał miejsca znajdujące się w sąsiedztwie rzeki, szukając zaskakujących bądź niecodziennych fragmentów rzeczywistości. Niezwykłości tej fotograficznej wyprawie nadaje fakt, iż Markowski odkrył nieopodal źródła Brdy wieś o takiej samej nazwie jak miasto, z którego wyruszył. Odległość pomiędzy dwoma Bydgoszczami w linii prostej wynosi 106 kilometrów - to niezwykła przestrzeń, w której autor rozpoczął swoje „Flow”.

fot. Tymon Markowski „Flow“

Projekt, którego zwieńczeniem był album o takim samym tytule, sprawia, że poruszamy się pomiędzy wątkami dotyczącymi historii, turystyki, biznesu i rozrywki. Podziwiamy ludzką kreatywność i przestrzeń, którą wokół rzeki zagospodarowano. Odwiedzamy między innymi klub wioślarki, elektrownię wodną, zakład karny czy operę. Zapuszczamy się na bagna i wchodzimy do niedostępnych pomieszczeń pod miejskim basenem. Za każdym z tych miejsc kryje się niezwykła historia. Fotografie Markowskiego w warstwie wizualnej mają wprawić widza w zdziwienie, prezentując mu wizualną zagadkę. Natomiast opisane historie, które kryją się za zdjęciami, pozwalają spojrzeć na opowieść z zupełnie innej strony.

  • Nakład: 400 sztuk (w tym 100 egzemplarzy specjalnych)
  • 60 stron
  • Format książki: 20x15cm
  • 28 kolorowych fotografii
  • Projekt książki: Katarzyna Kubicka
  • Edycja: Joanna Kinowska
  • Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie
  • Wydawca: Tymon Markowski
  • Książka dostępna na stronie: www.tymonmarkowski.com

Gdzie i kiedy?

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Tymona Markowskiego pt. „Flow“. Wernisaż, z udziałem autora, odbędzie się w najbliższy piątek, 12 kwietnia 2019 roku o godzinie 16:00 w Galerii Fotografii Ratusz, Rynek Wielki 13 w Zamościu. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 maja.

Tymon Markowski - urodził się w 1986 roku w Krakowie. Samodzielny fotograf z dyplomem socjologii. Zaczął robić zdjęcia w 2006 roku. Odbiorca grantu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Był nominowany i zdobył jedne z najbardziej prestiżowych nagród fotograficznych w Polsce i za granicą. Markowski otrzymał nagrodę „Fotograf Roku” w kategorii Event za International Photography Awards 2016. Został także uhonorowany nagrodą „Photojournalist of the year 2016” przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Fotoreporterów. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą oraz występowały w wielu uznanych miejscach, takich jak „The New York Times”. Obecnie fotograf w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W wolnym czasie zajmuje się fotografią uliczną.

wykorzystane zdjęcia: Tymon Markowski „Flow“ / źródło: materiały prasowe

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0