Jakie problemy stwarza odmienność? Nowy projekt Karola Pałki do zobaczenia w ZPAF Gallery

0
Redakcja Fotopolis
1 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

“Wszystko dla Ciebie” to opowieść o życiu upośledzonej Basi, która żyje z matką w skrajnej nędzy, w gospodarstwie na skraju niewielkiej wsi. Realizowany od kilku lat projekt zadaje pytania o naturę i wpływ odmienności na społeczeństwo. Wernisaż już 12 kwietnia.

"Podczas jednej z wizyt Danusia opowiedziała mi, że jej córka uwielbia tańczyć. Zacząłem się zastanawiać, co oprócz mojej obecności i drobnych podarunków, mogę im dać. Postanowiłem przyjechać z radiem i puścić jej muzykę. Wydarzyła się rzecz niezwykła. Z zamkniętej, nieufnej dziewczyny, stała się szczęśliwa i roześmiana - zaczęła beztrosko tańczyć pośrodku pól." - opowiada o swoim projekcie Karol Pałka.

fot. Karol Pałka

“Po trzech latach naszej znajomości powiedziałem Basi, że chciałbym spełnić jedno jej marzenie. Zaznaczyłem, że może wybrać wszystko, co oferuje świat: rzecz materialną, nowy dom, czynność, której nigdy wcześniej nie robiła...Wszystko. Basia po chwili namysłu zaczęła się śmiać. Odpowiedziała: „Jest jedna rzecz, ale Tobie i tak się nie uda tego zrobić”.

W projekcie “Wszystko dla Ciebie” fotograf zadaje pytania dotyczące odmienności. Jakie problemy stawia? Czy to społeczeństwo kreuje dewiantów? Czy, jak pisze Durkheim, odmienność jest zjawiskiem „normalnym”, koniecznym dla życia społecznego i mającą pozytywne funkcje?

fot. Karol Pałka

fot. Karol Pałka

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 12 kwietnia 2019 roku, o godzinie 18:00, w ZPAF Gallery, przy ul. Św. Tomasza 24 w Krakowie.

Sylwetka autora

Karol Pałka (ur. 1991) - fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Obecnie doktorant w Pracowni Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego projekty fotograficzne nagradzane były m.in. na International Photography Awards, Hasselblad Masters Awards, PDN Photo Annual i publikowane w takich magazynach jak British Journal of Photography, The Calvert Journal, GUP Magazine, L’Œil de la Photographie. W 2017 został jednym z wschodzących talentów światowej fotografii wg magazynu Lensculture.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
16
5
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
87
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)