Jakie problemy stwarza odmienność? Nowy projekt Karola Pałki do zobaczenia w ZPAF Gallery

0
Redakcja Fotopolis
1 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

“Wszystko dla Ciebie” to opowieść o życiu upośledzonej Basi, która żyje z matką w skrajnej nędzy, w gospodarstwie na skraju niewielkiej wsi. Realizowany od kilku lat projekt zadaje pytania o naturę i wpływ odmienności na społeczeństwo. Wernisaż już 12 kwietnia.

"Podczas jednej z wizyt Danusia opowiedziała mi, że jej córka uwielbia tańczyć. Zacząłem się zastanawiać, co oprócz mojej obecności i drobnych podarunków, mogę im dać. Postanowiłem przyjechać z radiem i puścić jej muzykę. Wydarzyła się rzecz niezwykła. Z zamkniętej, nieufnej dziewczyny, stała się szczęśliwa i roześmiana - zaczęła beztrosko tańczyć pośrodku pól." - opowiada o swoim projekcie Karol Pałka.

fot. Karol Pałka

“Po trzech latach naszej znajomości powiedziałem Basi, że chciałbym spełnić jedno jej marzenie. Zaznaczyłem, że może wybrać wszystko, co oferuje świat: rzecz materialną, nowy dom, czynność, której nigdy wcześniej nie robiła...Wszystko. Basia po chwili namysłu zaczęła się śmiać. Odpowiedziała: „Jest jedna rzecz, ale Tobie i tak się nie uda tego zrobić”.

W projekcie “Wszystko dla Ciebie” fotograf zadaje pytania dotyczące odmienności. Jakie problemy stawia? Czy to społeczeństwo kreuje dewiantów? Czy, jak pisze Durkheim, odmienność jest zjawiskiem „normalnym”, koniecznym dla życia społecznego i mającą pozytywne funkcje?

fot. Karol Pałka

fot. Karol Pałka

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 12 kwietnia 2019 roku, o godzinie 18:00, w ZPAF Gallery, przy ul. Św. Tomasza 24 w Krakowie.

Sylwetka autora

Karol Pałka (ur. 1991) - fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Obecnie doktorant w Pracowni Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego projekty fotograficzne nagradzane były m.in. na International Photography Awards, Hasselblad Masters Awards, PDN Photo Annual i publikowane w takich magazynach jak British Journal of Photography, The Calvert Journal, GUP Magazine, L’Œil de la Photographie. W 2017 został jednym z wschodzących talentów światowej fotografii wg magazynu Lensculture.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0