Jakie problemy stwarza odmienność? Nowy projekt Karola Pałki do zobaczenia w ZPAF Gallery

Jakie problemy stwarza odmienność? Nowy projekt Karola Pałki do zobaczenia w ZPAF Gallery

“Wszystko dla Ciebie” to opowieść o życiu upośledzonej Basi, która żyje z matką w skrajnej nędzy, w gospodarstwie na skraju niewielkiej wsi. Realizowany od kilku lat projekt zadaje pytania o naturę i wpływ odmienności na społeczeństwo. Wernisaż już 12 kwietnia.

"Podczas jednej z wizyt Danusia opowiedziała mi, że jej córka uwielbia tańczyć. Zacząłem się zastanawiać, co oprócz mojej obecności i drobnych podarunków, mogę im dać. Postanowiłem przyjechać z radiem i puścić jej muzykę. Wydarzyła się rzecz niezwykła. Z zamkniętej, nieufnej dziewczyny, stała się szczęśliwa i roześmiana - zaczęła beztrosko tańczyć pośrodku pól." - opowiada o swoim projekcie Karol Pałka.

fot. Karol Pałka

“Po trzech latach naszej znajomości powiedziałem Basi, że chciałbym spełnić jedno jej marzenie. Zaznaczyłem, że może wybrać wszystko, co oferuje świat: rzecz materialną, nowy dom, czynność, której nigdy wcześniej nie robiła...Wszystko. Basia po chwili namysłu zaczęła się śmiać. Odpowiedziała: „Jest jedna rzecz, ale Tobie i tak się nie uda tego zrobić”.

W projekcie “Wszystko dla Ciebie” fotograf zadaje pytania dotyczące odmienności. Jakie problemy stawia? Czy to społeczeństwo kreuje dewiantów? Czy, jak pisze Durkheim, odmienność jest zjawiskiem „normalnym”, koniecznym dla życia społecznego i mającą pozytywne funkcje?

fot. Karol Pałka

fot. Karol Pałka

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 12 kwietnia 2019 roku, o godzinie 18:00, w ZPAF Gallery, przy ul. Św. Tomasza 24 w Krakowie.

Sylwetka autora

Karol Pałka (ur. 1991) - fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Obecnie doktorant w Pracowni Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego projekty fotograficzne nagradzane były m.in. na International Photography Awards, Hasselblad Masters Awards, PDN Photo Annual i publikowane w takich magazynach jak British Journal of Photography, The Calvert Journal, GUP Magazine, L’Œil de la Photographie. W 2017 został jednym z wschodzących talentów światowej fotografii wg magazynu Lensculture.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8