„Tu/Here“ Romualda Kutery to opowieść, w której czas i przestrzeń się przenikają

„Tu/Here“ Romualda Kutery to opowieść, w której czas i przestrzeń się przenikają

Wrocławska Galeria FOTO-GEN zaprasza na wystawę projektu „Tu/Here“, który Romuald Kutera tworzy od 1974 roku. To wyjątkowa fotograficzna i filmowa opowieść, w której artysta odwołuje się do fundamentalnej wartości bycia „tu i teraz”. Wernisaż już w najbliższą sobotę, 16 marca.

Cykl prac Romualda Kutery pod nazwą „Tu/Here“ to projekt, który nieprzerwanie trwa od 45 lat. Miejsca i czas, które artysta rejestrował od 1974 roku na fotografiach i filmach nie są dla niego tak ważne jak świadomość własnej tożsamości. Dawał temu wyraz ukazując się w polu widzenia kamery z napisem TU / HERE na koszulce lub kapeluszu, albo wystawiając przed obiektyw dłoń trzymającą karteczkę z napisem „TU”. Później zaangażował do tych realizacji znajome osoby, które w czasie swoich podróży fotografowały różne widoku wstawiając na pierwszy plan dłoń z napisem „TU” na kartce. W ten sposób ten cykl rozwija się po dzień dzisiejszy, a wystawa prezentuje wybór takich realizacji z różnych lat.

fot. Romuald Kutera

fot. Romuald Kutera

- Opisane postępowanie może się kojarzyć z popularnym dzisiaj procederem fotograficznych „selfie”. „TU” można przecież traktować jako ekwiwalent „JA”. Ale w istocie ten prosty zabieg odsuwa na margines potwierdzenia podróżniczych atrakcji, a stawia na pierwszym miejscu refleksję nad tożsamością osoby i jej relacjami wobec różnych miejsc. Artysta daje nam do zrozumienia, że istnieją też inne poziomy percepcji rzeczywistości niż powierzchowne jej odzwierciedlanie - zaznaczają organizatorzy wystawy.

fot. Romuald Kutera

fot. Romuald Kutera

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „Tu/Here“ odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 marca o godzinie 17:00 we wrocławskiej Galerii FOTO-GEN (pl. bpa Nankiera 8). Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00; sobota-niedziela w godz. 11:00-19:00 (cena biletu: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł). Natomiast na 17 marca na godzinę 17:00 zaplanowano spotkanie poświęcone Romualdowi Kuterze w ramach cyklu „Podróże plejady artystów współczesnych”, które poprowadzi Wiesława Wilczyńska-Koper. Wystawa, której kuratorem jest Adam Sobota, potrwa do 5 kwietnia.

Romuald Kutera urodził się 12 czerwca 1949 r. w Strumiennej. W latach 1970-1975 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu, uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Alfonsa Mazurkiewicza, a następnie do 1985 r. był tam pracownikiem naukowo-dydaktycznym, jako st. asystent w pracowni malarstwa i rysunku prof. Wandy Gołkowskiej. Od czasu studiów realizował performanse oraz eksperymenty fotograficzne i filmowe, współorganizując też studenckie festiwale nowej sztuki i nawiązując międzynarodowe kontakty z artystami. Najwcześniejsze dzieła tworzył pod hasłem Trop-artu, a od 1974 r. rozpoczął fotograficzno – filmowy cykl TU / HERE kontynuowany do chwili obecnej. Na wszystkich etapach twórczości uwzględniał problemy związane z analizą mediów i sposobów postrzegania rzeczywistości, co nadaje spójny charakter jego zróżnicowanym dziełom powstającym od prawie półwiecza.

zdjęcie główne: fot. Romuald Kutera „Idące TU“ (1975)

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4