„Bezsenna” Darka Szubińskiego to opowieść o poświęceniu i pracy dla innych. Już jutro wernisaż wystawy i premiera albumu

„Bezsenna” Darka Szubińskiego to opowieść o poświęceniu i pracy dla innych. Już jutro wernisaż wystawy i premiera albumu

„Bezsenna” to fotograficzny zapis pracy Zofii Kobus, która od ponad 18 lat sama co noc wypieka chleb dla mieszkańców Garwolina. Poświęcenie ponad 70-letniej kobiety dostrzegł i uwiecznił na zdjęciach fotograf Darek Szubiński.

Fotograficzna opowieść o zaangażowaniu, poświęceniu i pracy dla  innych - tak można opisać projekt Darka Szubińskiego. „Bezsennsa” to także historia o pięknie. „Chleb to dla mnie coś nadzwyczajnego” - mówi Zofia Kobus, a w jej głosie słychać szacunek do każdego bochna, pasję i miłość do ludzi. To właśnie dla nich śpi niespełna 4 godziny na dobę. Wstaje krótko przed północą i idzie tuż obok, do piekarni, w której wszystko wygląda tak samo jak 50 lat temu. 

- Fotografie, które znamy z rodzinnych albumów, inspirują do wspomnień. Pozwalają nam wrócić do miejsc, osób i przeżyć. Zawsze fascynowało mnie, jak zdjęcia utrwalają chwilę. Oraz – że zapisane na fotografiach piękno najczęściej dostrzegamy po czasie. Głęboko wierzę, że opowieść zapisana w albumie „Bezcenna”, utrwalając taką chwilę, będzie dokumentem o pięknie tak na teraz, jak i na potem - zaznacza Szubiński.

fot. Darek Szubiński „Bezcenna”

Fotografie zostały wykonane tylko w jedną marcową noc 2017 roku. To właśnie nocą Zofia Kobus wypieka chleb i bułki dla mieszkańców Garwolina, którzy już przed godziną 6:00 pojawiają się w jej piekarni. To miejsce z ogromną historią - kiedyś prowadzone przez teścia pani Zofii, później przez nią i jej męża. W 2000 roku, po śmierci męża, Zofia Kobus postanowiła kontynuować rodzinną tradycję. Do dziś sama prowadzi piekarnię.

Zdjęcia, które Dariusz Szubiński prezentuje w albumie opowiadają o pracy bardzo skromnej osoby. Jej zaangażowanie i służenie innym to trudna i ciężka nocna praca zasługująca na szacunek i zaprezentowanie tej postawy innym. Zdjęcia odkrywają magię tworzenia niby tak oczywistego i oczekiwanego o poranku chleba. Oczywiście nie chodzi o zaprezentowanie technologii wytwarzania pieczywa, to byłoby zbyt oczywiste i małostkowe.

fot. Darek Szubiński „Bezcenna”

- Z punktu widzenia fotografa ocena albumu „Bezcenna” i podejścia do niego jest jednoznaczna. Wielki szacunek dla bohaterów: Zofii Kobus i Darka Szubińskiego. Wdowa po piekarzu kontynuuje ponad 18 lat zawód swojego męża, służąc tym samym lokalnym mieszkańcom. Darek dostrzega niebywałe poświęcenie ponad 70-letniej już kobiety i postanawia postawić jej pomnik w postaci albumu fotograficznego okraszonego krótką historią bohaterki. Dwa lata oswaja ją ze sobą, a w końcu ze swoim pomysłem. Pewnej nocy towarzyszy jej z aparatem całe 8 godzin nocnej pracy. W efekcie powstaje piękny i wzruszający dokument o szarym człowieku w czasach zmierzchu wielu wartości - czytamy w przedmowie do albumu napisanej przez Tomka Sikorę.

fot. Darek Szubiński „Bezcenna” 

Gdzie i kiedy?

Otwarcie wystawy oraz premiera albumu odbędą się już jutro, w czwartek 21 lutego o godz. 11:00 w fotograficznym Sklep Bez Nazwy Wonder Photo Shop, plac Konstytucji 5 w Warszawie. - Przyjdź i zobacz piękne, wzruszające zdjęcia, skosztuj chleba wypiekanego przez Panią Zofię, porozmawiaj z nią i z autorem zdjęć - zapraszają organizatorzy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 marca.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
0
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
7
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5