„Rytmy istnienia” Anety Więcek-Zabłotnej to fotograficzny minimalizm i trafna interpretacja trudności współczesnego człowieka

0

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Luty 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski zaprasza na wystawę „Rytmy istnienia” Anety Więcek-Zabłotnej ukazującą różne projekty artystki, która w swoich praca porusza nurtujące współczesnego człowieka. Wernisaż odbędzie się 8 lutego we wrocławskiej Galerii Za Szafą.

„Rytmy istnienia” Anety Więcek-Zabłotnej to wyjątkowa wystawa, w której skład wejdzie kilka fotograficznych projektów autorki. Jednym z nich są „Stygmaty”. Cykl nawiązuje do schematycznego ujmowania ludzkich istnień w postaci krańcowo sformalizowanych, literowo-cyfrowych kodów. Przedstawione na fotografiach dzieci, choć są anonimowe, to jednocześnie, dzięki przyjętym środkom wyrazu plastycznego, przekazują całą grozę sytuacji, w której się znalazły. Paradoksalnie, nie chodzi tu o samą w sobie sytuację chorobową, której uległy, ale o odhumanizowany protokół kwalifikacji tych istnień pod postacią skrótu kojarzącego się raczej z numerem rejestracyjnym samochodu, niż konkretną ludzką egzystencją.

fot. Aneta Więcek-Zabłotna, Stygmaty

Innym znaczącym cyklem, również o wyraźnie społecznym wydźwięku, są „Współczesne świętości”, w których autorka komentuje powszechnie obecne uzależnienia od rozmaitych urządzeń cyfrowej komunikacji, które nie tylko odbierają nam drogocenny czas, ale często eliminują potrzebę, jak i możliwość, nawiązania i kultywowania pozytywnych relacji społecznych.

fot. Aneta Więcek-Zabłotna, Współczesne świętości

Równie znaczący, mroczny i niepokojący cykl, zatytułowany „Dialog”, komentujący trud nawiązania porozumienia między dziećmi a dorosłymi, jest przejmującą inscenizacją nawiązującą do prawdziwych, autentycznych sytuacji, nagminnie występujących we współczesnych rodzinach.

fot. Aneta Więcek-Zabłotna, Dialog

- „Rytmy istnienia” Anety Więcek-Zabłotnej stanowią klasyczny przykład, jak subiektywne spostrzeżenie może zaistnieć w formie rzeczywistości artystycznej, pobudzającej odbiorcę do intelektualnej i emocjonalnej reakcji, poszerzających jego świat przekonań, wiedzy, a także artystycznych wzruszeń - skomentował Piotr Komorowski, autor tekstu „Zapis istnienia jako zapis kreacji“. - Wymienione wyżej, jak i wszystkie pozostałe pokazane na wystawie prace cechuje minimalizm formalny oraz celność interpretacji poruszanych problemów, z delikatnie zarysowaną, czytelną metaforą. Uniwersalizacja podejmowanych treści, a więc budowanie opowieści o ważnych dla nas wszystkich sprawach, jest sprawdzianem kreatywnych możliwości artysty. Na opanowaniu tej niełatwej umiejętności polega właśnie istota twórczej fotografii. Jak każdy zaangażowany w swoje przesłanie twórca, Aneta Więcek-Zabłotna odnalazła - jestem o tym przekonany - swój własny sposób ujmowania owej istoty. Z satysfakcją dla siebie i z korzyścią dla nas, odbiorców i komentatorów jej twórczości - dodał.

fot. Aneta Więcek-Zabłotna, Stygmaty

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się 8 lutego o godzinie 18:00 w Galerii Za Szafą (ul. Św. Marcina 4, Wrocław). Wystawę będzie można oglądać do 3 marca.

Aneta Więcek-Zabłotna - członek ZPAF. Mieszka i pracuje w Lubinie. Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa i Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. Słuchaczka Autorskiego Laboratorium Fotografii prof. Piotra Komorowskiego we Wrocławiu. Uczestniczka wielu konwentów i wystaw fotograficznych. W swej pracy artystycznej oddana przede wszystkim fotografii konceptualnej i kreacyjnej. Bliska jest jej również fotografia socjologiczna, za pomocą której komentuje istotne zmiany i problemy społeczne.

zdjęcie główne: fot. Aneta Więcek-Zabłotna, Współczesne świętości

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wykorzystaj w pełni potencjał swojego aparatu. Startują dni otwarte dla uczestników Klubu Sony
Wykorzystaj w pełni potencjał swojego aparatu. Startują dni otwarte dla uczestników Klubu Sony
Sony Centre rozpoczyna Dni Otwarte dla Uczestników Klubu Sony, którzy chcieliby lepiej poznać możliwości swojego aparatu.
3
0
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - nabór zgłoszeń jeszcze tylko do środy
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - nabór zgłoszeń jeszcze tylko do środy
Gazeta Wyborcza rozpoczyna 3. edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera, nagradzającego najlepsze zdjęcia reportażowe ostatniego roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 21...
41
1
Rusza wystawa Helmuta Newtona w Toruniu. To ponad 200 zdjęć mistrza
Rusza wystawa Helmuta Newtona w Toruniu. To ponad 200 zdjęć mistrza
Podczas 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu zorganizowana zostanie wystawa zdjęć "Helmut Newton: Lubię silne kobiety". Oprócz wystawy będą też spotkania i...
849
0