Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Poland On Air - premiera albumu oraz wystawy fotografii lotniczych Aleksandry Łogusz i Macieja Margasa

0

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Grudzień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

15 miesięcy pracy, 40 godzin w powietrzu i ponad 10 000 przejechanych kilometrów by wykonać zdjęcia lotnicze 12 największych polskich miast - tak w wielkim skrócie przedstawia się album „Poland On Air“ autorstwa Aleksandry Łogusz i Macieja Margasa.

Książka „Poland On Air“ to po „Warsaw On Air“ drugie dzieło Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz. Ich debiutancki album odniósł spektakularny sukces, trafiając nawet w ręce brytyjskiej pary książęcej. „Poland On Air“ to dwujęzyczny, polsko-angielski album liczący 256 stron fotografii lotniczych przedstawiających współczesną Polskę z pokładu śmigłowców bez drzwi oraz samolotów. To także niezależny projekt duetu fotografów, którzy chcieli uczcić 100-lecie odzyskania Niepodległości i 100-lecie lotnictwa Polskiego.

Poland On Air / Kraków

Poland On Air to podniebna wizytówka naszego kraju

Maciej Margas i Aleksandra Łogusz przez ponad 15 miesięcy organizowali i wykonywali sesje lotnicze nad największymi miastami w Polsce. Autorom udało się pozyskać zgody na loty w ściśle strzeżonych strefach powietrznych, dzięki czemu w albumie znajdą się zachwycające widoki. Fotografowie sportretowali min. Warszawę, Łódź, Białystok, Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Rzeszów, Lublin, Katowice, Kraków, Bielsko-Białą. W albumie znajdują się zarówno zdjęcia dzienne jak i nocne, z nieodkrytych do tej pory perspektyw. Kolekcja fotografii to efekt ponad 40 godzin podniebnych sesji, jakie autorzy spędzili w powietrzu, fotografując nawet 3,5 km nad ziemią w helikopterze bez drzwi!

Poland On Air / Warszawa

- Ten album powstał z miłości do fotografii, lotnictwa i kraju. Nie ma przecież lepszej metafory „Wolności“ niż perspektywa z lotu ptaka! Staraliśmy się zrobić album, który stanie się wizytówką Polski na całym świecie, który ludzie jadący za granicę będą mogli zabierać ze sobą jako prezent i pokazywać jak wygląda współczesna Polska - komentuje Aleksandra Łogusz, wydawca albumu. - Chcieliśmy stworzyć coś co łączy ponad podziałami. Niestety żadne instytucje promujące Polskę nie były takim projektem zainteresowane, więc wykonaliśmy go niezależnie. Nie było to łatwe przede wszystkim ze względów logistycznych i organizacyjnych. Początkowo planowaliśmy doloty nad poszczególne miasta z Warszawy, ale takie rozwiązanie spowodowałoby olbrzymie koszty. We wszystkich miastach oddzielnie szukaliśmy pilotów, samolotów, helikopterów. Sami też zainwestowaliśmy w sprzęt fotograficzny. Każde fotografowane miasto przysporzyło nam wielu wyzwań. Najwięcej trudności przysporzył nam Kraków i Gdańsk, gdzie na pobliskich lotniskach jest duży ruch i zdobycie pozwolenia na przelot małym samolotem w celach fotograficznych trwało kilka miesięcy. Oczywiście przy tego typu skomplikowanym projekcie kluczowa jest również pogoda, na którą nie mamy wpływu - dodaje.

Poland On Air / Szczecin

- Ze względu na pogodę kilkukrotnie musieliśmy zmieniać plany sesji, dlatego projekt powstawał przez  ponad 15 miesięcy. Dzięki fotografowaniu miast do albumu "Poland On Air" wielokrotnie przeżyliśmy momenty zachwytów. Dużym zaskoczeniem była dla nas geometryczna sieć ulic Łodzi, zielona Bydgoszcz, Bielsko-Biała, która z lotu ptaka tworzy kształt ryby, czy konstelacje ulic i placów w Szczecinie. Stąd też nazwa Poland On Air. chcemy, żeby o Polsce mówiło się jak najwięcej i jak najlepiej. Lubimy odkrywać nowe perspektywy, a naszą misją jest promocja Polski - zaznacza Maciej Margas.

Gdzie i kiedy?

Wystawę „Poland On Air“ można już oglądać w przestrzeni konferencyjnej Panorama Room na 35. Piętrze wieżowca Warsaw Trade Tower, zlokalizowanego na warszawskiej Woli przy ul. Chłodnej 51, skąd roztacza się niesamowity widok na panoramę Warszawy. Zaprezentowanych jest 26 zdjęć w formacie 100 x 80 cm, opisanych w dwóch językach - po polsku i po angielsku. Ekspozycję można oglądać do 18 grudnia w godzinach 13:00-21:00. Wstęp jest biletowany - cena to 8 zł. Panorama Room już po raz trzeci gości Macieja Margasa i Aleksandrę Łogusz - poprzednią wystawę ich zdjęć w 2017 roku odwiedziło ponad 10 tys. gości.

Maciej Margas - 25-letni fotograf i operator filmowy. Laureat nagrody Grand Press Photo, wyróżniony w International Photography Awards. Autor najpopularniejszego filmu timelapse o Polsce - „Warsaw 24h timelapse". Margas portretuje stolicę Polski od 2009 roku. Więcej prac można zobaczyć na maciejmargas.com oraz polandonair.com.

Aleksandra Łogusz - Autorka Zdjęcia Roku oraz założycielka polandonair.com - wydawnictwa i sklepu internetowego specjalizującego się w wydrukach i publikacjach zdjęć wykonanych z wysokości. Razem prowadzą kanał na POLANDONAIR.

zdjęcie główne: zdjęcie z okładki albumu Poland On Air

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły