Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

The New York Times z pomocą Google chce zdigitalizować archiwum liczące ponad 5 mln fotografii

0

Autor: Michał Chrzanowski

13 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografie to sentymentalne wehikuły czasu, które odkrywają przed nami często nieznane historie. A prawdziwą skarbnicą wiedzy o świecie jest archiwum The New York Times, które teraz ma zostać zdigitalizowane.

„Kostnica“ - tak dziennikarze The New York Times nazywają swoje podziemne archiwum - to miejsce, w którym jest przechowywanych od 5 do 7 milionów szczegółowo opisanych fotografii i dokumentów, a najstarsze zdjęcia pochodzą jeszcze z XIX wieku. Niektóre z nich doczekały się publikacji, inne natomiast nigdy nie ujrzały światła dziennego. Jednak teraz, po latach, każde ma ogromną wartość historyczną.

- „Kostnica“ jest skarbnicą nietrwałych dokumentów, które są bezcenną kroniką nie tylko historii The Times, ale ponad stulecia globalnych wydarzeń, które ukształtowały nasz współczesny świat... Pracownicy w dziale fotograficznym i biznesowym od lat badali możliwości digitalizacji zdjęć archiwum. Jednak jeszcze w ubiegłym roku ta idea wciąż wydawała się nieosiągalna - powiedział dyrektor generalny The New York Times, Nick Rockwell.

 

Digitalizacja fotograficznego archiwum The New York Times była jedynie ideą, która teraz ma szansę się zostać zrealizowana. Wszystko dzięki pomocy Google i zaawansowanych technologii bazujących na sztucznej inteligencji. Firma z siedzibą w Mountain View udostępniła redakcji swoje rozwiązania służące digitalizacji zdjęć w dużej rozdzielczości i archiwizowania ich w chmurze. Natomiast The New York Times opracowało kilkustopniowy proces mający na celu optymalny zapis nie tylko zdjęć, lecz także przypisanych do niego informacji. Na przykład technologia Google Cloud Vision API jest w stanie rozpoznać zapisany na zdjęciu tekst (w tym pismo ręczne) lub logo, co ma usprawnić późniejsze przeszukiwanie cyfrowej kolekcji.

- Pomoc w przekształceniu archiwum zdjęć w The New York Times doskonale wpisuje się w misję Google, której celem jest uporządkowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i przydatnymi. Mamy nadzieję, że dzieląc się tym, co zrobiliśmy, możemy zainspirować więcej organizacji - nie tylko wydawców - do korzystania z chmury i narzędzi takich jak Cloud Vision API, Cloud Storage, Cloud Pub / Sub i Cloud SQL, aby zachować i udostępniać swoje bogate zasoby - zaznaczają przedstawiciele Google.

Na razie jednak nie wiadomo kiedy rozpocznie się proces digitalizacji oraz czy fotografie będą dostępne do publicznego wglądu.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0