The New York Times z pomocą Google chce zdigitalizować archiwum liczące ponad 5 mln fotografii

Autor: Michał Chrzanowski

13 Listopad 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotografie to sentymentalne wehikuły czasu, które odkrywają przed nami często nieznane historie. A prawdziwą skarbnicą wiedzy o świecie jest archiwum The New York Times, które teraz ma zostać zdigitalizowane.

„Kostnica“ - tak dziennikarze The New York Times nazywają swoje podziemne archiwum - to miejsce, w którym jest przechowywanych od 5 do 7 milionów szczegółowo opisanych fotografii i dokumentów, a najstarsze zdjęcia pochodzą jeszcze z XIX wieku. Niektóre z nich doczekały się publikacji, inne natomiast nigdy nie ujrzały światła dziennego. Jednak teraz, po latach, każde ma ogromną wartość historyczną.

- „Kostnica“ jest skarbnicą nietrwałych dokumentów, które są bezcenną kroniką nie tylko historii The Times, ale ponad stulecia globalnych wydarzeń, które ukształtowały nasz współczesny świat... Pracownicy w dziale fotograficznym i biznesowym od lat badali możliwości digitalizacji zdjęć archiwum. Jednak jeszcze w ubiegłym roku ta idea wciąż wydawała się nieosiągalna - powiedział dyrektor generalny The New York Times, Nick Rockwell.

 

Digitalizacja fotograficznego archiwum The New York Times była jedynie ideą, która teraz ma szansę się zostać zrealizowana. Wszystko dzięki pomocy Google i zaawansowanych technologii bazujących na sztucznej inteligencji. Firma z siedzibą w Mountain View udostępniła redakcji swoje rozwiązania służące digitalizacji zdjęć w dużej rozdzielczości i archiwizowania ich w chmurze. Natomiast The New York Times opracowało kilkustopniowy proces mający na celu optymalny zapis nie tylko zdjęć, lecz także przypisanych do niego informacji. Na przykład technologia Google Cloud Vision API jest w stanie rozpoznać zapisany na zdjęciu tekst (w tym pismo ręczne) lub logo, co ma usprawnić późniejsze przeszukiwanie cyfrowej kolekcji.

- Pomoc w przekształceniu archiwum zdjęć w The New York Times doskonale wpisuje się w misję Google, której celem jest uporządkowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i przydatnymi. Mamy nadzieję, że dzieląc się tym, co zrobiliśmy, możemy zainspirować więcej organizacji - nie tylko wydawców - do korzystania z chmury i narzędzi takich jak Cloud Vision API, Cloud Storage, Cloud Pub / Sub i Cloud SQL, aby zachować i udostępniać swoje bogate zasoby - zaznaczają przedstawiciele Google.

Na razie jednak nie wiadomo kiedy rozpocznie się proces digitalizacji oraz czy fotografie będą dostępne do publicznego wglądu.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Weź udział w Festiwalu Fotoforma. Druga edycja staruje już w czerwcu
Weź udział w Festiwalu Fotoforma. Druga edycja staruje już w czerwcu
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji, nowinek...
1
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania / Czas Wywoływania
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania...
Muzeum Etnograficzne w Krakowie informuje o przedłużeniu wystawy małopolskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku i zaprasza na marcowe spotkania dotyczące techniki mokrego kolodionu...
7
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
8