Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Światło i cień to dwa atrybuty fotografii krajobrazowej Macieja Jóźwiaka

0

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Listopad 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Maciej Jóźwiak odchodzi od typowego, wielobarwnego przedstawienia polskiego krajobrazu. Zamiast tego skupia się na intymnej grze światła i cienia tworząc wręcz malarskie obrazy. Wernisaż jego prac już 24 listopada w Warszawie.

Tematem zdjęć Macieja Jóźwiaka jest nadorzycki krajobraz. Autor szczególnie upodobał sobie grę światła i cienia na tle przyrody Mazowsza. Cechą charakterystyczną rzeki Orzyc jest jej  powolny nurt. Ta powolność i spokój obecna jest także w fotografiach Jóźwiaka.

- Światło leniwie przesączające się przez gałęzie drzew i krzewów, dodatkowo rozmyte przez poranną mgłę jest zjawiskiem, które autor stara się uchwycić. Odchodzi od typowego, wielobarwnego przedstawienia polskiego krajobrazu, pełnego zieleni, posiekanego siatką pól. Większość kadrów wypełniają jedynie jasne plamy mgły oraz ciemne plamy zieleni, zacierają się kształty, szczególnie te występujące na drugim planie. Maciej Jóźwiak podchodzi do fotografii w sposób bardzo malarski, skupiając się na wydobyciu z otaczającego krajobrazu subtelną grę światła i cienia. Można też powiedzieć, że właściwie nie fotografuje krajobrazu, który jest czymś stałym, a wychwytuje ulotne piękno chwili obecne w porannej mgle czy lecących ptakach - zaznaczają organizatorzy wystawy.

fot. Maciej Jóźwiak „Zakręt“

fot. Maciej Jóźwiak „Stara Baśń“

- Rzeka, która jest bohaterką większości ujęć, jest jedynie delikatnie zaakcentowana, wręcz jakby nieobecna pośród gry światła i cienia. Fotografie te przypominają malarstwo prekursora impresjonizmu Williama Turnera, który wielokrotnie twierdził, że jego ideałem jest malowanie czystego światła, a główny temat obrazu stawał się jedynie akcentem. Poza pejzażem autor często kieruje obiektyw na nadorzyckie ptactwo. Uchwycone w locie na tle jasnego nieba lecące całymi stadami i wypełniające cały kadr ptaki, tworzą kontrastową, graficzną kompozycję. Niektóre z tych zdjęć przypominają dzieła ekspresjonizmu abstrakcyjnego - forma i temat zdjęcia jest tu nieistotny, widzimy jedynie czarne plamy na jasnym tle, a skrzydła ptaków wyglądają jak ślad pędzla na płótnie - dodają organizatorzy.

fot. Maciej Jóźwiak „Cisza“

fot. Maciej Jóźwiak „Szum“

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 listopada o godzinie 19:00 w Galerii 81 Stopni (ul. Kłopotowskiego 38 lok. 5, Warszawa). Ekspozycję prac Macieja Jóźwiaka będzie można oglądać do 28 grudnia w czwartki i piątki w godzinach 12:00-17:00.

Maciej Jóźwiak - Fotografią zajmuje się od 20 lat. Do tej pory jego prace można było ogładać na indywidualnych wystawach w galerii ARP w Krasiczynie - lata 2002-4: „Pejzaż wewnętrzny”, „Krajobrazy Polskie”. Na wystawie w siedzibie Unicef w Warszawie w PKiN (2005) „Krajobrazy Polskie cz. II”. Autor miał dwie indywidualne wystawy w DK Kadr w 2006 i 2007 roku. Jest laueatem złotego medalu na konkursie pod patronatem FIAP - Photo Art Medica w 2016 roku. W 2017 otrzymał honorowe wyróżnienie, a w 2018 srebrny medal Photo Art Medica pod patronatem FIAP. w 2018 roku jego prace można było zobaczyć już na czterech wystawach: w Wilanowie (siedziba ROBYG), Węgrowie, Makowie Mazowieckim i Mławie.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
45
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
38
0
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
28
0
Powiązane artykuły