"Marian Schmidt i jego uczniowie" w Romie

Teatr Muzyczny ROMA oraz Warszawska Szkoła Fotografii zapraszają na wystawę fotografii "Marian Schmidt i jego uczniowie". Będzie można na niej zobaczyć 10 prac mistrza oraz ponad 30 fotografii absolwentów WSF. W większości są to zdjęcia wcześniej nie prezentowane.
Teatr Muzyczny ROMA oraz Warszawska Szkoła Fotografii zapraszają na wystawę fotografii "Marian Schmidt i jego uczniowie". Będzie można na niej zobaczyć 10 prac mistrza oraz ponad 30 fotografii absolwentów WSF. W większości są to zdjęcia wcześniej nie prezentowane.

Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie reprezentujące współczesne kierunki w sztuce, jak: fotografia humanistyczna, portret oraz fotografia krajobrazowa i kreacyjna, otworkowa , wielokrotna ekspozycja.

Poniżej kilka słów o autorach dostarczonych przez organizatorów:

Marian Schmidt urodził się w 1945 roku w Żyrardowie, dzieciństwo spędził wraz z rodzicami w Wenezueli, a po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Zrezygnował jednak z kariery naukowej, by poświęcić się temu co kochał - fotografii i filmowi. W 1975 roku powrócił do Polski, gdzie pracował jako asystent reżysera w zespole Kadr. Podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Pracował również dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu, gdzie współpracował z prestiżową agencją fotograficzna Rapho. Tam też poznał najwybitniejszych fotografów reprezentujących nurt fotografii humanistycznej: Roberta Doisneau, Edouarda Boubata, Willy Ronisa, czy Henri Cartier-Bressona, którzy wywarli ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość. Marian Schmidt jest autorem albumów "Hommes de science" (wyd. Hermann, 1990), "Marian Schmidt" (wyd. Cercle d'art, 1994) oraz "Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim" (wyd. Prószyński i S-ka, 2000). Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie oraz w rodzinnym Żyrardowie. Wykładał na ASP w Poznaniu oraz w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie fotografia artystyczna. Obecnie jest dyrektorem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Fotografii.

fot. Marian Schmidt "Ściana płaczu"

Aneta Solak - rocznik 77'. Ukończyła Wydział Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Jej cykl portretów pt. "Silent Ladies", składający się na jej tegoroczny projekt dyplomowy, wykonany w Pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego w Warszawskiej Szkole Fotografi, prezentowany był na wystawie podczas tegorocznego IV Międzynarodowego Fotofestiwalu w Łodzi. Najnowszy projekt pt. "Polska Rzeczpospolita Bajkowa" prezentowany na łamach "Wysokich Obcasów", zrealizowany wspólnie z Martą Zasępą, można było oglądać w Warszawie oraz Wrocławiu. Aneta Solak jest miłośniczką czystej formy kadrowania w kwadracie. Fotografia stanowi dla niej dodatkową, bardzo ważną formę kontaktu z ludźmi.

fot. Aneta Solak

Marta Zasępa - rocznik 74'. Z wykształcenia romanistka, w tym roku ukończyła Warszawską Szkołę Fotografii dyplomem "Krajobrazy Wewnętrzne" w pracowni artystycznej dr hab. Mariana Schmidta. W sierpniu jej fotografie można było oglądać w Warszawie w cafe "Między Nami" w projekcie duetu: am (Aneta Solak i Marta Zasępa), pt. "Polska Rzeczpospolita Bajkowa". Projekt opublikowano również w "Wysokich Obcasach" Gazety Wyborczej (3 września br.). Planowana jest też jego prezentacja w Galerii B&B w Bielsku-Białej.
W zeszłym roku artystka prezentowała swoje prace w Krakowie na pokazie multimedialnym podczas miesiąca fotografii.
Fotografie Marty Zasępy można oglądać m.in. w galerii "Strefa-R" na Mokotowskiej w Warszawie i w galerii lomograficznej Fundacji Nowe Kultury Bęc Zmiana na www.bec.art.pl. Od dwóch lat prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży.

fot. Marta Zasępa

Artur Schmidt - rocznik 83'. Urodzony w Neuilly-sur-Seine, Francja. Przyjechał do Polski w 1997. Mając 17 lat, zrobił pierwszy półgodzinny film fabularny, który został pokazany na warszawskim festiwalu filmów amatorskich w roku 2002. W roku 2005, obronił pracę dyplomową w Warszawskiej Szkole Fotografii pod kierunkiem Mariana Schmidta, oraz w PWSTviT pod kierunkiem Wojciecha Prażmowskiego. Został przyjęty na studia filmowe w PCFE, w Pradze.

fot. Artur Schmidt

Ignacy Skwarcan - rocznik 84'. Jest studentem 3 roku zaocznego Studium Fotografii na ASP w Poznaniu oraz przygotowuje dyplom w Warszawskiej Szkoły Fotografii u Mariana Schmidta. W swoich ostatnich pracach inspiruje się twórczością Brunona Schulza, Gombrowicza oraz niektórymi z opowiadań Philipa K. Dicka. Jego fotografie są dokumentacją dziwnych, bądź też najzwyklejszych, lecz sztucznych, nierzeczywistych wydarzeń. Łączą w sobie elementy prawdziwego otoczenia człowieka z fragmentami wyimaginowanego, pozornego świata, będącego naiwną kopią rzeczywistości.

fot. Ignacy Skwarcan

Marcin Czechowicz - rocznik 74'. Od wielu lat pasjonuje się fotografią. Choć już wcześniej współpracował z prasą, realizując zlecenia dla magazynów i pism, postanowił studiować fotografię, by "nie wyważać otwartych drzwi ucząc się wszystkiego samemu". Tak trafił do Warszawskiej Szkoły Fotografii, gdzie spotkał swojego mentora i wykładowcę - Mariana Schmidta, którego warsztat stał się inspiracją dla twórczości Czechowicza.

fot. Marcin Czechowicz

Marcin Kuran - rocznik 75'. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii w 2005, dyplomem u dr hab. Mariana Schmidta. "Używam tradycyjnej techniki i naturalnych motywów, unikając formalnego przerostu. W końcu rzeczywistość jest pełna gotowych tematów, czekających tylko na to, aby ktoś je dostrzegł". W swoich pracach Marcin Kuran zaprasza widza w porywającą podróż, pokazując krajobrazy powstałe z nałożonych na siebie obrazów. Ta intymna wizja świata, niejako ukryta wśród pejzażu, to motyw przewodni twórczości artysty.

fot. Marcin Kuran

Michał Jeliński - rocznik 73'. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie i Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Początkowo pasjonowała go tradycyjna fotografia przyrodnicza. Jego zdjęcia znalazły się w albumie fotograficznym pt. "Utracone piękno". W czasie studiów w łódzkiej Szkole Filmowej zetknął się z Marianem Schmidtem i fotografią ekspresyjną. To właśnie dzięki Schmidtowi poznał amerykańską fotografię krajobrazową i jej przedstawicieli, jak: Minor White i Paul Caponigro, których twórczość stała się inspiracją dla jego obecnych prac. Ich dzieła stały się dla niego inspiracją. Obecnie prowadzi zajęcia w Warszawskiej Szkole Fotografii.

fot. Michał Jeliński

Przemysław Namieciński - rocznik 77'. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie Obecnie po trzyletniej edukacji w WSF finalizuje dyplom w pracowni dr hab. Mariana Schmidta. W sferze zawodowej realizuje się na polu fotografii jako nauczyciel uczestnicząc w projektach dla młodzieży z problemem uzależnienia od narkotyków. "Niezależnie od tego czy mam do czynienia z portretem, pejzażem bądź martwą naturą staram się o obraz w treści spokojny, raczej cichy i stonowany choć też dotykający świata emocji".
fot. Przemysław Namieciński

Wystawa Marian Schmidt i jego uczniowiezostanie otwarta we wtorek 11 października 2005 roku w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma przy ulicy Nowogrodzkiej 49. Ekspozycja prezentowana będzie do końca grudnia 2005 roku.
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
3
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0