"Marian Schmidt i jego uczniowie" w Romie

0
Marta Sinior
8 Październik 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Teatr Muzyczny ROMA oraz Warszawska Szkoła Fotografii zapraszają na wystawę fotografii "Marian Schmidt i jego uczniowie". Będzie można na niej zobaczyć 10 prac mistrza oraz ponad 30 fotografii absolwentów WSF. W większości są to zdjęcia wcześniej nie prezentowane.
Teatr Muzyczny ROMA oraz Warszawska Szkoła Fotografii zapraszają na wystawę fotografii "Marian Schmidt i jego uczniowie". Będzie można na niej zobaczyć 10 prac mistrza oraz ponad 30 fotografii absolwentów WSF. W większości są to zdjęcia wcześniej nie prezentowane.

Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie reprezentujące współczesne kierunki w sztuce, jak: fotografia humanistyczna, portret oraz fotografia krajobrazowa i kreacyjna, otworkowa , wielokrotna ekspozycja.

Poniżej kilka słów o autorach dostarczonych przez organizatorów:

Marian Schmidt urodził się w 1945 roku w Żyrardowie, dzieciństwo spędził wraz z rodzicami w Wenezueli, a po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Zrezygnował jednak z kariery naukowej, by poświęcić się temu co kochał - fotografii i filmowi. W 1975 roku powrócił do Polski, gdzie pracował jako asystent reżysera w zespole Kadr. Podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Pracował również dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu, gdzie współpracował z prestiżową agencją fotograficzna Rapho. Tam też poznał najwybitniejszych fotografów reprezentujących nurt fotografii humanistycznej: Roberta Doisneau, Edouarda Boubata, Willy Ronisa, czy Henri Cartier-Bressona, którzy wywarli ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość. Marian Schmidt jest autorem albumów "Hommes de science" (wyd. Hermann, 1990), "Marian Schmidt" (wyd. Cercle d'art, 1994) oraz "Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim" (wyd. Prószyński i S-ka, 2000). Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie oraz w rodzinnym Żyrardowie. Wykładał na ASP w Poznaniu oraz w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie fotografia artystyczna. Obecnie jest dyrektorem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Fotografii.

fot. Marian Schmidt "Ściana płaczu"

Aneta Solak - rocznik 77'. Ukończyła Wydział Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Jej cykl portretów pt. "Silent Ladies", składający się na jej tegoroczny projekt dyplomowy, wykonany w Pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego w Warszawskiej Szkole Fotografi, prezentowany był na wystawie podczas tegorocznego IV Międzynarodowego Fotofestiwalu w Łodzi. Najnowszy projekt pt. "Polska Rzeczpospolita Bajkowa" prezentowany na łamach "Wysokich Obcasów", zrealizowany wspólnie z Martą Zasępą, można było oglądać w Warszawie oraz Wrocławiu. Aneta Solak jest miłośniczką czystej formy kadrowania w kwadracie. Fotografia stanowi dla niej dodatkową, bardzo ważną formę kontaktu z ludźmi.

fot. Aneta Solak

Marta Zasępa - rocznik 74'. Z wykształcenia romanistka, w tym roku ukończyła Warszawską Szkołę Fotografii dyplomem "Krajobrazy Wewnętrzne" w pracowni artystycznej dr hab. Mariana Schmidta. W sierpniu jej fotografie można było oglądać w Warszawie w cafe "Między Nami" w projekcie duetu: am (Aneta Solak i Marta Zasępa), pt. "Polska Rzeczpospolita Bajkowa". Projekt opublikowano również w "Wysokich Obcasach" Gazety Wyborczej (3 września br.). Planowana jest też jego prezentacja w Galerii B&B w Bielsku-Białej.
W zeszłym roku artystka prezentowała swoje prace w Krakowie na pokazie multimedialnym podczas miesiąca fotografii.
Fotografie Marty Zasępy można oglądać m.in. w galerii "Strefa-R" na Mokotowskiej w Warszawie i w galerii lomograficznej Fundacji Nowe Kultury Bęc Zmiana na www.bec.art.pl. Od dwóch lat prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży.

fot. Marta Zasępa

Artur Schmidt - rocznik 83'. Urodzony w Neuilly-sur-Seine, Francja. Przyjechał do Polski w 1997. Mając 17 lat, zrobił pierwszy półgodzinny film fabularny, który został pokazany na warszawskim festiwalu filmów amatorskich w roku 2002. W roku 2005, obronił pracę dyplomową w Warszawskiej Szkole Fotografii pod kierunkiem Mariana Schmidta, oraz w PWSTviT pod kierunkiem Wojciecha Prażmowskiego. Został przyjęty na studia filmowe w PCFE, w Pradze.

fot. Artur Schmidt

Ignacy Skwarcan - rocznik 84'. Jest studentem 3 roku zaocznego Studium Fotografii na ASP w Poznaniu oraz przygotowuje dyplom w Warszawskiej Szkoły Fotografii u Mariana Schmidta. W swoich ostatnich pracach inspiruje się twórczością Brunona Schulza, Gombrowicza oraz niektórymi z opowiadań Philipa K. Dicka. Jego fotografie są dokumentacją dziwnych, bądź też najzwyklejszych, lecz sztucznych, nierzeczywistych wydarzeń. Łączą w sobie elementy prawdziwego otoczenia człowieka z fragmentami wyimaginowanego, pozornego świata, będącego naiwną kopią rzeczywistości.

fot. Ignacy Skwarcan

Marcin Czechowicz - rocznik 74'. Od wielu lat pasjonuje się fotografią. Choć już wcześniej współpracował z prasą, realizując zlecenia dla magazynów i pism, postanowił studiować fotografię, by "nie wyważać otwartych drzwi ucząc się wszystkiego samemu". Tak trafił do Warszawskiej Szkoły Fotografii, gdzie spotkał swojego mentora i wykładowcę - Mariana Schmidta, którego warsztat stał się inspiracją dla twórczości Czechowicza.

fot. Marcin Czechowicz

Marcin Kuran - rocznik 75'. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii w 2005, dyplomem u dr hab. Mariana Schmidta. "Używam tradycyjnej techniki i naturalnych motywów, unikając formalnego przerostu. W końcu rzeczywistość jest pełna gotowych tematów, czekających tylko na to, aby ktoś je dostrzegł". W swoich pracach Marcin Kuran zaprasza widza w porywającą podróż, pokazując krajobrazy powstałe z nałożonych na siebie obrazów. Ta intymna wizja świata, niejako ukryta wśród pejzażu, to motyw przewodni twórczości artysty.

fot. Marcin Kuran

Michał Jeliński - rocznik 73'. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie i Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Początkowo pasjonowała go tradycyjna fotografia przyrodnicza. Jego zdjęcia znalazły się w albumie fotograficznym pt. "Utracone piękno". W czasie studiów w łódzkiej Szkole Filmowej zetknął się z Marianem Schmidtem i fotografią ekspresyjną. To właśnie dzięki Schmidtowi poznał amerykańską fotografię krajobrazową i jej przedstawicieli, jak: Minor White i Paul Caponigro, których twórczość stała się inspiracją dla jego obecnych prac. Ich dzieła stały się dla niego inspiracją. Obecnie prowadzi zajęcia w Warszawskiej Szkole Fotografii.

fot. Michał Jeliński

Przemysław Namieciński - rocznik 77'. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie Obecnie po trzyletniej edukacji w WSF finalizuje dyplom w pracowni dr hab. Mariana Schmidta. W sferze zawodowej realizuje się na polu fotografii jako nauczyciel uczestnicząc w projektach dla młodzieży z problemem uzależnienia od narkotyków. "Niezależnie od tego czy mam do czynienia z portretem, pejzażem bądź martwą naturą staram się o obraz w treści spokojny, raczej cichy i stonowany choć też dotykający świata emocji".
fot. Przemysław Namieciński

Wystawa Marian Schmidt i jego uczniowiezostanie otwarta we wtorek 11 października 2005 roku w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma przy ulicy Nowogrodzkiej 49. Ekspozycja prezentowana będzie do końca grudnia 2005 roku.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
0
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
0
0
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na cykl pięciu nieodpłatnych warsztatów “Wokół Portretu” organizowanych w ramach drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej.
30
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)