Lorenzo Castore „Ziemia“ to wystawa, w której przeszłość miesza się z nowoczesnością

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już w najbliższy piątek, 21 września w gliwickiej Czytelni Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy „Ziemia“ Lorenzo Castore, jednego z najbardziej uznanych włoskich fotografów dokumentalistów i twórców filmowych.

Zdjęcia składające się na wystawę fotograficzną „Ziemia“ powstały w 2018 roku na Śląsku, w trakcie rezydencji artystycznej zorganizowanej przez Czytelnię Sztuki - Muzeum w Gliwicach. To praca poświęcona polskim tematom: po raz pierwszy włoski fotograf Lorenzo Castore przyjechał do Polski w latach 90., fotografował wtedy Śląsk, poczynając od Gliwic. W latach dwutysięcznych Castore mieszkał i pracował w Krakowie, owocem tego pobytu jest między innymi wydany ostatnio w szwajcarskim wydawnictwie Noir sur Blanc album Ewa & Piotr.

Próba nowego spojrzenia na Śląsk

Ziemia jest zapisem ostatniego pobytu na Śląsku: już nie hałdy dominują w tutejszym pejzażu, ale miasto, aglomeracja, w której nakładają się liczne warstwy, przeszłość miesza się z nowoczesnością. Projekt jest także próbą nowego języka dla opowiedzenia Śląska. Jego centralnym punktem są portrety, świadectwa spotkań, od tych najbardziej przelotnych, na ulicach, podwórzach i dworcach, po najbardziej intymne, we wnętrzach prywatnych, wszystkie naładowane potężną energią.

- W swoich czarno-białych zdjęciach Lorenzo Castore stawia na różnorodność, barwność i energię. Jego bohaterowie należą bowiem do różnych pokoleń, choć punkt ciężkości spoczywa na młodych. Bywają robotnikami, reżyserami, uczniami, muzykami; gdyby nie towarzyszące im pejzaże, miejskie mury, trudno byłoby odgadnąć, dokąd należą - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy

Wernisaż wystawy „Ziemia“ odbędzie się już w najbliższy piątek, 21 września o godzinie 18:00 w gliwickiej Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a). Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do niedzieli (poniedziałek nieczynne). Finisaż zaplanowano na 16 grudnia. Projekt powstał z inicjatywy i na zamówienie Czytelni Sztuki - Muzeum w Gliwicach, jego kuratorem jest Wojciech Nowicki. Pod koniec roku ukaże się także wydawnictwo albumowe - znacznie rozszerzona wersja wystawy.

Lorenzo Castore (ur. 1973) – jeden z najbardziej uznanych włoskich fotografów dokumentalistów i twórców filmowych. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. W tym samym roku po raz pierwszy przyjechał do Polski – najpierw Śląsk, a później Kraków stały się kluczowymi miejscami w jego twórczości. Pracował także w Nowym Jorku (1997–2001), w Indiach (1997–2001), na Kubie (2000–2002). Wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą. Opublikował książki: Nero (2004), Paradiso (2006), Ultimo Domicilio (2015), Ewa & Piotr (2018). Jego prace były publikowane w takich czasopismach, jak „Rolling Stone”, „Le Monde 2”, „Liberation”, „L’Espresso”, „Vice”, „Die Zeit”.

wykorzystane zdjęcia: fot Lorenzo Castore „Ziemia“ (materiały prasowe Czytelni Sztuki)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły