Widzi-mi-się, czyli darmowe warsztaty fotograficzne dla dzieci i dorosłych

Autor: Michał Chrzanowski

21 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Czego nie widzimy na zdjęciu? Czym jest kadr? Czy fotografię można czytać? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedź podczas warsztatów „Widzi-mi-się”,które odbędą się 9 grudnia w Warszawie.

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na dwa warsztaty „Widzi-mi-się” - jeden specjalnie dla dzieci, a drugi tylko dla dorosłych. Oba odbywają się w tym samym czasie i miejscu. Tak więc rodzice mogą przyprowadzić dzieci i sami uczestniczyć w zajęciach dla dorosłych.

- Uczestnicy warsztatu będą oglądać i „czytać” fotografię, czyli zdobywać umiejętność świadomego patrzenia na zdjęcie oraz uważnego spojrzenia nieco szerzej, poza kadr aparatu. „Widzi-mi-się” to warsztaty, podczas których uczestnicy przekonają się, że oglądanie zdjęć może być przygodą pełną nowych odkryć i dobrej zabawy - zaznaczają organizatorzy.

Warsztaty dla dorosłych poprowadzi Monika Szewczyk-Wittek, zaś dla dzieci, Zuzanna Zasacka. Punktem wyjścia dla obu będzie wystawa fotografii Mariusza Hermanowicza „Do czego może służyć fotografia”.

- Przyjrzymy się artyście, który wykonywał zdjęcia reportażowe i dokumentalne, którego fascynowały zarówno dalekie podróże jak i świat obserwowany z własnego okna. Swoje zdjęcia opatrywał celnymi, niekiedy groteskowymi komentarzami, budował z nich długie opowieści. My też spróbujemy stworzyć własne narracje i poszukamy związków między tekstem, a fotografią.

Warsztaty dla dzieci

Mariusz Hermanowicz łączył fotografie z tekstem, dodawał komentarz, który nadawał zdjęciom inne znaczenie. Podczas warsztatów wykorzystamy tę metodę, ale ją odwrócimy. Zaczniemy od wyboru zdań, opierając się na fragmentach „Dzienników” Gombrowicza - lektury ważnej dla Hermanowicza. Wycięte z kontekstu zdania będą podstawą do stworzenia fotomontażu. Jako materiał do kolaży posłużą nam wydruki zdjęć z archiwum Fundacji Archeologia Fotografii.

Warsztaty dla dorosłych

Organizatorzy zapraszają do uważnego spojrzenia na fotografie z wystawy „Do czego służy fotografia” Mariusza Hermanowicza. Będziemy przyglądać się fotografiom z wystawy, ale także towarzyszącym im podpisom. Spojrzymy uważnie na fotografie własne przyniesione przez uczestników warsztatów i spróbujemy w nich odnaleźć także nasze „ja”. 

Gdzie i kiedy

Warsztaty odbędą się w sobotę, 9 grudnia 2017 roku, w godzinach 11:00-13:00 w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii, przy ul. Andersa 13 w Warszawie. Zajęcia są bezpłatne jednak z racji ograniczonych miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.faf.org.pl.

Natomiast wystawę Mariusz Hermanowicza „Do czego może służyć fotografia” można oglądać od 23 listopada do 17 grudnia, w siedzibie Biura Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (ul. Nowolipki 2a) w godzinach 11:00-19:00 (poniedziałek-niedziela).

wykorzystane zdjęcia: fot. K. Gembara

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Powiązane artykuły