„Krajobraz nieobecny“, czyli najpiękniejsza odsłona natury na zdjęciach mistrza pejzażu, Pawła Pierścińskiego

1
Michał Chrzanowski
10 Lipiec 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Paweł Pierściński to legenda polskiej fotografii krajobrazowej. Od kilkudziesięciu lat niezmiennie fotografował piękno pejzażu Ziemi Kieleckiej. Nieustająco odnajdywał w nim nowe inspiracje. Najnowsza wystawa "Krajobraz nieobecny" to hołd dla fotografa, który zmarł w maju tego roku.

Fotografie wchodzące w skład ekspozycji Krajobraz nieobecny pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, które w 2014 roku zakupiło cenny zbiór prac Pawła Pierścińskiego, liczący przeszło trzy tysiące egzemplarzy negatywów, diapozytywów i autorsko opracowanych powiększeń.

Wystawa ta stanowi część retrospektywnego przeglądu twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej artystycznej fotografii krajobrazowej. W sposób przekrojowy prezentuje ona dorobek legendarnego fotografika z Kielc, składa się z kilkudziesięciu fotogramów, wykonanych między innymi w konwencji i stylistyce Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wernisaż wystawy Krajobraz nieobecny odbędzie się już w najbliższy czwartek, 13 lipca o godzinie 16:00 w Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6). Ekspozycję będzie można oglądać do 27 sierpnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie mwk.com.pl.

Paweł Pierściński - urodził się 25 maja 1938 roku w Kielcach. Zmarł w maju 2017 rok. Miał 79 lat. Był przede wszystkim fotografem, publicystą, krytykiem i teoretykiem fotografii oraz działaczem społecznym, a także organizatorem ruchu fotograficznego pejzażystów polskich. Twórca i animator Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, czyli kierunku artystycznej fotografii preferującej szerokich i prostych spojrzeń na krajobraz oraz analizę jego struktury. Fotografią zainteresowała się na początku lat 50. XX w. A od 1967 roku wykonywał wolny zawód artysty fotografika. Przez lata był członkiem ZPAF. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestniki ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych. Autor wielu tekstów, opracowań krytycznych, recenzji i tekstów do katalogów wystaw. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIP i ESFIAP.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Wygoda i bezkompromisowa funkcjonalność nawet w najtrudniejszych warunkach - jeżeli w wyborze sprzętu fotograficznego kierujecie się tą zasadą, plecaki Shimoda mają spełnić Wasze oczekiwania....
0
0
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
78
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)