„Krajobraz nieobecny“, czyli najpiękniejsza odsłona natury na zdjęciach mistrza pejzażu, Pawła Pierścińskiego

„Krajobraz nieobecny“, czyli najpiękniejsza odsłona natury na zdjęciach mistrza pejzażu, Pawła Pierścińskiego

Paweł Pierściński to legenda polskiej fotografii krajobrazowej. Od kilkudziesięciu lat niezmiennie fotografował piękno pejzażu Ziemi Kieleckiej. Nieustająco odnajdywał w nim nowe inspiracje. Najnowsza wystawa "Krajobraz nieobecny" to hołd dla fotografa, który zmarł w maju tego roku.

Fotografie wchodzące w skład ekspozycji Krajobraz nieobecny pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, które w 2014 roku zakupiło cenny zbiór prac Pawła Pierścińskiego, liczący przeszło trzy tysiące egzemplarzy negatywów, diapozytywów i autorsko opracowanych powiększeń.

Wystawa ta stanowi część retrospektywnego przeglądu twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej artystycznej fotografii krajobrazowej. W sposób przekrojowy prezentuje ona dorobek legendarnego fotografika z Kielc, składa się z kilkudziesięciu fotogramów, wykonanych między innymi w konwencji i stylistyce Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wernisaż wystawy Krajobraz nieobecny odbędzie się już w najbliższy czwartek, 13 lipca o godzinie 16:00 w Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6). Ekspozycję będzie można oglądać do 27 sierpnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie mwk.com.pl.

Paweł Pierściński - urodził się 25 maja 1938 roku w Kielcach. Zmarł w maju 2017 rok. Miał 79 lat. Był przede wszystkim fotografem, publicystą, krytykiem i teoretykiem fotografii oraz działaczem społecznym, a także organizatorem ruchu fotograficznego pejzażystów polskich. Twórca i animator Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, czyli kierunku artystycznej fotografii preferującej szerokich i prostych spojrzeń na krajobraz oraz analizę jego struktury. Fotografią zainteresowała się na początku lat 50. XX w. A od 1967 roku wykonywał wolny zawód artysty fotografika. Przez lata był członkiem ZPAF. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestniki ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych. Autor wielu tekstów, opracowań krytycznych, recenzji i tekstów do katalogów wystaw. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIP i ESFIAP.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8