„Krajobraz nieobecny“, czyli najpiękniejsza odsłona natury na zdjęciach mistrza pejzażu, Pawła Pierścińskiego

„Krajobraz nieobecny“, czyli najpiękniejsza odsłona natury na zdjęciach mistrza pejzażu, Pawła Pierścińskiego

Paweł Pierściński to legenda polskiej fotografii krajobrazowej. Od kilkudziesięciu lat niezmiennie fotografował piękno pejzażu Ziemi Kieleckiej. Nieustająco odnajdywał w nim nowe inspiracje. Najnowsza wystawa "Krajobraz nieobecny" to hołd dla fotografa, który zmarł w maju tego roku.

Fotografie wchodzące w skład ekspozycji Krajobraz nieobecny pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, które w 2014 roku zakupiło cenny zbiór prac Pawła Pierścińskiego, liczący przeszło trzy tysiące egzemplarzy negatywów, diapozytywów i autorsko opracowanych powiększeń.

Wystawa ta stanowi część retrospektywnego przeglądu twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej artystycznej fotografii krajobrazowej. W sposób przekrojowy prezentuje ona dorobek legendarnego fotografika z Kielc, składa się z kilkudziesięciu fotogramów, wykonanych między innymi w konwencji i stylistyce Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wernisaż wystawy Krajobraz nieobecny odbędzie się już w najbliższy czwartek, 13 lipca o godzinie 16:00 w Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6). Ekspozycję będzie można oglądać do 27 sierpnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie mwk.com.pl.

Paweł Pierściński - urodził się 25 maja 1938 roku w Kielcach. Zmarł w maju 2017 rok. Miał 79 lat. Był przede wszystkim fotografem, publicystą, krytykiem i teoretykiem fotografii oraz działaczem społecznym, a także organizatorem ruchu fotograficznego pejzażystów polskich. Twórca i animator Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, czyli kierunku artystycznej fotografii preferującej szerokich i prostych spojrzeń na krajobraz oraz analizę jego struktury. Fotografią zainteresowała się na początku lat 50. XX w. A od 1967 roku wykonywał wolny zawód artysty fotografika. Przez lata był członkiem ZPAF. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestniki ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych. Autor wielu tekstów, opracowań krytycznych, recenzji i tekstów do katalogów wystaw. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIP i ESFIAP.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7