„Witaj w domu“ to wstrząsający obraz warunków, w jakich żyją uchodźcy

13
Michał Chrzanowski
23 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Już jutro w warszawskiej MiTo art café będziecie mogli zobaczyć najnowszy projekt „Witaj w domu“ autorstwa Filipa Klimaszewskiego. Fotografie przedstawiają warunki, w których mieszkają rodziny uchodźcze przebywające w Polsce.

Przez ostatnie 25 lat do Polski przyjechało ponad 125 tysięcy osób uciekających przed wojnami i prześladowaniami. Zostało niespełna 4000 – czyli 3%, którzy starają się przetrwać w nowych warunkach i usamodzielnić. Niskie zasiłki nie starczają nawet na opłatę za mieszkanie. Szukają dorywczych prac- budowlanych, sprzątają, gotują, pilnują. Jeśli już znajdą pracę, są bardzo dobrymi pracownikami.

fot. Filip Klimaszewski „Witaj w domu“

Niesprzyjający w Polsce klimat dla uchodźców sprawia, że mają trudności z wynajęciem jakiegokolwiek godnego mieszkania. Wysokie opłaty, mieszkania bez toalety, prądu, ciepłej wody, wilgoć, dzieci śpiące w kurtkach, grzyb na ścianach to dla nich codzienność.

fot. Filip Klimaszewski „Witaj w domu“

Wernisaż odbędzie się już jutro 24 czerwca o godzinie 19:00 w MiTo art café (ul. Ludwika Waryńskiego 28, Warszawa). Wstęp wolny. Otwarcie wystawy będzie okazją do rozmowy na temat problemu fatalnych warunków mieszkaniowych uchodźców.

Filip Klimaszewski - zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną i krajobrazową. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Laureat i finalista konkursów fotografii Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Leica Street Photo. Zdobywca wyróżnienia na festiwalu fotografii prasowej Visa Pour l'Image w Perpignan. Współpracuje z wieloma tytułami prasowymi, organizacjami pozarządowymi i korporacjami. Biegacz, kolarz i bokser.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
7
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
280
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
40
0
Powiązane artykuły