„Witaj w domu“ to wstrząsający obraz warunków, w jakich żyją uchodźcy

„Witaj w domu“ to wstrząsający obraz warunków, w jakich żyją uchodźcy

Już jutro w warszawskiej MiTo art café będziecie mogli zobaczyć najnowszy projekt „Witaj w domu“ autorstwa Filipa Klimaszewskiego. Fotografie przedstawiają warunki, w których mieszkają rodziny uchodźcze przebywające w Polsce.

Przez ostatnie 25 lat do Polski przyjechało ponad 125 tysięcy osób uciekających przed wojnami i prześladowaniami. Zostało niespełna 4000 – czyli 3%, którzy starają się przetrwać w nowych warunkach i usamodzielnić. Niskie zasiłki nie starczają nawet na opłatę za mieszkanie. Szukają dorywczych prac- budowlanych, sprzątają, gotują, pilnują. Jeśli już znajdą pracę, są bardzo dobrymi pracownikami.

fot. Filip Klimaszewski „Witaj w domu“

Niesprzyjający w Polsce klimat dla uchodźców sprawia, że mają trudności z wynajęciem jakiegokolwiek godnego mieszkania. Wysokie opłaty, mieszkania bez toalety, prądu, ciepłej wody, wilgoć, dzieci śpiące w kurtkach, grzyb na ścianach to dla nich codzienność.

fot. Filip Klimaszewski „Witaj w domu“

Wernisaż odbędzie się już jutro 24 czerwca o godzinie 19:00 w MiTo art café (ul. Ludwika Waryńskiego 28, Warszawa). Wstęp wolny. Otwarcie wystawy będzie okazją do rozmowy na temat problemu fatalnych warunków mieszkaniowych uchodźców.

Filip Klimaszewski - zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną i krajobrazową. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Laureat i finalista konkursów fotografii Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Leica Street Photo. Zdobywca wyróżnienia na festiwalu fotografii prasowej Visa Pour l'Image w Perpignan. Współpracuje z wieloma tytułami prasowymi, organizacjami pozarządowymi i korporacjami. Biegacz, kolarz i bokser.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12