Zobacz baśniowy świat Pawła „Totoro“ Adamca

Autor: Michał Chrzanowski

25 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Mocno zniekształcona, teatralna rzeczywistość oraz emocjonalny wymiar wyśnionej przestrzeni - tak można opisać najnowszy projekt „Królowie lubelscy“ autorstwa Pawła „Totoro“ Adamca. Wernisaż wystawy odbędzie się już w najbliższy piątek w Zamościu.

Paweł „Totoro“ Adamiec to znany lubelski fotograf, charakteryzator i projektant. W swoich pracach ukazuje mocno przerysowaną i często bajkową rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny aspekt zdjęć oraz dowolność ich interpretacji. Na potrzeby sesji zdjęciowych sam wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody.

Jego najnowszy projekt „Królowie lubelscy“ miał na celu aktywizację środowiska seniorów. Był także próbą odejścia od stereotypowego myślenia o wieku i o wynikających z niego ograniczeniach. Uczestniczki wzięły udział w kostiumowych sesjach zdjęciowych, wcielając się w rolę nierzeczywistych władczyń Lubelszczyzny. 8 cykli zdjęć ukazało ich dystans do życia i otwartość względem różnych form sztuki. Za scenografie posłużyły tereny przyrodniczo i krajobrazowo ważne dla miasta, takie jak wąwozy, dolina rzeki Bystrzycy, zbiorowiska typu ols, łęg, grąd, bór czy synantropy.

fot. Paweł "Totoro" Adamiec, "Topielica"

Warunkiem udziału w sesjach zdjęciowych do "Królów lubelskich" był wiek powyżej 60 roku życia, a także obecne zamieszkiwanie terenów Lubelszczyzny. Do projektu zgłosiło się kilkanaście osób, przeważnie kobiet. Jego teatralna specyfika wymagała ubrania nietypowych kostiumów i wykonania nietradycyjnych makijaży, wykonanych przez autora.

Ogromnym zaskoczeniem dla samego Adamca było całkowite oddanie się seniorów głównemu zamysłowi oraz pełne wczuwanie w klimat sesji. Problemu nie stanowiło wejście do wody, przejście przez gęste pokrzywy, wdrapywanie się na zbocza czy pozowanie w deszczu. W efekcie powstała teatralna, barwna i zróżnicowana stylistycznie seria pokazująca nierealną dynastię królowych Lublina. Każda z postaci zyskała własną historię i rzeczywistość.

fot. Paweł "Totoro" Adamiec, "Rebelia"

Wernisaż wystawy „Królowie lubelscy“ odbędzie się już w najbliższy piątek, 27 stycznia 2017 roku o godzinie 16:00 w Galerii Fotografii Ratusz ZTF (Rynek Wielki 13, Zamość). Po wernisażu zaplanowano spotkanie autorskie z autorem z Pawłem Adamcem (Szkoła Życia, godzina 16:45). Ekspozycję będzie można oglądać do 7 marca bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.ztf.pl.

Paweł „Totoro“ Adamiec (1882 rok) - fotograf, charakteryzator, projektant, architekt krajobrazu. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 - kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland. Członek Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.pl oraz Agencji Multimedialnej Kaiju.pl.

zdjęcie główne: Paweł „Totoro“ Adamiec, „Zielarka“

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
Willa Lentza w Szczecinie zaprasza na wystawę Lucii Mugnolo, która zabiera nas do rodzinnego miasta fotografki. „W poszukiwaniu decydującego momentu” zabiera oglądających na wyprawę...
0
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Powiązane artykuły